Wednesday, 26 June 2019
Teknologji 26.06.19 | 15:40

WhatsApp më në fund shton një veçori më se të nevojshme

Një përditësim i ri i WhatsApp po mundësohet për përdoruesit, që mund të shpëtojë gabime të panumërta dhe të turpshme.Aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në botë aktualisht ka një të metë që e bën të vështirë për përdoruesit të shohin se kujt po ia dërgojnë fotot,...

Maqedoni 26.06.19 | 15:12

RDK-ja e Memedit braktisë të gjitha funksionet

Pas propozimit të kryeministrit për shkarkim të ministrit tonë Suhejl Fazliu, opinionit publik iu drejtuam me qëndrimin tonë të shkurtë, se ne nuk pranojmë marrje të ministrisë nga koalicioni qeveritar, për të kënaqur një koalicion partiak të LSDM-së. Sot, para se të filloj diskutimi...

Jetë 26.06.19 | 15:07

Jo të gjitha sallata janë të shëndetshme: Gabimet që bëjmë nëse duam të humbim peshë

Nëse e konsumojmë atë për të qëndruar në linjë, duhet të dini një sërë mitesh të rreme. Sallata shpesh konsiderohet sinonim i ushqimit të lehtë dhe të shëndetshëm, një aleat i linjës dhe për ata që janë në dietë. E megjithatë, nëse nuk ndjekim disa masa paraprake, ajo mund...

Jetë 26.06.19 | 15:03

Krijohet pilula e cila bën që gazrat tuaja të kenë aromë çokollate dhe trëndafili

Për dikë mund të tingëllojë qesharake, por dikujt tjetër mund t’i shkaktojë neveri.Edhe pse një pjesë e madhe e konsiderojnë si fyerje, në fund të fundit të gjithë e bëjnë, përcjellë GazetaBlic.Por, merreni me mend sikur gazrat tuaj të kishin aromë trëndafili? Lutin Malin është...

Maqedoni 26.06.19 | 14:59

Rinia e Lëvizjes BESA: “Fshesa” e Zaevit, riciklim i kuadrove të dështuara

Të rinjtë e Lëvizjes Besa sot para Qeverisë mbajtën konferencë për shtyp, për të përkujtuar kryeministrin e vendit Zoran Zaev se, sipas tyre, qeveria që ai udhëheq po bëhet shkak i largimit të rinisë jashtë vendit. Siç thonë ata, politikat e gabuara dhe shuarja e shpresës të qytetarëve...

Maqedoni 26.06.19 | 14:57

Taseva: Është bërë lëshim i madh ligjor në Qeveri, dy funksionet janë të papajtueshme

Ish-kryetarja e Komisionit për Antikorrupsion, Sllagjana Taseva në lidhje me vendimin e Anikorrupsionit që kryeministri Zaev nuk mund të kryejë edhe funksionin e kryeministrit dhe ministrit tha se bëhet fjalë për lëshim të madh e cila nuk duhet të kishte ndodhur. Ajo në intervistë për “Faktor”...

Maqedoni 26.06.19 | 14:29

Soreide: Është në interes të BE-së të integrohen të gjitha vendet evropiane

Ministrja e Punëve të Jashtme e Norvegjisë Ine Soreide, sot po qëndron për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, ku ka realizuar takim me ministrin e Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov. Pas takimit, Dimitrov dhe Soreide kanë mbajtur konferencë për shtyp ku thanë se është në interes...

Maqedoni 26.06.19 | 14:25

Infermieret deri më 30 qershor do të mund të paraqiten për angazhim shtesë në shtëpitë shëndetësore

Ministria për Shëndetësi njofton të gjithë të infermieret e interesuara, të cilat kanë interes të angazhohen dhe të punojnë për komisari nate të paraqiten deri më 30 qershor, me paraqitjen e një shkrese deri tek Ministria, shkruan Telegrafi Maqedoni. Në përputhje me mbrojtën shëndetësore,...

Maqedoni 26.06.19 | 14:22

38 vite burg për Belën dhe Demirin nuk mjaftojnë për Prokurorinë e Shkupit

Prokuroria e Shkupit nuk është e kënaqur me vendimin e Gjykatës Penale të Shkupit me dënimin prej 38 viteve burg ndaj Besir Belës dhe Skendër Demirit, shkruan KOHA. Sipas burimeve të gazetës KOHA, Prokuroria e Shkupit, e udhëhequr nga shefi i tyre Sasho Rajçev, pas pranimit të aktgjykimit...

Maqedoni 26.06.19 | 14:18

Presidenti që nuk fliste e as nuk ecte, por e udhëhoqi vendin për 20 vite

Për shumë persona është e vështirë të kuptohet se si një president 82 vjeçar, i cili pësoi sulm në tru dhe nuk flet apo ecë, e drejtoi një vend me vite. Ndonëse duket si histori e pabesueshme, kjo gjë i ka ndodhur Abdelaziz Bouteflika, presidentit të Algjerisë, derisa po kandidonte për...

Maqedoni 26.06.19 | 14:11

Robert Popovski i këshillon ministrat: Më mirë të ikim, se sa të na shtypin gazetarët

Më mirë të na hidhërohen se pse nuk kemi dalë të flasim, se sa të na shtypin, kështu ministri për Llogaridhënie dhe Transparencë, Robert Popovski, u ka folur personave të kabinetit të ministres së Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska derisa gazetarët dhe kameramanët i kanë pritur për pyetje...

Maqedoni 26.06.19 | 14:09

Dimovski kërkon propozim të ri për ministrat: Zaev ka thyer ligjin për Antikorrupsion

Deputeti i OBRM-PDUKM-së, Ilija Dimovski kërkon që pika për zgjedhjen e ministrave të rinj në Qeveri të tërhiqet nga rendi i ditës, ndërsa Zaev në ndërkohë të paraqes propozim të ri, sepse sipas tij propozimi që ai të jetë edhe kryeministër edhe ministër i financave është në kundërshtim...

Jetë 26.06.19 | 13:21

Qumësht kanelle për humbjen në peshë dhe luftimin e sëmundjeve; Ja si ta përgatisni atë

Kjo përzierje  e mahnitshme lufton inflamacionin në trup dhe ul nivelet e kolesterolit total, kolesterolit LDL dhe triglicerideve. Kanella është e pasur me antioksidantë, si polifenolë, të cilat parandalojnë dëmtimin e radikalëve të lirë dhe plakjen e parakohshme të lëkurës. Kanella është...

Jetë 26.06.19 | 13:18

Shkencëtarët kanë gjetur faktorë të tjerë që e rrisin rrezikun nga hipertensioni

Një studim i fundit ka ekzaminuar lidhjen në mes të ambientit ku njerëzit jetojnë dhe rrezikut të zhvillimit të hipertensionit. Sipas këtij studimi, lokacioni dhe lloji i shtëpisë ku jetojmë mund të luaj një rol në zhvillimin e tensionit te lartë të gjakut, shkruan Medical News. Sipas...

Jetë 26.06.19 | 13:15

Ushqimi i shpejtë dëmton spermën tek personat nën moshën 20 vjeçare

Pica, ëmbëlsirat, patatinat dhe të tjera ushqime të procesuara me yndyrë të lartë mund të shkaktojnë dëmtime permanente në spermën e juaj. Thotë hulumtues nga Universiteti i Harvardit. Hulumtuesit kanë studiuar së paku 3 mijë burra të moshave 18 dhe 20 vjeç. Kështu është gjetur se...

Bota 26.06.19 | 13:13

Foto shokuese që trondit botën, Babai me të bijen 2 vjeçe u mbytën të përqafuar

Fotoja shokuese e një babai me të bijën 2 vjeçare që u mbytën në Rio Grande ndërsa përpiqeshin të kalonin kufirin mes Meksikës së SHBA, duke shmangur muret, ka tronditur opinionin publik në SHBA. Dhe sipas gjithë të dhënave do të kthehet në një simbol të tragjedisë së emigrantëve...

Maqedoni 26.06.19 | 13:07

Antikorrupsioni “bllokon” Zaevin (Dokument)

Komisioni për parandalimin e korrupsionit thekson se propozimi i kryeministrit Zoran Zaev për të ushtruar edhe funksionin e ministrit të Financave bie ndesh me Nenin 44 alinea 1 dhe 2 në Ligjin për parandalimin e korrupsionit. Nga Anti-korrupsioni theksojnë se në rast se kreu i qeverisë zgjidhet...

Maqedoni 26.06.19 | 13:04

Zaev tërhiqet nga posti i ministrit të ri të Financave

Kryeministri Zoran Zaev tha se pasi që ka konflikt interesash mes pozitës së tij si kryeministër sipas Antikorrupsionit dhe opozitës, do e tërheq propozimin për vetëemërim në Financa. Zaev thotë se Kushtetuta dhe ligji ia lejon një kryeministri ta udhëheq ministrinë e financave por do e...

Maqedoni 26.06.19 | 13:01

Osmani -Soreide: Norvegjia mbetet mbështetës i fuqishëm për perspektivat Euro- Atlantike të Maqedonisë së Veriut

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Bujar Osmani, mbajti takim me delegacionin e Mbretërisë së Norvegjisë kryesuar nga Ministrja për Punë të Jashtme të Mbretërisë së Norvegjisë, Ine Eriksen Soreide. “Mbretëria e Norvegjisë nuk është anëtare e Bashkimit Evropian,...

Bota 26.06.19 | 12:26

Kanadaja kërkon 48 mijë shoferë kamioni, paga vjetore 80 mijë dollarë

Kanadaja ofron të ardhura prej 80 mijë dollarë kanadezë (rreth 51 457 euro) në vit, por edhe përkundër kësaj oferte, ata kanë hasur në vështirësi për të gjetur shoferë kamioni, shkak për të cilin theksohen kushtet e vështira të punës. Shoqata e shoferëve të kamionëve në Kanada...

Повеќе