Tuesday, 19 March 2019
Jetë 23:47

Horoskopi, ja difektet e çdo shenje kur bëhet fjalë për dashurinë

Dashët punojnë shumë. Mund të pushojnë lehtë dhe thjeshtë të harrojnë gjërat që kanë të bëjnë me bashkëjetesën apo t’u dedikohen vetëm problemeve  madhore. Ky është një problem për partnerin/en pasi nuk do dijë si ta mbështesë dhe mund të largohet nga lidhja i/e lidhur. Demi Janë...

Jetë 23:45

Lajm i mirë: Në Evropë, pritet rënie e vdekjeve nga kanceri

Sipas një hulumtimi të publikuar në revistën Annals of Oncology, numri i vdekjeve si pasojë e kancerit në Evropë është duke u zvogëluar. Carlo Vecchia, profesor në Shkollën e Mjekësisë në Milano të Italisë dhe kolegët e tij pretendojnë që këtë vit niveli i vdekjeve nga kanceri...

Skena 23:40

Morena nuk njihet në fotografinë e pasaportës

Morena nuk heziton të tregojë fotografinë e pasaportës Udhëtimet e shumta në vende luksoze, veshjet e shtrenjta dhe deri tek gjërat më thjeshta që këngëtarja dhe modelja e njohur, Morena Taraku i publikon në rrjetin social Instagram, rrëmbejnë vëmendje të madhe. Së fundi, Morena ka...

Maqedoni 23:35

Dorëzohet në KShZ kandidatura e Blerim Rekës

Përfaqësues të shtabit zgjedhor të kandidatit për president Blerim Reka dorëzuan në KSHZ kandidaturën e Rekës për zgjedhjet presidenciale. Në afat prej 48 orësh KSHZ do të kontrollojë të gjithë dokumentacionin dhe do të konfirmojë Rekën si një nga tre kandidatët për këto zgjedhje. Shefi...

Maqedoni 23:31

AIM, Postat e Maqedonisë dhe ELEM me emra të rinj

Në mbledhjen e sotme qeveritare u shqyrtua dhe u miratua edhe raporti i grupit punues për zbatimin e obligimeve të marrëveshjes përfundimtare me Republikën e Greqisë, ku emërtime të reja morën AIM, ELEM, dhe Postat e Maqedonisë. Siç njoftojnë nga shërbimi qeveritar për shtyp, emri i ri...

Maqedoni 21:14

Hekuran Duka zgjidhet kandidat i BDI-së për kryetar të Komunës së Dibrës, ndërsa për shef të shtabit u zgjodh Artin Spahiu

Sonte, në zyrat e BDI-së në Dibër, kryesia e BDI dega Dibër, mbajti mbëledhje me dy pika të rendit të ditës: 1. Propozim dhe votim të kandidatit për kryetar komune për zgjedhjet lokale të 21 prillit, dhe 2. Propozim dhe votim për shef të shtabit zgjedhor të BDI-së për zgjedhjet lokale...

Maqedoni 21:11

Arrest shtëpiak për Stevçe Jakimovskin

Ish-kryetari i Komunës së Karposhit, Stevçe Jakimovski mëngjesin e sotëm u arrestua dhe u dorëzua para Gjykatës Penale me procedurë paraprake, ndërsa mbrëmjen e sotme gjykata ka vendosur për të masën e arrestit shtëpiak. Kurse për të akuzuarit e tjerë janë marrë masa të tjera, por...

Maqedoni 21:00

Zaev në NATO u zotua se deri në vitin 2024 Maqedonia e Veriut do të ndajë dy për qind nga BPV-ja për mbrojtjen

Kryeministri Zoran Zaev, pas takimeve në selinë e Bashkimit Evropian, realizoi takim me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe e konfirmoi përkushtimin e Maqedonisë së Veriut ndaj synimeve dhe vlerave të Aleancës, njofton korrespondentja e MIA-s nga Brukseli. Kryeministri...

Bota 20:18

ISIS-i kërcënon me hakmarrje pas masakrës në Zelandën e Re

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët xhihadistë të të ashtuquajturit “Shteti Islamik” kanë bërë thirrje për hakmarrje. Një zëdhënës i organizatës terroriste “Shteti Islamik” në një publikim në...

Bota 14:59

Volkswagen largohet nga Ukraina. Zhvendosja në Serbi, Rumani, Bullgari, ose Turqi

Fabrika e kompanisë Volkswagen që aktualisht operon në Ukrainë mund të zhvendoset në Serbi. Lajmi konfirmohet nga mediat serbe që citojnë importuesin e Skodës, Milenko Kostiç sipas të cilit një ndër arsyet pse kompania gjermane mendon të largohet nga Ukraina është mospërmbushja e objektivave...

Maqedoni 14:57

Carovska: Pres që Kuvendi t’i votojë ligjet për reformën sociale

Ministrja për Punë dhe Politikë Sociale, Mila Carovska pret që deputetët për një kohë sa më të shkurt të miratojnë ligjet me të cilat mundësohet reformat në fushën sociale. “Ministria për Punë dhe Politikë Sociale, nëpërmes Qeverisë ka kaluar paketën e ligjeve reformuese me të...

Maqedoni 14:54

Maqedonia e dhjeta në botë për nga hedhja e ushqimeve

Nga rrjeti i sistemit “Site Siti” thonë se nevojitet sistem i cili do të mundësoj që ushqimi i tepërt në vend që të hidhet në mbeturina të jepet për familjet të cilët kanë nevojë. Vitin e kaluar sistemi është mbështetur nga Ministria për Punë dhe Politikë Sociale dhe Fondi për...

Maqedoni 13:59

Ohër, ndalohet ndërtimi i minares 32 metërshe në Xhaminë Ali Pasha

Drejtoria për mbrojtje të trashëgimi kulturore e ka ndaluar ndërtimin e minares 32 metërshe të xhamisë Ali Pasha në Ohër. Inspektorati për mbikëqyrje i cili të premten ka dal në teren të njëjtët kanë vërtetuar një sërë parregullsish nga miratimi konservator me çka është gjobitur...

Estradë 13:40

Nicki i hip divanit, hap këmbët dhe …’tërbon’ gjithë botën (FOTO)

Si gjithmonë ka ditur të provokojë. Nicki Minaj ka hedhur një fotografi në Instagram ku ka ‘çmendur’ gjithë ndjekësit e saj, me të pasmet bombastike, s Ajo ishte sipër divanit, duke i hapur këmbët dhe duke e marrë një pozë shumë të ‘nxehtë’. “Trupi im tani” janë ndër tjera...

Maqedoni 13:36

Mickoski: Nuk mund të arrestoni aq sa do t’ju fitojmë

Arrestimi i një udhëheqësi të një partie opozitare një muaj para votimit në zgjedhjet presidenciale nuk është gjë tjetër veçse presionit brutal politik si dhe shpërndarje e frikës dhe panikut të madh të Zaevizmit që po humbet, thotë kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski pas arrestimit...

Maqedoni 13:34

Arrestimi i Jakimovskit, Prokuroria kërkon 30 ditë paraburgim

Prokurori publik nga Prokuroria themelore për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit deri tek gjykatësi i procedurës paraprake pranë Gjykatës Themelore Shkupi 1 Shkup, ka dorëzuar propozim për caktimin e masës së paraburgimit kundër tre personave, shtetas të Maqedonisë. Për personat...

Maqedoni 13:32

Kapet 1 kg heroin në linjën e autobusit Strugë-Bern

Dogana në bashkëpunim me Ministrinë e Brendshme ndaluan kontrabandimin e rreth një kilogramëve heroinë. “Më 13 mars 2019, rreth orës 13:30, në vendkalimin kufitar Tabanovc gjatë kontrollimit të një autobusi zviceran që po udhëtonte në relacionin Strugë – Bern, në rreshtin e fundit...

Jetë 11:48

I konsumojmë me shumicë, këto pije mund të shkaktojnë vdekjen e parakohshme

Një pije me sheqer në ditë, rrit rrezikun për vdekjen nga sëmundjet e zemrës dhe kanceri. Sipas studiuesve në universitetin e Harvard, konsumimi i një kanaçeje me pije me sheqer apo pije energjike, shton me 31% shanset për të vdekur nga sëmundjet e zemrës. Në të njëjtën kohë, rrit dhe...

Lajme 11:45

Rita Ora “çmend” Kinën

Rita Ora nga Tokio ka kaluar në Kinë ku pritet që turneun e saj Phoenix ta vazhdon në Kinë, konkretisht në Taiwan. Ajo është njëra prej këngëtarëve që ka famë globale, jo vetëm për këngën por edhe për stilin e saj interesant. E në Kinë duket se kinezët janë duke u “çmendur”...

Muzikë 11:26

Tayna vjen me video të nxehtë nga Tailanda

Ështrë ndër këngëtaret me të dashura për rinin shqiptare. Reperja e njohur Tayna tani po i kalon pushimet në Tailandë. Nga atje ajo ka publikuar foto të ndryshme. Autorja e shumë hiteve, Tayna, ka zgjedhur vendet e ngrohta për të pushuar në këto ditë të marsit. Ndërsa për t’i mbajtur...

Повеќе