Friday, 15 November 2019
Bota 15.11.19 | 21:49

Përmbytjet në Venecia, shkatërrohet 70 për qind e zonës historike (VIDEO)

Italia shpalli gjendjen e emergjencës në Venecia, pasi niveli i ujit në qytetin Italian arriti në 1.87 metra, duke përmbytur bazilikën historike dhe duke sjellë ndërprerje të energjisë elektrike. Me shumë se 80 për qind e qytetit të mbrojtur nga UNESCO, ishte nën ujë kur batica arriti...

Maqedoni 15.11.19 | 19:51

Ministria e Shëndetësisë: Rritje më e madhe e pagave deri më tani në shëndetësi

Është bërë rritja më e madhe e pagave në shëndetin publik deri më tani. Për dy vite janë bërë rritje rekorde të pagave të punëtorëve shëndetësorë, ndërsa infermieret për herë të parë janë vlerësuar dhe respektuar, kumtoi Ministria e Shëndetësisë. Në muajin shtator të vitit...

Maqedoni 15.11.19 | 18:54

Zaev-Lofven në Stokholm: Mbështetje e fuqishme nga Mbretëria Suedeze për integrimet evropiane

Mbështetje për integrimet evropiane të Republikës të Maqedonisë së Veriut sot në Stokholm shprehu kryeministri i Mbretërisë Suedeze Stefan Lofven në takimin me kryeministrin Zoran Zaev dhe ministren e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska. Lofven ka konstatuar se vendi ynë ka bërë progres reformues...

Bota 15.11.19 | 18:46

Rikthehet “Vdekja e Zezë”, sëmundja që dikur shfarosi 50 milion persona

“Vdekja e Zezë” është rikthyer. Dy persona në Kinë po trajtohen në Pekin për llojin më të rrezikshëm dhe vdekjeprurës të murtajës, ajo pulmonare. Dy personat vijnë nga provinca kineze e Mongolisë, ndërkohë që nga shteti i Mongolisë erdhi në maj rasti i një çifti i vdekur për...

Maqedoni 15.11.19 | 17:50

BDI kongresin e partisë do ta mbajë më 21 dhjetor

Në mbledhjen e sotme kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), vendosi që kongresi i katërt i partisë të mbahet më 21 dhjetor në Shkup. Zëdhënësi i partisë Bujar Osmani tha se kongresi është kulmi i procesit të zgjedhjeve të brendshme të partisë përmes degëve. “Ju vetë...

Bota 15.11.19 | 15:48

Duket se pavarësisht situatës së vështirë, njerëzit kanë gjetur forcën të bëjnë edhe humor në Venecia. Një foto është bërë simbol i kësaj situatë të vështirë, ku një grua shfaqet në mes të ujit dhe për të mos prishur pantallonat dhe çizmet vendos ti heq ato duke kaluar ujin vetëm me mbathje. Një fotoreporter e ka fotografuar dhe kjo foto është bërë virale. Niveli i ujit në Venecia preku 187 centimetra në orën 22:50 të së martës, niveli i dytë më i lartë historik pas përmbytjes me 194 cm në 1966. Administrata komunale ka vendosur ta mbyllë çerdhet dhe kopshtet e fëmijëve në qytet dhe në ishujt e Lagunës. Tre autobusë uji u mbytën ndërsa ishin të ankoruar në Sant’Elena, gondolat u shkëputën nga limanet, një zjarr goditi një kabinë elektrike pranë muzeut Ca ‘Pesaro. Si pasojë e motit të keq dy njerëz humbën jetën në Pellestrina. /albeu.com/.

Duket se pavarësisht situatës së vështirë, njerëzit kanë gjetur forcën të bëjnë edhe humor në Venecia. Një foto është bërë simbol i kësaj situatë të vështirë, ku një grua shfaqet në mes të ujit dhe për të mos prishur pantallonat dhe çizmet vendos ti heq ato duke kaluar ujin...

Maqedoni 15.11.19 | 11:47

Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe – 22 Nëntori, ditë jo pune për shqiptarët në Maqedoni

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale njoftoi se në pajtim me Ligjin për festat në RM, (,,Gazeta Zyrtare e RM-së,, nr.21/98 dhe 18/07), 22 Nëntori i vitit 2019 (e premte) – Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, është ditë jo pune për qytetarët shqiptarë në Republikën e Maqedonisë. Njëkohësisht...

Maqedoni 15.11.19 | 11:28

Në shtëpinë e deputetes së LSDM gjenden dokumente për rastin “Monstra” dhe “rastin e Kumanovës”

Dokumente konfidenciale që kanë të bëjnë me rastin “Monstra” dhe rastin e Kumanovës janë gjetur gjatë bastisjes së shtëpisë së deputetes së LSDM-së, Frosina Remenski, e cila është në mesin e të dyshuarëve në rastin “Reket”, shkruan portali MKD. Prokuroria ka konfirmuar informacionet,...

Ekonomi 15.11.19 | 11:18

Zaevi po kthen sytë edhe kah Moska, pas 5 viteve riaktivizohet Komisionit i përbashkët për bashkëpunim

Energjetika, gazifikimi, komunikacioni ajror dhe turizmi do të kenë përfitime nga Rusia. Pas pesë viteve, përsëri do të fillojë realizimi i projekteve të përbashkëta mes dy vendeve. Këtë lajm me përplotë ngazëllim e ka dhënë dje kryeministri Zoran Zaev në forumin e biznesit mes Maqedonisë...

Maqedoni 15.11.19 | 10:53

Prej sot janë të obligueshme pajisjet dimërore në automjete

Prej sot fillon të vlejë obligimi për mbajtjen e domosdoshme të pajisjes dimërore në automjete, i cili do të zgjasë deri më 15 mars të vitit të ardhshëm. Këshilli Republikan për Siguri të Komunikacionit Rrugor (KRSKRR) u bëri thirrje shoferëve që të jenë përgjegjës dhe ta respektojnë...

Maqedoni 15.11.19 | 10:22

Pendarovski do t’i pranojë letrat kredenciale të ambasadorëve të sapoemëruar të Letonisë, Luksemburgut dhe Irlandës

Presidenti Stevo Pendarovski sot do t’i pranojë letrat kredenciale të ambasadorëve të sapoemëruar të Letonisë, Luksemburgut dhe Irlandës në shtetin tonë. Letrat kredenciale presidenti Pendarovski do t’ia dorëzojë Gunta Pastores, ambasadore e sapoemëruar e Letonisë në Republikën e...

Maqedoni 15.11.19 | 10:08

VMRO-DPMNE: Në vend të gënjeshtrave dhe manipulimeve të LSDM-së, VMRO-DPMNE do të ofrojë siguri dhe zhvillim

Zoran Zaev dhe LSDM-ja i gënjejnë qytetarët siç i kanë gënjyer para zgjedhjeve në vitin 2016. Në vend të gënjeshtrave dhe manipulimeve të LSDM-së, VMRO-DPMNE do të ofrojë siguri dhe zhvillim. Qeveria e re të cilën do ta udhëheqë VMRO-DPMNE pas zgjedhjeve do t’i heq tatimet për të...

Maqedoni 15.11.19 | 10:06

BDI do të mbajë mbledhje të Kryesisë Qendrore

Kryetari i Bashkimit Demokratik për integrim, Ali Ahmeti, ka thirrur mbledhje të Kryesisë Qendrore të partisë e cila do të mbahet sot, me fillim në ora 15:00 në selinë e BDI-së në Tetovë. Në mbledhje do të diskutohet rreth Kongresit të katërt zgjedhor të Bashkimit Demokratik për Integrim...

Maqedoni 15.11.19 | 07:14

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoni do të jetë me rreshje shiu dhe me mjegulla në gjithë territorin. Temperaturat e ditës do të lëvizin nga 4 deri në 17 gradë Celsius. Gjatë fundjavës, temperaturat do të jenë më të larta kurse javën e ardhshme priten edhe rreshje bore në vendet malore.