Thursday, 23 May 2019
Maqedoni 23.05.19 | 15:38

Regjistrohen 105 raste të reja me fruth në Maqedoni

Duke përfshirë edhe ditën e sot, janë regjistruar 105 raste të reja të fruthit, 49 prej tyre në Shkup dhe 56 në qytete të tjera anembanë vendit. Deri më tani janë regjistruar gjithsej 1.625 pacientë me këtë sëmundje, njoftoi Zharko Karaxhovski nga Instituti për Shëndet Publik, anëtar...

Ballkan 23.05.19 | 15:36

Serbia ua lejon me ligj mjekëve të marrin ryshfet

Qeveria e Serbisë ka miratuar Ligjin e ri të Kujdesit Shëndetësor, me anë të të cilit ka legjitimuar ryshfetin që mjekët marrin nga pacientët për të kryer një operacion. Sipas këtij akti, ryshfeti do të konsiderohet si dhuratë dhe e cila mund të shkoj deri në 462 euro. Ligji i ri i...

Maqedoni 23.05.19 | 15:35

Zgjedhjet për parlamentin evropian, Shkupi shpreson të fitojë fryma pro-zgjerimit evropian

Vendet anëtare të BE-së fillojnë zgjedhjet për përfaqësuesit e tyre në Parlamentin Evropian. E para që voton është Mbretëria e Bashkuar kurse të premten voton Irlanda. Çekia, Letonia, Malta dhe Sllovakia do të votojnë më 25 maj kurse të gjithë vendet e tjera, më 26 maj. Rezultatet...

Maqedoni 23.05.19 | 14:38

Presidenti Pendarovski nënshkroi dekrete për shpallje edhe të 18 ligjeve

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Stevo Pendarovski nënshkroi dekrete për shpalljen e 18 ligjeve, të cilat nuk ishin nënshkruar nga ish-presidenti Gjorge Ivanov. Siç kumtuan nga Kabineti i presidentit Pendarovski, mes të nënshkruarve janë dekretet për shpallje të Ligjit për parandalim...

Maqedoni 23.05.19 | 14:27

Zaevi i përgjigjet BDI-së: Emërimi i Musliut është kompetencë e presidentit

Kryeministri Zoran Zaev vlerëson se emërimi i Eroll Musliut për drejtor të ri të Agjencisë për Zbulim është kompetencë e presidentit të shtetit. “Presidenti din ndonjëherë të mos konsultojë për çështje të caktuara. Ato janë kompetencat e tij dhe është e drejtë e tij. Besoj se...

Lajme 23.05.19 | 14:22

Ja 3 arsye pse duhet të hiqet dorë nga kafja me qumësht

Kafeja ëshë një ndër pijet më të konsumuara në të gjithë botën dhe sidomos dhe ne vendin tonë. Disa mendojnë se qumështi i jep një aromë më të lehtë dhe më të shijshme për kafen e tyre. Por sipas studimeve, kombinimi i kafesë dhe qumështit ka pasoja negative shëndetësore. Lexoni...

Futboll 23.05.19 | 14:18

Trondit UEFA, e ndan Ligën e Kampionëve në zona gjeografike

Liga e Kampionëve dhe Liga e Evropës mund ta ndryshojnë formatin dhe ta bëjnë atë të ngjashëm me atë të NBA që nga viti 2024. Kjo do të thotë që klubet në këto gara do të jenë të ndara nëpër zona gjeografike. Corriere della Sera raporton se UEFA e prezantoi këtë plan para Ligave...

Jetë 23.05.19 | 13:53

Plagët kurrë nuk duhet pastruar me alkool

Prerjet apo plagët nuk do të infektohen nëse i trajtojmë drejt, thonë mjekët e praktikës së përgjithshme Kjo do të thotë që plagët duhet shpëlarë me ujë të ftohtë dhe të pastër, kohë pas kohe të mbrohen me gazë dhe të mos irritohen me alkool dhe mjete kimike, transmeton Telegrafi. Shkaktari...

Bota 23.05.19 | 13:49

Katastrofa bërthamore, çfarë kishte ndodhur në Çernobil

Menjëherë pas shpërthimit më 26 prill 1986, pak njerëz ishin të gatshëm të duronin nivelin e rrezatimit masiv dhe të dokumentonin fatkeqësinë, por fotograf rus rus Igor Kostin arriti të shpëtoj disa prej fotove. Në vitet që pasuan, ai vazhdoi të monitoronte historitë politike dhe personale...

Maqedoni 23.05.19 | 13:46

Osmani : Implementimi i Ligjit për Gjuhët- Prioritet i lartë i vendit

Sot në hapësirat e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë u mbajtë mbledhja e parë kordinative e donatorëve e organizuar nga ana e Zëvendëskryetarit të Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, në rolin e Kordinatorit Nacional të ndihmës së huaj dhe Drejtorin e Agjensis për Zbatimin...

Maqedoni 23.05.19 | 13:40

Deskoska: Nuk do të ketë keqpërdorim të sistemit AKMIS në gjykata

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska deklaroi se kontrollet që janë bërë në gjashtë gjykatat e vendit, kanë treguar se nuk ka keqpërdorime të sistemit elektronik për shpërndarjen e lëndëve, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Vitin e kaluar raporti tregoi se gjatë periudhës së...

Maqedoni 23.05.19 | 13:00

Skandali me “drogën”, dorëhiqet Pavle Bogoevski

Deputeti i pavarur dhe njëherit kryetar i Komisionit për çështje të mandatit dhe imunitetit ka dhënë dorëheqje nga posti i deputetit. Dorëheqjen e tij Bogoevski e ka bërë publike gjatë punës së komisionit, të cilën e ka ndërprerë menjëherë. Që nga fillimi i seancës, anëtarja e...

Maqedoni 23.05.19 | 12:41

Fillon seanca për mandatin e Gruevskit

Edhe pse ishte caktuar për në ora 10:00 dhe pas shtyrjes për në ora 12:00, Komisionit për Çështje të Rregullores Mandatit dhe Imunitetit ka filluar me 15 minuta vonesë seancën ku do të debatohet për marrjen e mandatit të deputetit në arrati, Nikolla Gruevski. Komisionin e udhëheq kryetari...

Estradë 23.05.19 | 12:36

Sara Hoxha prek me fjalët dedikuar të atit, 11 vite pas humbjes

Sot bëhen 11 vite që Dritan Hoxha është ndarë nga jeta dhe plagët që kjo ngjarje ka lënë te familjarët e tij janë ende të hapura. Ata e kujtojnë gjithmonë me dedikime e foto dhe nuk kishte si të mungonte një shkrim nga Sara këtë përvjetor. Ajo ka postuar një foto ku shfaqet një karrige...

Teknologji 23.05.19 | 12:27

Filtri i ndërrimit të gjinisë, rekord në numrin e përdoruesve në Snapchat

Snapchat kohët e fundit ka përditësuar dy filtra të rinj, të cilat i lejojnë përdoruesit të ndryshojnë vizualisht karakteristikat e tyre gjinore. Këtojanë filtra që kanë filluar të përdoren masivisht nga njerëzit të cilët shpesh e përdorin si një lojë për të bërë shaka dhe qeshur...

Maqedoni 23.05.19 | 12:23

Filloi “fshesa”, Zaev sot i nënshkruan shkarkimet e para, ja kush janë funksionarët!

Kryeministri Zoran Zaev ka bërë të ditur sot shkarkimet e para që ka vendosur t’i bëjë. Ai tha se ka sjellë vendim për shkarkim të gjithë kryetarëve të degëve të LSDM-së. “Mbrëmë solla vendimet, kurse rendi e don që sot t’i publikoj- do të përgatiten vendime nga ana e administratës...

Jetë 23.05.19 | 12:05

Çfarë i ndodh trupit dhe trurit kur jeni duke humbur peshë

Për çdo 5 kilogramë që i humbni, një pjesë e madhe e tyre largohen përmes frymëmarrjes dhe pjesa tjetër konvertohet në djersë, lot, urinë dhe lëngje tjera të trupit. Por, humbja e peshës nuk ka të bëjë vetëm me largimin e dhjamit në shpinë apo bark, pasi që gjatë këtij procesi...

Lajme 23.05.19 | 12:03

Zbulo këtu nëse je apo jo e lumtur

Lumturia nuk është thjesht një gjendje në kokën tonë apo një sjellje pozitive ndaj jetës së përditshme. Ajo, lidhet ngushtë edhe me disa procese kimike që ndodhin në trupin e njeriut. E kemi fjalën për hormonet që na ndihmojnë të ndihemi të lumtur dhe ato që luajnë një rol të rëndësishëm...

Muzikë 23.05.19 | 12:00

Pas gabimit të korrigjuar nga votimi bjellorus, Tamara e para nga juria dhe e shtata në finalen e Eurovizionit

Përfaqësuesja jonë për konkursin e këngës në Eurovizion, Tamara Todevska është ende në pozitën e parë sipas votave të jurisë dhe e shtata në finalen e Eurovizionit. Sipas raportit të hollësishëm në ueb faqen e Eurovizionit, është bërë gabim në numërimin e votave të jurisë të...

Skena 23.05.19 | 11:58

I mori bashkëshortin, Jennifer Aniston kujton fjalët e fundit që i tha Angelina Jolie-s

Fjalët e fundit që Jennifer Aniston i tha Angelina Jolie-s para se kjo e fundit të lidhej me bashkëshortin e saj, janë tepër të trishta. E megjithatë, Jennifer nuk ka ngurruar t’i tregojë në një intervistë për “Vanity Fair”, teksa kujton një nga momentet më të vështira të jetës...

Повеќе