Sunday, 21 April 2019
Maqedoni 21.04.19 | 23:52

Ja rezultatet sipas MOST

Në 1.160 vendvotime, të zgjedhura sipas një shembulli të rastësishëm dhe reprezentativ, do të vendosen po aq vëzhgues, me çka do të mbulohen 33% të numrit total të vendvotimeve të Republikës së Maqedonisë. Sipas të dhënave të fituara nga PVT programi, dalja e votuesve është 41,67%...

Maqedoni 21.04.19 | 23:47

Zaev kërkon votat e shqiptarëve, shpreson në fitore në rrethin e dytë

Kryeministri i vendit dhe kryetar i LSDM-së Zoran Zaev, në konferencë për shtyp, tha se kandidati i tyre për kryetar shteti ka arritur fitore në rrethin e parë. Ai u shpreh i bindur se fitorja do të konfirmohet edhe në rrethin e dytë, ndërsa ftoi qytetarët që kanë mbështetur Blerim Rekën...

Maqedoni 21.04.19 | 23:32

Edhe kryeministri Zaev shpalli fitore

Lideri i LSDM-së dhe kryeministri Zoran Zaev u drejtuan në një konferencë shtypi sonte, duke shpallur fitoren e kandidatit të koalicionit të udhëhequr nga LSDM-ja, Stevo Pendarovski. Sipas të dhënave të qendrës analitike të SDSM-së që Zaev njoftoi, nga 98, 27% e votave të procesuara, Stevo...

Maqedoni 21.04.19 | 23:18

Mickoski: Kemi fituar hotel koalicionin

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski ka shpallur fitore në zgjedhjet presidenciale. “Kemi fituar dhe kjo është fitore e gjithë juve që jeni këtu dhe ato që sot kanë përkrahur kandidatin Gordana Siljanovska. I kemi fituar të gjithë ato politikat mashtruese dhe kriminele në ballë të...

Maqedoni 21.04.19 | 23:07

Siljanovska: Qytetarët që janë të dëshpëruar nga LSDM-ja votuan për mua

Kandidatja e VMRO-së për zgjedhjet presidenciale Gordana Siljanovska në konferencën për shtyp që e mbajti para pak minutash ka folur mbi rezultatin e fundit edhe pse ende jozyrtarë duke e parë veten si fituese të këtij procesi zgjedhor. “Së pari edhe një herë më lejoni të falenderoj...

Maqedoni 21.04.19 | 23:00

Hekuran Duka i BDI-së është kryetar i Komunës së Dibrës (Foto)

Përveç zgjedhjeve presidenciale, në Maqedoni sot mbahen edhe zgjedhje lokale në Komunën e Ohrit, Dibrës dhe Novo Sellës. Siç informuan nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve fitues i zgjedhjeve në Komunën e Dibrës është: Hekuran Duka i BDI-së, me 50.06% të votave apo 4095 vota. Më...

Maqedoni 21.04.19 | 22:59

Live: Zoran Zaev dhe Stevo Pendarovski ju drejtohen qytetarëve

Sonte në orën 23.00, në qendrën mediatike të kandidatit presidencial, Stevo Pendarovski, do të mbahen dy deklarata për mediat.

Skena 21.04.19 | 22:52

Kush është i dashuri i Era Istrefit, zbulohet lidhja

Që pas suksesit në skenat ndërkombëtare, Era Istrefi ka vjedhur vëmendjen e shumë këngëtarëve të njohur. Ajo është shumë aktive në rrjete sociale, ku nuk mungojnë fotot provokuese, si dhe komentet e ndryshme nga fansat apo miqtë e saj. Ajo çfarë ka rënë më shumë në sy, ka qenë...

Jetë 21.04.19 | 22:50

Njerëzit me muskuj të fuqishëm jetojnë më gjatë

Sipas një studimi, njerëzit që kanë muskuj më të fuqishëm mund të jetojnë më gjatë se njerëzit që kanë muskuj me fuqi mesatare apo të ulët. Ky studim është udhëhequr nga profesori Claudio Gil Araujo, i cili është drejtor i Klinikës Mjekësore të Ushtrimeve në Rio de Janeiro të...

Skena 21.04.19 | 22:48

Milioneri lodhet nga femrat, iu kërkon të mos i çojnë foto cullak

Dan Bilzerian publikon në Instagram jetën e tij të “shthurur” mes femrave, armëve, parave dhe pokerit. Bilzerian, pasaniku amerikan me origjinë armene, që duket se i shpenzon paratë vetëm duke festuar me modele femra, është angazhuar seriozisht me kompaninë e tij për të shitur kanabis,...

Maqedoni 21.04.19 | 22:43

Ndiqni Live: Konferencë për shtyp nga Hristijan Mickoski

Udhëheqësi i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski do të drejtohet në konferencë për shtyp pas raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale. Fjalimin e tij mund ta ndiqni drejtpërdrejt në linkun më poshtë:   

Maqedoni 21.04.19 | 22:40

Rezultatet e numërimit të votave nga KSHZ deri në orën 22:30

Sipas numërimit të 88% votave nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor deri në orën 22:30, votuesit e vendit në këto zgjedhje presidenciale kanë votuar në këtë mënyrë: Për Blerim Rekën 70.066 apo 11,04%; Gordana Siljanovskën 267.169 apo 42,11% dhe Stevo Pendarovskin  270.260 apo 42,60%. Ndërsa...

Maqedoni 21.04.19 | 22:14

SELA: Shqiptarët u shprehen qartazi, janë të pakënaqur

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, në një konferencë për shtyp së bashku me aleatin e tij të Besës, Bilal Kasami dhe kandidatin e tyre të përbashkët për President, Blerim Reka, tha se shqiptarët e dhanë qartazi mesazhin dhe sot me votë dëshmuan se janë të pakënaqur. 7Këtë,...

Maqedoni 21.04.19 | 22:00

Reka: Jemi të kënaqur me rezultatin, kemi marrë vota edhe në komunat maqedonase

Kandidati shqiptar për kryetar shteti në Maqedoni, Blerim Reka, pas përfundimit të procesit zgjedhor në konferencë për shtyp, u shpreh i kënaqur nga rezultati që ka arritur në këtë cikël zgjedhor. Ai tha se në komunat shqiptare ka fitore 3 me 1 ndaj kundër kandidatëve, ndërsa shtoi se...

Maqedoni 21.04.19 | 22:00

70% e votave të numëruara: Reka mirë, Pendarovski në epërsi ndaj Siljanovskës (Foto)

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) në web-faqen e saj ka publikuar rezultatet e para nga zgjedhjet për kryetar shteti. Nga 70 përqind e votave të përpunuara (504.706): Blerim Reka (Aleanca për shqiptarët dhe Lëvizja Besa) ka marrë 59.458 vota apo 11,78%%, Gordana Siljanovska Davkova (OBRM-PDUKM...

Maqedoni 21.04.19 | 21:16

Igor Janushev: Gordana Siljanovska është në epërsi ndaj kundër kandidatëve

Igor Janushev shefi i shtabit të Gordana Siljanovskës, pas përfundimit të procesit të votimit, në konferencë për shtyp tha se kandidatja e tyre ka fituar në zgjedhjet e sotme. Ai shtoi se nga 43 përqind e votave të përpunuara, ata kanë korrur fitore në disa qytete me shumicë maqedonase. “OBRM-PDUKM...

Maqedoni 21.04.19 | 21:02

Harta e Maqedonisë është në ngjyrë të kuqe – Siljanovska dhe VMRO-ja tashmë me një fitore të sigurt në 10 komuna

VMRO-DPMNE tashmë ka fituar në 10 komuna – sipas burimeve të Republikës. Sipas informatave, të janë numëruar të gjitha fletët e votimit  në Pehçevë, Jagunovcë, Gradsko, Vevçan, Mogillë, Ilinden, Lozovo, Radovish Gjorçe Petrov dhe Kërçovë. Në të gjitha këto komuna, fituese...

Skena 21.04.19 | 20:43

Bes Kallaku me fjalët e Skënderbeut “gdhend” në trup dashurinë për Ajkën

Aktori i njohur i humorit shqiptar Bes Kallaku është një adhurues i artit të trupit. Ai ka disa tatuazhe me kuptim, por njëri është dedikim për vogëlushen e tij Ajka, të cilën nuk e kishte zbuluar më parë. I ftuar në emisionin “Thumb”, ai tha: “Tatuazhi që kam për Ajkën, të cilin...

Bota 21.04.19 | 20:38

Kush janë ekstremistët budistë që dyshohen se kryen sulmin në Sri Lanka?

Sri Lanka është një vend i cili 10 vite më parë u përball me një luftë të përgjakshme civile. Si pasojë e kësaj lufte vdiqën 70.000 persona dhe qindra mijëra të tjerë të lënduar. Sri Lanka është një shtet ishull i cili ka 20 milionë banorë. Nga këta, 70% janë budistë, 12% hindu,...

Maqedoni 21.04.19 | 20:32

Siljanovska fiton në diasporë

Rezultatet e dala flasin se kandidatja për president, Gordana Siljanovska ka fituar shumicën e votave në diasporë. Nga votat e numëruara Siljanovska ka marrë 408 vota, pas saj radhitet Stevo Pendarovski me 354 vota dhe i treti Blerim Reka me 48 vota.

Повеќе