Wednesday, 11 September 2019
Skena 11.09.19 | 19:30

Zbulohet identiteti i të dashurës së Robert Berishës?

Mëngjesin e sotëm në media u raportua se Robert Berisha ka filluar një romancë të re dashurie. Madje Prive siguroi fotografi ku çifti po pushojnë në hotelin “Adam&Eve” në Turqi, mirëpo identiteti i saj nuk dihej. GazetaBlic nga burimet e saj merr vesh se vajza në fjalë quhet Jessica...

Maqedoni 11.09.19 | 19:26

Fati i lëndëve të PSP-së do të dihet nesër

Cili do të jetë fati i hetimeve, para-hetimeve dhe rasteve të PSP-së do të mësohet nesër, përcjell Telegrafi Maqedoni. Prokurorët specialë po shqyrtojnë letrën e prokurorit të parë publik, Ljubomir Joveskit, pas së cilës ata duhet të dorëzojnë të gjitha materialet dhe provat në dispozicion...

Maqedoni 11.09.19 | 18:30

Shekerinska – Lesh: Mbështetja rumune dëshmoi se nuk është vetëm fjalë, por në vepër

Me sukses i përmbushët hapat për inkuadrim drejtë NATO-s dhe së shpejti do të bëheni anëtarja e 30-të me të drejta të plota në aleancën më të fuqishme ushtarake-politike në historinë botërore që me siguri do të kontribuojë për përmirësimin e sigurisë në rrethinë dhe rajonin...

Maqedoni 11.09.19 | 18:00

Shekerinska: Treguam në vepër se se askush më nuk është mbi ligjin

Si Qeveri thamë dhe treguam në vepër se askush më nuk është mbi ligjin, se ligjet vlejnë për të gjithë dhe se secili duhet t’i respektojë institucionet dhe ligjet. Puna kyçe është që t’i lëmë institucionet ta përfundojnë punën e tyre, porositi sot ministrja e Mbrojtjes Radmilla...

Maqedoni 11.09.19 | 17:16

Shilegov: Shkupi është në pozitë të mirë fillestare me tre masat fondamentale kundër ajrit të ndotur

Rrjeti i ngrohjes, gazifikimi dhe sistemi i ri i transportit publik janë tre projektet fondamentale që për fat të keq kryeqyteti në tre dekadat e kaluara i ka lëshuar dhe tani jetojmë në pasojat e atij lëshimi, ka deklaruar kryetari i Shkupit, Petre Shilegov. I pyetur për masat e ajrit të...

Maqedoni 11.09.19 | 14:47

Ministri Arbër Ademi nuk ndalet: Vrapçishti me sallë të re sportive!

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi, përmes një postimi në rrjetin social fejsbuk ka paralajmëruar fillimin e punimeve për ndërtimin e sallës së re sportive në Komunën e Vrapçishtit, gjegjësisht në shkollën fillore “Sali Lisi” në Dobri Dol. Ademi javën që kaloi gjithashtu...

Estradë 11.09.19 | 14:21

“Zhduket” Genta Ismajli

Dikur shumë e njohur e aktive, por Genta Ismajli këtë vera nuk është parë e dëgjuar askund. Genta Ismajli, duket se është larguar pak nga muzika pasi këtë vit ka sjellur vetëm një projekt muzikor Projekti i saj i fundit “Zjarr” ka ardhur në muajin mars dhe që nga ajo kohë, këngëtarja...

Ekonomi 11.09.19 | 13:56

Banka popullore pret rritje të BPV-së prej 3,5 për qind në pajtim me projeksionet

Rritja e ekonomisë pritet të arrijë 3,5 për qind në pajtim me projeksionet, vlerëson Komiteti për politikë monetare operative të Bankës popullore, i cili konsideron se edhe përkushtimi monetar është adekuat në kushtet e përhershme ekonomike dhe financiare dhe se fundamentet ekonomike...

Lajme 11.09.19 | 13:51

Vetëm dy banane në ditë për t’i parandaluar këto sëmundje

Bananet janë fruta shumë të përhapur.  Krahas shijes, ato kanë një numër të lartë të benefiteve për organizmin. Bananet renditen në 4 nga frutat më të shëndetshëm në botë. Mirëpo çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse i konsumoni 2 banane në ditë? Food Prevent ka renditur...

Jetë 11.09.19 | 13:38

Lamtumirë pleqëri, zbulohet ilaçi që ngadalëson plakjen!

Shkencëtarët që realizuan studimin, u çuditën edhe vetë nga rezultati i tij Studimi tregon se ekspertët jo vetëm mund të jenë në gjendje ta ngadalësojnë procesin e plakjes, por edhe mund ta kthejnë mbrapsht atë, një zhvillim ky që sjell ndërmend filmin e njohur amerikan “Rasti i...

Estradë 11.09.19 | 13:26

Pas ndarjes me Norën, Roberti në krahët e një tjetre

Pas gjithë kësaj, angazhimeve në muzikë dhe shumë koncerteve kudo ku ka shqiptarë, Roberti ka rezervuar pak ditë për veten. Këngëtari ka marrë rrugë drejt bregdetit turk dhe jo vetëm. Ai është me të dashurën. Prive.al sjellë ekskluzivisht fotografi të tij vetë i dyti të cilat mund...

Jetë 11.09.19 | 13:09

Studimi i ri, fëmijët kalojnë 61 orë në vit në internet

Sipas një studimi të ri, mbi 40% e fëmijëve të moshës 8 deri në 13 vjeç flasin në internet me njerëz që nuk i njohin në jetën reale. Zbulimi është publikuar në raporton vjetor të CyberSafeIreland. Më shumë se 3.500 e fëmijëve të moshës midis 8 dhe 13 vjeç iu përgjigjën sondazhit...

Bota 11.09.19 | 13:04

Ursula von der Leyen: Ballkani Perëndimor, një prej prioriteteve të Presidencës sime

Ballkani Perëndimor do të jetë një prej prioriteteve të Presidencës së Ursula von der Leyen në Komisionin Evropian. Ajo i ka bërë komentet pas prezantimit të ‘Qeverisë’ së re të Bashkimit Evropian, ku hungarezi László Trócsányi u përzgjodh Komisioner për Zgjerimin. “Shpresoj...

Maqedoni 11.09.19 | 13:01

Dështimi i takimit të liderëve, Mickoski në konferencë për shtyp

Pas dështimit të mbrëmshëm të takimit të liderëve, kreu i opozitës Hristijan Mickoski ka caktuar një konferencë për shtyp ku pritet të sqaroj qëndrimet e tij rreth mos-arritjes së një marrëveshje me LSDM-në për Ligjin për Prokurori Publike. Paraprakisht për media u prononcua edhe...

Jetë 11.09.19 | 12:57

Më shumë se një milionë njerëz në Britani e kanë emrin nga personazhet e Disney

Sipas një studimi të fundit të bërë në Britaninë e Madhe, më shumë se një milionë njerëz janë të emëruar në bazë të një personazhi nga filmat e Disney. Në vitin 2019, emri më i pëlqyer për fëmijët e sapolindur është Olivia ose Oliver. Sipas studimi të Florida4Less, më shumë...

Maqedoni 11.09.19 | 12:30

Zaev takohet me kultivuesin më të madh të kanabisit, nuk po fshehim asgjë!

Shumë reagime në rrjetet sociale ka shkaktuar takimi midis kryeministrit Zaev me Majkëll Shtraumetis, i njohur si Big Majk, kultivuesin më të madh botëror të kanabisit. Zaev ka porositur se qëllimi i takimit është për përdorim medicinal i vajit të kanabisit dhe të përforcohet e drejta...

Maqedoni 11.09.19 | 12:21

Në Prokurorinë Speciale Publike ka arritur shkresa nga Joveski për marrjen e lëndëve

Sot në mëngjes në hapësirat e Prokurorisë Speciale Publike ka arritur shkresa e Prokurorisë Publike e nënshkruar nga prokurori publik, Lubomir Joveski, për marrjen e lëndëve. Pak para fillimit të takimit të mbrëmshëm të liderëve, nga Prokuroria Themelore Publike njoftojnë se kanë dërguar...

Maqedoni 11.09.19 | 12:12

PSP-ja kërkon shtyrjen e seancës për rastin “TNT”

Prokuroria speciale kërkoi shtyrjen e gjykimit për herë të parë pasi prokuroria e rregullt njoftoi se do të merrte përsipër çështjet. Prokurori Burim Rustemi sugjeroi që situata e re do të duhet të vonojë TNT-në derisa të vendoset se cili prokurori do të përfaqësojë çështjen në...

Maqedoni 11.09.19 | 12:08

Shikoni çfarë bën në Shutkë ish-kryeprokurorja Katica Janeva (FOTO)

Portale në gjuhën maqedonase kanë publikuar një fotografi të ish-kryeprokurores Speciale, Katica Janeva, nga qelitë e Shutkës, ku ndodhet pas skandalit të madh “Reket”. Ish-kryeprokurorja Speciale, Katica Janeva, është vendosur në një repart të posaçëm në Shutkë, për shkak të sigurisë...

Maqedoni 11.09.19 | 11:33

Nga tetori barnat do të merren me recetë, letërnjoftim ose pasaportë

Të gjithë ata që kanë sigurim nga 1 tetori 2019 do të mund që barnat e tyre ti tërheqin nga barnatorja vetëm me reçetë dhe letërnjoftim ose pasaportë, kanë njoftuar nga Fondi shëndetësor.

Повеќе