Friday, 18 October 2019
Maqedoni 18.10.19 | 19:13

MSH: Vaksinimi kundër gripit do të fillojë muajin e ardhshëm

Vaksinimi kundër gripit do të fillojë muajin e ardhshëm, që është kohë optimale, sepse në vend kulmi i virusit pritet nga fundi i janarit dhe fillimi i shkurtit, informojnë për MIA nga Ministria e Shëndetësisë. Ministria e Shëndetësisë në rrugë të furnizimeve publike, që është...

Maqedoni 18.10.19 | 19:12

Hahn: Përgjegjësia për mosmarrjen e datës është te BE-ja, jo në Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë

Eurokomisari për Zgjerim, Johanes Han, theksoi në Tuiter se përgjegjësia për humbjen rreth fillimit të negociatave është te Bashkimi Evropian. “Përgjegjësia për sulmin nuk është te vendet (Shqipëria dhe Maqedonia Veriore), të cilët me të drejtë shpresuan në vendimin pozitiv. Ata...

Maqedoni 18.10.19 | 15:48

Sela: Ndajmë po të njejtin zhgënjim me qyetarët, fajtor Qeveria jo BE-ja!

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, pas dështimit së Maqedonisë së Veriut për të marrë datë për fillim të negociatave me BE-në ka thënë se çmimin e këtij zhgënjimi duhet ta paguajë vetëm qeveria, dhe formë për këtë janë zgjedhjet e parakohshme. “Çmimin e këtij...

Maqedoni 18.10.19 | 15:46

Negociatat me BE, Juncker: Gabim historik; Tusk: Mos u dorëzoni

Presidenti në largim  i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, tha se vendimi negatvi për nisjen e bisedimeve për anëtarësim me Maqedoninë e Veirut dhe Shqipërinë  ishte një gabim historik. “Pata thënë në fillim të mandatit tim se nuk do të kishte zgjerim gjatë këtij mandati. Por...

Maqedoni 18.10.19 | 15:12

Maqedoni, për vetëm nëntë muaj më shumë se tre mijë të sëmurë nga kanceri

Më shumë se 3 mijë të sëmurë nga kanceri janë regjistruar vetëm në Klinikën e Shkupit për Onkologji dhe Radioterapi, për vetëm nëntë muaj, ndërsa pritet që deri në fund të vitit ky numër pritet të arrijë deri në 4 mijë. Siç thonë nga Klinika, në këtë numër nuk hyjnë pacientët...

Maqedoni 18.10.19 | 15:09

Dorëheqja e Zaevit – përgjigjen nga Qeveria

Pasi Maqedonia nuk arriti të marr datë për nisjen e bisedimeve me BE-në për integrim, gjërat në vend nuk janë njësoj më. Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev më herët kishte thënë se do të shkatërrohet qeveria nëse nuk arrihet qëllimi me nisjen e rrugëtimit për integrim në BE. Ashtu...

Maqedoni 18.10.19 | 15:06

Mickoski: Qytetarët nuk kanë humbur, ka humbur Qeveria e Zaevit

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, në konferencë për shtyp është deklaruar pas bllokimit të Francës për të dhënë datë për nisjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut. Mickoski thotë se mosmarrja e datës është lajm i keq për Maqedoninë. Ai tha se kjo është për shkak të...

Maqedoni 18.10.19 | 14:58

Merkel: Më vjen shumë keq, nuk arritëm marrëveshje për Maqedoninë dhe Shqipërinë

Kaneclarja gjermane Angela Merkel shprehu keqardhje për vendimin negativ të dalë nga Samiti i krerëve të shteteve të Bashkimit Europian për nisjen e bisedimeve për anëtarësim të Maqedoniës së Veriut dhe Shqipërisë në BE. “Sigurisht që ne do të punojmë për të qëndruar në komunikim...

Maqedoni 18.10.19 | 14:54

Dimitrov: Më së paku që BE-ja na ka borxh është të jetë e qartë ndaj nesh

Më së paku që Bashkimi Evropian i ka borxh rajonit është të jetë i qartë ndaj nesh. Nëse nuk ekziston konsensus për ardhmërinë evropiane të Ballkanit Perëndimor, nëse premtimi nga Selaniku në vitin 2003 më nuk vlen, qytetarët meritojnë të dinë, ka shkruar ministri i Punëve të Jashtme,...

Bota 18.10.19 | 12:44

Si do të jetë dimri në Evropë? Borë në lindje, stuhi në veri, ja çfarë e pret Ballkanin

Ballkani duket se do të këtë një dimër të butë dhe pa luhatje të forta të temperaturës, apo reshje të mëdha shiu. Dimër i butë, i qetë në Ballkan Ndërsa do të ketë shumë stuhi, dëborë dhe valë të ftohta në pjesën më të madhe të Evropës, një dimër mjaft i qetë pritet...

Jetë 18.10.19 | 12:42

Çfarë po ndodh? Pse të rinjtë e sotit nuk po janë të lumtur?

Çdo ditë e më shumë të rriturit e rinj dhe adoleshentët po janë të palumtur, në depresion dhe të pikëlluar – ky është alarmi që kanë ngritur shumë anketa, të realizuara vitet e fundit. Sipas të dhënave të fundit, ka një rënie drastike në disponimin dhe psikologjinë e të rinjve...

Jetë 18.10.19 | 12:39

Katër mitet e gabuara që pacientët i besojnë për kancerin e gjirit

Shumë pacientë, pasi të diagnostikohen me kancerin e gjirit, fillojnë të aplikojnë dieta të shëndetshme ushqimore për të mposhtur këtë sëmundje. Mirëpo, ekziston një numër i madh i informacioneve, të cilat janë të gabuara por njerëzit i besojnë. Disa nga këto mite, të cilat janë...

Skena 18.10.19 | 12:35

Jennifer Lopez madhështore në fustanin ekstravagant të nusërisë

JLo është shfaqur rrugëve të New York me një fustan madhështor të nusërisë për xhirimet e filmit të saj më të ri, ‘Marry me’. Aktorja Jennifer Lopez tashmë po ndjek suksesin me një film tjetër të radhës, pas lavdave që ka marrë për aktrimin që ka bërë në filmin Hustlers. JLo...

Jetë 18.10.19 | 12:31

Dieta e orizit, mënyra më e mirë për të humbur peshë pa qenë kurrë të uritur

A ndiheni të fryrë gjatë gjithë kohës, sepse keni filluar të konsumoni shumë ushqim të pashëndetshëm? Atëherë duhet ta provoni dietën e orizit, e cila ndihmon organizmin që t’i eliminoj mbetjet sepse është e pasur me fibra, që e ndihmojnë tretjen. Orizi është një burim i mirë...

Bota 18.10.19 | 12:27

Rastësi e bukur, foshnjet binjake në duart e infermiereve binjake

Lindja e dy vajzave binjake identike në Gjeorgji ishte shumë e veçantë. Ato u pritën në dhomën ku vendosen menjëherë pas lindjes nga dy infermiere binjake Tara dhe Tori. Brannan Williams, babait i të porsalindurave, u gëzua shumë pasi mori vesh se mjeket që po përkujdeseshin për to ishin...

Maqedoni 18.10.19 | 11:09

Të gjithë kundër Macron: “Plani B” i Gjermanisë, negociatat në dhjetor

Qëndrimi refuzues i Emmanuel Macron për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut po e izolon gjithnjë e më shumë presidentin francez. Pas socialistëve edhe grupimet e tjera politike të Parlamentit Europian i kanë dalë kundër. Pas socialistëve, edhe të djathtët e Partive...

Skena 18.10.19 | 10:55

Tayna po “vuan për dashni” – “u dashuru”, komenton Capital T (FOTO)

Reperja Tayna e cila para dy dite lansoj këngën e saj me të re “Sicko”, një këngë e cila është duke shkuar për dy milionë klikime Përpos këtij suksesi Tayna mbrëmë festoi edhe 1 milionë ndjekësit e saj në rrjetet sociale. Por, diçka duket se po i mungon Tayna’s. Reperja ende nuk...

Lajme 18.10.19 | 10:53

Aeroplani del nga pista, lëndohen rëndë disa udhëtarë

Një aeroplan me 39 udhëtarë mes të cilëve edhe shumë nxënës të shkollës së mesme, anëtarë të një ekipi të notit ka dalë nga pista derisa ka tentuar të ateroj në aeroportin e qytetit Unalaska, në Alaskë. Tani për tani është e njohur se dy persona janë lënduar, por se personi...

Maqedoni 18.10.19 | 10:49

Sot shpresa e fundit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, krerët e BE “vulosin” negociatat

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë “pushtuar” nga ethet, teksa në Bruksel pritet të vuloset sot fati i tyre për hapjen ose jo të negociatave me Bashkimin Evropian. Dita e parë e takimit të liderëve të BE është mbyllur pa një rezultat pozitiv për dy vendet, teksa Franca këmbëngul...

Jetë 18.10.19 | 10:44

Kjo është mosha kur gratë përjetojnë seksin më të mirë të jetës, e zbulon shkenca

Ju mendoni se kur jeni 20 vjeç, keni mundësinë për të shijuar seksin më fantastik të jetës? Më shumë orgazma? Më shumë kënaqësi? Supozohet se kjo është mosha e eksplorimit seksual dhe të dashurive të para të vërteta, kur tërheqja ndaj një mashkulli arrin kulmin dhe plot arsye të...

Повеќе