Monday, 11 February 2019
Teknologji 23:34

Google zbulon se çfarë kërkojnë më tepër njerëzit para Shën Valentinit

“Për të festuar në të gjitha mënyrat që njerëzit në mbarë botën tregojnë dashurinë e tyre (siç kanë bërë artistët për moshat), po e ndajmë raportin për t’ju dhënë një paraqitje globale në atë se si njerëzit e fetsojnë” , thotë zëdhënësi i Google, Olive U. Somuch. Trendet...

Maqedoni 23:23

Irfan Buçi kujdeset për shpenzimet e shërimit të një të riu (FOTO)

“E kam nënën e sëmurë, e kam dhe një vëlla, vet jam gati pesë vite në spital i palëvizshëm, kurë shpinë tonë nuk kemi pasur”. Kanë mjaftuar vetëm këto fjalë nga i sëmuri Enver Jahiji, për të aktivizuar një funksionar të Bashkimit Demokratik për integrim, konkretisht Irfan Buçi,...

Maqedoni 20:11

Greqia dorëzoi notën verbale, Marrëveshja e Prespës hyn në fuqi

Greqia i dorëzoi notën verbale Maqedonisë. Përmes kësaj note Greqia informon se ka plotësuar obligimet e saja që të mund Marrëveshja e Prespës të hyjë në fuqi. Pritet që sonte në Gazetën Zyrtare të shpallet data kur hyjnë në fuqi ndryshimet kushtetuese dhe ligjet kushtetuese, me të...

Maqedoni 18:19

Mickoski: Edhe sa jetë duhet të humben që këta njerëz të marrin përgjegjësi

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski so tha se “për fat të keq, sot ne po përjetojmë humbje masive jetë njerëzish për shkak të cilësisë së dobët të shëndetit. Është shqetësuese për të gjithë ne. Kjo nuk është politikë ditore, edhe pse politikanët që udhëheqin me departamentin...

Maqedoni 16:17

Bakoyannis: Vendin fqinjë do ta quajmë Maqedonia e Veriut, por jo edhe maqedonase

Ish-shefja e diplomacisë greke, tani deputete e Demokracisë së Re, Dora Bakoyannis, në një intervistë për radion greke “News247” tha se vendi ynë do të përdorë emrin e ri Maqedonia e Veriut, por nuk do të mund të thuhet një kryeministër maqedonas ose një ministër maqedonas, njofton...

Maqedoni 16:14

Marrëdhëniet Maqedoni-Kosovë në nivelin më të lartë si kurrë më parë – së shpejti projekte të reja të përbashkëta në sektorin energjetik

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot priti një delegacion nga Republika e Kosovës të kryesuar nga ministri i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka. Nga pala maqedonase në takim morrën pjesë edhe drejtori dhe zv.drejtori i  ELEM-it, Dragan Minovski dhe Fatmir Limani, drejtor i NP për rugët...

Maqedoni 15:51

Nesër, flamuri i NATO-s para ndërtesës së Qeverisë së Shkupit

Me fillim në ora 11:00 nesër para godinës së Qeverisë do të mbahet një ceremoni solemne me rastin e vendosjes së flamurit të NATO-s para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, e cila së shpejti do të mbajë emrin Republika e Maqedonisë së Veriut, informuan nga shërbimi informativ i...

Ballkan 15:45

“Do të zhduk do ju shfaros…”, nëna e të miturës tregon kërcënimet nga polici pervers (VIDEO+18)

Një denoncim i rëndë është publikuar ditën e sotme në media ku punonjësi i policisë, Berhan Bajrakurti ka ngacmuar seksualisht një vajzë të mitur, 15 vjeçare dhe i ka dërguar video duke i treguar organin e tij gjenital. Denoncimi ka ardhur nga nëna e vajzës e cila tregon edhe tmerrin...

Jetë 15:18

Disa ide se si të arrini rezultate më të mira nga ushtrimet

Trajnerja e fitnesit, Kate Maxey, këshillon që për rezultate sa më të mira të ushtrimeve duhet të hartohet një plan dhe të respektohet vazhdimisht. Eksistojnë disa këshilla që do t’ju ndihmojnë në përgatitjen e këtij plani. Filloni në mënyrë graduale Nëse jeni fillestar/e, mos...

Futboll 15:12

Zyrtare: Legjenda e Manchester Unitedit e nis karrierën si trajner me klubin anglez

Legjenda e Manchester Unitedit Paul Scholes është emëruar trajner i ri i klubit nga League Two, nivelin e katërt të futbollit anglez, Oldham. Oldham njoftoi përmes një postimi në rrjetet sociale se Scholes është emëruar trajner i ekipit të parë dhe ka nënshkruar kontratë me kohëzgjatje...

Bota 15:03

Rusia planifikon të shkëputet nga interneti – për provë

Rusia po planifikon të shkëputet për kohë të shkurtër nga interneti, në kuadër të planifikimeve për luftën kibernetike në të ardhmen. Testimi do të thotë që kalimi i të dhënave në mes të qytetarëve dhe organizatave ruse mbetet brenda Rusisë dhe nuk qarkullon ndërkombëtarisht,...

Maqedoni 14:54

Edhe 7 persona të tjerë të prekur nga fruthi

Shtatë raste të reja të të prekurve nga fruthi janë paraqitur për kontroll në Klinikën e sëmundjeve infektive, njoftojnë nga ky Institucion shëndetësorë. Nga 7 raste të reja, 3 janë ndaluar për kurim në Klinikë dhe atë një 32 vjeçare nga Saraji, një fëmijë i moshës 1 vjet...

Estradë 14:50

“Kur*a kishte 4 dashnorë njëherësh” Aktori shqiptar degjeneron publikisht ish të dashurën

Rezart Veleshnja, aktori i njohur i Portokallisë ka shpërthyer në Instagram kundër ish-të dashurës, fill sapo marrëdhënia e tyre ka marrë fund. Ndarja sipas tij ka ardhur si pasojë e tradhtisë, ku sipas tij “ajo kishte 4 lidhje paralele”. Veleshnja ka bërë publike disa mesazhe, emrin...

Shkup 14:41

Zjarr në burgun e Idrizovës, vdes një i burgosur

Mbrëmë rreth orës 20:40 minuta në burgun e Idrizovës është raportuar për një zjarr në ambientet e brendshme të burgut. Nga zjarri i rënë në burg raportohet se ka humbur jetën edhe një i burgosur i moshës 38 vjeç me inicialet A.L si dhe janë asfiksuar shumë të burgosur të tjerë. Është...

Maqedoni 14:33

Xhaferi-Zhidan: Sllovenia është mbështetëse e fuqishme e Maqedonisë në rrugën e integrimeve euroatlantike

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi, i shoqëruar nga Frosina Tashevska-Remenski, Nada Cipusheva dhe Shpresa Hadri, sot ka filluar vizitën zyrtare në Slloveni, ku edhe ka realizuar takim me kryetarin e Kuvendit, Dejan Zhidan. Siç njoftojnë nga Kuvendi, Zhidan e përuroi kryetarin Xhaferi...

Shkup 14:08

Qentë endacak në Shkup, Shabani: Zgjidhja përmes formimit të një ndërmarrje të re

Kreu i NP “Higjiena Komunale” Abdusamet Shabani, ka paralajmëruar zgjidhjen e problemit me qentë endacak përmes formimit të një ndërmarrje të re e cila do të merret kryesisht me këtë problematikë. Sipas tij njoftimi për formimin e një ndërmarrje të tillë vjen nga kreu i Bashkisë...

Maqedoni 14:00

Ja kur do të munden qytetarët të pajisen me dokumente të Maqedonisë së Veriut

Dokumentet personale me emrin e ri të Republikës së Maqedonisë së Veriut, gjegjësisht pasaportat, letërnjoftimet, patentë shoferët etj., qytetarët do të munden t’i marrin pasi që, Qeveria ta publikojë në Gazetën Zyrtare datën për hyrje në fuqi të ndryshimeve kushtetuese, gjegjësisht...

Jetë 13:20

Gratë plaken 3,8 vite më vonë se burra

Truri i grave plaket më ngadalë dhe, për të njëjtën moshë, është të paktën tre vjet më i ri se truri i burrave, sipas një studimi në Universitetin e Uashingtonit dhe i botuar në revistën e Akademisë Kombëtare të Shkencave të Shteteve të Bashkuara, PNAS. Rezultati është bazuar në...

Jetë 13:03

Lindi një vajzë, 3 persona paraqiten si baballarë në repartin e Gjinekologjisë

Një histori e çuditshme ka ndodhur në Palermo të Siçilisë, në Itali. Gjithçka nisi kur në repartin e gjinekologjisë, erdhi në jetë një vajzë, ku pas lindjes së saj, u paraqitën në repart, tre aspirantë për baballarë. Që të gjithë mbetën pa fjalë kur panë tre aspirantë të interesuar...

Maqedoni 12:22

Kumanova qyteti më i ndotur në Maqedoni

Sot dhe mbrëmë Kumanova ka qenë qyteti më i ndotur në Maqedoni. Niveli i grimcave PM 10 është shumëfishuar dhe kanë arritur 242 mg/m3. Mbrëmë, ishin edhe më të larta dhe lëviznin prej 411 deri në 380 mg/m3. Në orët e vona të mbrëmjes në Kumanovë kundërmonte erë tymi, por shpërndahej...

Повеќе