Thursday, 13 June 2019
Teknologji 13.06.19 | 15:53

Facebook do iu paguajë tani edhe për këtë shërbim të thjeshtë

Facebook do të paguajë përdoruesit, për t’i monituar mënyrën se si shfrytëzojnë telefonin e tyre, përmes një aplikacioni të ri të quajtur Study. Aplikacioni do të monitorojë cilat programe janë të instaluara në telefonat e personave vullnetarë, koha e shpenzuar në to, vendin prej...

Maqedoni 13.06.19 | 15:21

Kasami: Pas dështimit për marrjen e datës, të shpallen zgjedhje të parakohshme parlamentare

Kryetari i Lëvizjes Besa Bilall Kasami, përmes një video-deklarate ka kërkuar nga kryeministri Zoran Zaev ta mbajë premtimin se nëse nuk ka datë nga BE për nisjen e negociatave, do të shpallë zgjedhje të parakohshme parlamentare. Kasami shprehet i bindur se pas zgjedhjeve të parakohshme eventuale...

Maqedoni 13.06.19 | 15:17

Në Kuvend debatohet për Ligjin për lojërat e fatit, a do të ndalohet edhe në Maqedoni bixhozi sikurse në Kosovë?!

Në seancën e komisionit parlamentar për financim dhe buxhet ka filluar debati publik për propozim ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për lojërat e fatit. Deputeti i BDI-së Rexhail Ismaili, si propozues i këtij ligji, thotë se pikë kryesore e ndryshimeve të parapara me ligj janë...

Jetë 13.06.19 | 14:58

Kurrë nuk do t’ju kishte shkuar në mendje që furrën e mikrovalës mund ta përdorni edhe për këtë

Furrën e mikrovalës kryesisht e përdorim për ngrohje të ushqimit, përgatitje të pupagjelave dhe racioneve të shpejta, mirëpo ky aparat mund të përdoret edhe për qëllime të tjera Qe se për cilat nevoja mund ta përdorni furrën e mikrovalës. Dezinfektimi dhe freskimi i sfungjerit Nuk...

Jetë 13.06.19 | 14:52

Ja si ta kuptoni nëse nishani që keni është normal apo kancer lëkure

Një ndër simptomat e para të kancerit të lëkurës janë nishanet apo gungat në lëkurë. Nëse keni vërejtur një të tillë në trupin tuaj apo të dikujt atëherë duhet të informoheni mbi këto shenja. Gjithsesi, konsulta me ndonjë mjek apo profesionist është e domosdoshme. Nishanet normale–...

Maqedoni 13.06.19 | 14:42

CDU: Nuk ka nevojë për nervozë, datë do të ketë

Partia qeveritare gjermane CDU, e cila udhëhiqet nga kancelarja gjermane Angela Merkel për “Frankfurter Allgemeine Zeitung” ka thënë se nuk kuptojnë pse është aq problem i madh anulimi për tre muaj i vendimit për negociata me Maqedoninë e Veriut, kur është e zgjidhur se hapja e kapitujve...

Maqedoni 13.06.19 | 13:55

Fazë e verdhë alerte në mbarë vendin, temperatura deri në 38 gradë

Vendi sot do të përfshihet me temperatura të fazës së verdhë alerte. Temperatura do të rritet deri në 38 gradë Celsius, për këtë shkak bëhet apel deri te qytetarët të mbrohen nga ekspozimi direkt në diell, të shmangin qëndrim në ambient të hapur në periudhën prej orës 11 e deri...

Maqedoni 13.06.19 | 13:53

Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur edhe ekipe ndërkombëtare të interesuara për rastin, shkruan gazetari maqedonas Zoran Bozhinovski. Sipas tij, është konfirmuar që në ditën e cila llogaritet si ditë kur është kryer masakra te Liqeni i Smilkovës ka pasur...

Jetë 13.06.19 | 13:12

Në cilën moshë është formuar përfundimisht orientimi seksual?

A keni besuar gjithmonë që orientimi seksual është përcaktuar në adoleshencë? Apo nuk është ashtu! Shkencëtarët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë çmontuar mitin kryesor të shekullit dhe kanë treguar që preferencat tona seksuale përfundimisht janë formuar vetëm rreth moshës...

Skena 13.06.19 | 13:08

Selena Gomez thotë se e ka larguar Instagramin nga telefoni: Më bënte depresion

Ylli i “Dead Don’t Die” së fundmi ka folur për largimin e saj nga rrjetet sociale pasi është shumë e rëndësishme për shëndetin mental. Selena Gomez mund të jetë më e ndjekura në Instagram, por ajo e ka larguar këtë aplikacion nga telefoni i saj. Teksa ka folur me Kelly Ripa dhe Ryan...

Maqedoni 13.06.19 | 13:02

Sheqerinska: E meritojmë t’i fillojmë negociatat me BE-në

“Është koha që Këshilli i Evropës ta ndjekë rekomandimin e qartë të Komisionit evropian dhe të caktojë datë për fillim të negociatave për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në Union”, porositi ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska nga Konferenca për siguri evropiane në...

Maqedoni 13.06.19 | 13:00

Zaev në takim me Merkelin: Bundestagu në shtator do të sjell vendim për nisjen e negociatave me BE-në (Video)

Delegacioni i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, i udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev, së bashku me zv.kryeministrin për Çështje Evropiane Bujar Osmani dhe ministrin e Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, sot kanë realizuar takim me kancelaren gjermane Angela Merkel. Siç njoftojnë nga...

Jetë 13.06.19 | 12:57

Mëngjesi i duhur, ky është sekreti i rinisë së përhershme

Në mes të karrierës, 4 fëmijëve dhe bashkëshortit, aktorja e famshme Nicole Kidman arrin të duket bukur dhe shumë më e re se mosha e saj. Ajo për një revistë ka treguar sekretin e “rinisë së përhershme”. Të gjithë pyesim se ai ajo arrin ta balancojë këtë jetë dhe të ketë pamje...

Maqedoni 13.06.19 | 12:30

“EKONOMIST”: Refuzimi i Maqedonisë për në BE do të ishte brutal

Të refuzohet Shkupi për fillim të negociatave për anëtarësim do të ishte brutal, vetëdështues dhe i gabueshëm, vlerëson magazina britanike me ndikim “Ekonomist” në shkrimin “BE-ja duhet ta mbajë premtimin ndaj Maqedonisë”. “Problemet e brendshme në BE nuk duhet ta tërheqin vëmendjen...

Maqedoni 13.06.19 | 12:27

VMRO-DPMNE: Pushteti po i ngarkon në borxhe qytetarët

Pushteti edhe më tej pa mëshirë i detyron qytetarët  e Maqedonisë për shuma milionëshe. Pushteti i ka ngarkuar në borxhe qytetarët për 8 milionë euro të reja, me çfarë borxhi neto për dy vitet e fundit ka tejkaluar gjysmë miliardë euro. Ku përfunduan këto para, para të qytetarëve...

Maqedoni 13.06.19 | 12:22

Pas takimit Merkel-Zaev, të gjitha opsionet mbeten të hapura

Pas takimit të kancelares gjermane Angela Merkel dhe kryeministrit Zoran Zaev mbetet e hapur mundësia që vendimi për hapjen e negociatave me Republikën e Maqedonisë së Veriut të sillet gjatë verës apo në vjeshtë, që korrespondon të jetë opsioni më real. Siç raporton “360 gradë” Merkel...

Maqedoni 13.06.19 | 12:19

Manastir, ndërron jetë një 14-vjeçare në pishinë

Në Spitalin Klinik të Manastirit dje është dorëzuar një 14-vjeçare, e cila ka ndërruar jetë në një pishinë në rrugën “Dovlexhik”. Nga MPB thonë se dje rreth orës 12:45 në SPB Manastir është denoncuar se në Spitalin Klinik të Manastirit është sjellur trupi i pajetë i 14-vjeçares,...

Maqedoni 13.06.19 | 12:17

Maqedoni, debat publik për Ligjin për lojërat e fatit

Në seancën e Komisionit parlamentar për financim dhe buxhet ka filluar debati publik për propozim ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për lojërat e fatit. Deputeti i BDI-së Rexhail Ismaili, si propozues i këtij ligji, thotë se pikë kryesore e ndryshimeve të parapara me ligj janë...

Dashuri dhe seks 13.06.19 | 12:09

Si ta dini nëse partneri është çmendurisht i dashuruar në ju

Dashuria është një prej emocioneve më të mira që mund ta përjetojë dikush dhe është diçka që thuajse çdo person e kërkon. Por, çfarë nëse e keni gjetur dikë dhe nuk jeni të sigurt nëse edhe ai po ju dashuron? Më poshtë i keni disa prej shenjave që tregojnë se ai është çmendurisht...

Ballkan 13.06.19 | 12:00

Mediat serbe: Marrëveshja Kosovë-Serbi deri në fund të vitit, por me një kusht

Mediat serbe shkruajnë se në takimin e liderëve të rajonit me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe presidentin francez Emmanuel Macron në Paris, më 1 korrik do të mund të formulohet një kornizë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, ndërsa propozimi final do të duhej të miratohej deri...

Повеќе