Friday, 20 September 2019
Maqedoni 20.09.19 | 17:42

Ahmeti pret Ambasadorin francez: Sundimi i ligjit, prioritet i yni

Sot Kryetari i BDI-së, z.Ali Ahmeti priti ambasadorin e Francës në Maqedoninë e Veriut, Shkëlqesinë e Tij, z.Christian Timonie. Gjatë takimit bashkëbiseduesit prekën çështjet që ndërlidhen me reformat në vijim e sipër, zhvillimet aktuale politike, suksesin e shtetit të së drejtës, marrjen...

Maqedoni 20.09.19 | 17:40

Micksoksi: Nëse ka përafrim të qëndrimeve për Prokurorinë mund të ketë takim të liderëve

Qeverisë nuk i konvenon miratimi për ligjin për Prokurorinë Publike, LSDM dëshiron të ngecë gjithë procesin. Ata nuk duan të arrijnë marrëveshje sepse duan të zbatojnë dhunën juridike në luftën me kundërshtarët politikë. Unë nuk jam optimist, jam i bindur që ata nuk duan marrëveshje”,...

Shkup 20.09.19 | 17:37

Pastrim i përgjithshëm në komunat e Shkupit, do të largohen edhe mbishkrimet fyese

Me rastin e Ditës Botërore të Pastrimit, NP “Higjiena Komunale” nga Shkupi, do të filloj një aksion masiv për pastrimin e përgjithshëm të të gjitha komunave të Shkupit ditën e shtunë (21 Shtator). Në kuadër të aksionit gjithashtu do të largohen edhe mbishkrimet me përmbajtje fyese...

Maqedoni 20.09.19 | 17:18

Maqedonia merr borxh të ri prej 125 milion euro nga Banka Botërore

Banka Botërore me hua prej 125 milion euro do t’i ndihmojë shtetit ta përforcojë  qëndrueshmërinë e financave publike dhe ta përmirësojë konkurrencën e tregut. Huaja është aprovuar nga ana e Bordit të drejtorëve ekzekutivë të Bankës Botërore. Prej atje informojnë se me huan për...

Maqedoni 20.09.19 | 16:00

Velesi sërish në fokus të lajmeve të rreme

Maqedonia e Veriut mbetet në fokus të mediave botërore sa i përket lajmeve të rreme. Së fundmi, gazeta amerikane The Washington Post ka publikuar një artikull, ku thuhet se faqja në Facebook e quajtur “Veteranët për Trump-in”, ku ish-zyrtarët e shërbimeve ushtarake, kanë këshilluar...

Shkup 20.09.19 | 14:17

Te dielën garë çikliste “Trofeu SHKUPI 2019”, qyteti me regjim të posaçëm të komunikacionit

Në organizim të Federatës së Çiklistëve të Maqedonisë së Veriut të dielën nga ora 11.00 deri në orën 14.30 do të mbahet garë çikliste “Trofeu SHKUPI 2019”. Trasea e lëvizjes do të jetë nga rruga “Samoillova” (Muzeu i Artit Bashkëkohor), përgjatë rrugës “Llazar Liçenoski”...

Ekonomi 20.09.19 | 13:18

Publikohet paga mesatare neto për muajin korrik në Maqedoni

Paga mesatare neto për muajin korrik të këtij viti ka qenë 25.104 denarë dhe sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika, është rritur për 4.3 përqind në krahasim me muajin korrik të vitit të kaluar. Kjo rritje ka ardhur pas rritjes së pagës mesatare neto në fushën e shëndetësisë...

Maqedoni 20.09.19 | 13:16

Hasim Murtezani i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

Sot Lëvizjes BESA iu bashkëngjit një personalitet mjaftë i dalluar dhe i dëshmuar në fushën e sigurisë, Magjistri i Shkencave Juridike dhe Sigurisë, Hasim Murtezani. Hasimi është një nga profesionistët e rrallë që ka Maqedonia e Veriut dhe si rrallë tjerët ai që në rini të hershme...

Maqedoni 20.09.19 | 13:14

Milloshoski: Kthehet propozimi për komisionin anketues për PSP-në, nesër është i mundur takim për Ligjin e PP

Takim të ri për Ligjin e prokurorisë publike është e mundur të ketë nesër, deklaroi sot deputeti i VMRO-DPMNE-së Antonio Milloshoski. “Pritëm të ketë sonte. Ishim të gatshëm edhe sot, por e shohim se pushteti për arsye objektive apo subjektive nuk shpejton. Na informuan se është e...

Teknologji 20.09.19 | 13:04

Apple lëshon iOS 13 – instalojeni për t’i shijuar këto funksione të reja në iPhone (VIDEO)

Apple ka lëshuar për të gjithë iOS 13, që përbën versionin më të ri të sistemit të saj operativ për iPhone. iOS 13 do të thotë “përformancë”, aplikacionet hapen 2 herë më shpejt se sa me iOS 12, Face ID zhbllokon iPhone-in 30% më shpejt dhe aplikacionet peshojnë 60% më pak se...

Skena 20.09.19 | 13:00

Tayna ‘çmend’ rrjetin me foton e fundit

Tayna ka pasur një verë të ngarkuar me koncerte dhe me projekte muzikore. Dhe për t’i mbushur sërish bateritë ajo ka vendosur që të udhëtojë në SHBA. Reperja në vizitën e saj në Amerikë, po shoqërohet nga mikesha e saj modele, Vildane Zenelin, Tayna së fundmi ka ndarë me ndjekësit...

Maqedoni 20.09.19 | 12:47

BDI dhe LSDM lëshojnë seancën e Këshillit komunal në Gostivar

Kryetare e re e Komisionit për shkarkim dhe emërime pranë Këshillit komunal të Gostivarit, është këshilltarja dhe koordinatorja e grupit të këshilltarëve të ASH-së, Njomza Shaqiri. Emërimi i saj u bë në seancën e sotme të Këshillit, ndërsa paraprakisht nga ky post u shkarua Ujkan...

Kronika e zezë 20.09.19 | 12:11

Treni i relacionit Shkup-Gjevgjeli përplas për vdekje shtetasin e Pakistanit

Nga Ministria e Puunëve të Brendshme njoftojnë se gjatë ditës së djeshme treni i relacionit Shkup-Gjevgjeli ka goditur për vdekje një shtetas të Pakistanit. “Më 19.09.2019 në orën 6:40, një tren pasagjerësh që po udhëtonte në rrugën Gjevgjeli – Shkup, afër fshatit Nogaevci, të...

Maqedoni 20.09.19 | 11:55

Ish prokurorët special duhet të punojnë në hapësirat e PSP-së

Edhe pse në letër prokurorët special janë transferuar në prokuroritë shtetërore, praktikisht të gjithë prokurorët që do të vazhdojnë të punojnë në lëndët e Prokurorisë Speciale do të duhet të vazhdojnë punën në hapësirat e PSP-së deri në shtator të vitit 2020, njofton Portalb.mk. Prokurorët...

Maqedoni 20.09.19 | 11:51

Ohër, fillon rrënimi i objekteve pa leje

Komuna e Ohrit sot filloi aksionin për prishjen e ndërtesave pa leje. Pa ndonjë informacion paraprak për mediat, sot në mëngjes Inspektorati Komunal i Ndërtimit filloi aksionin për rrënimin e ndërtesave pa leje në rrugën “Marko Nestorovski” në Ohër. Bëhet fjalë për një ndërtesë...

Maqedoni 20.09.19 | 11:21

Anulohet gjykimi për Llatasin, lënda “Total” akoma në fazën e dëshmive

Seanca e sotme për rastin “Total” në të cilën i akuzuar është gazetari Dragan Pavlloviq Latas është shtyrë më 17 tetor për shkak të mungesës së një anëtari të Këshillit Gjyqësor. Kjo lëndë akoma është në fazën e dëshmive. Latas në rastin “Total” është i akuzuar për...

Jetë 20.09.19 | 11:09

A mund të mbeteni shtatzënë gjatë periodave? Merr fund dilema

Më mirë është që gjithmonë kur keni marrëdhënie seksuale të përdorni ndonjë formë kontracepsioni, pa marrë parasysh a i keni menstruacionet apo jo. Përgjigjja e saktë është që: mund të mbeteni shtatzënë. Nuk ekziston koha kur është plotësisht e sigurt të praktikohet seksi i...

Maqedoni 20.09.19 | 11:00

Rasti “Reket”: Ruskoska mer në pyetje Dikën, Kuhar dhe Azmanov

Kryetari i Aleancës Ndërkombëtare të Boki13, Agapi Dika që nga ora 10:00 ka arritur në Prokurorinë për Krimit të Organizuar dhe Korrupsion ku do të duhet të dëshmoj për rastin “Reketi”. Ai tha se nuk ishte në dijeni për 700.000 eurot që pensionistja Todorovska i kishte transferuar...

Shkup 20.09.19 | 10:52

Shkup, regjim i veçantë i komunikacionit për shkak të defilesë së biçikletave

Në Shkup sot do të ketë regjim të ndryshuar të komunikacionit për shkak defiles së biçikletave “Ditë pa automobila” që u organizuan në kuadër të shënimit të Javës evropiane të mobilitetit 2019. Defilenë e organizon Qyteti i Shkupit, ndërsa do të fillojë në orën 11 nga parku...

Shkup 20.09.19 | 09:46

Shkup, 19 persona të lënduar në 15 aksidente

Nëntëmbëdhjetë persona kanë marrë lëndime të lehta trupore në 10 aksidente trafiku prej gjithsej 15 që kanë ndodhur gjatë 24 orëve të fundit në rajonin e qytetit të Shkupit. Në pesë aksidente është shkaktuar dëm material. Sipas të dhënave të SPB Shkup, nga policia e komunikacionit...