Monday, 22 October 2018 | Lajme: 17

Tag Archives: top

vmro-6-680x430

OBRM-PDUKM: Zaevi dhe 80 deputetët nuk kanë mandat për ta ndërruar emrin e shtetit

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, përmes një kumtese për media thekson se Zoran Zaevi dhe 80 deputetët tjerë nuk kanë marrë mandat që ta fshijnë emrin e shtetit, identitetin, historinë, traditën dhe kulturën. Ata shtojnë se...
moti

Moti sot

Moti sot në Maqedoni do të jetë me vranësira dhe reshje të shiut. Në vendet më të larta malore do të ketë kushte për reshje të borës. Temperaturat ditore do të bien dhe do të lëvizin prej 13 deri 20 gradë celcius. Gjatë ditëve...
palmer-780x439

Matthew Palmer sot viziton Maqedoninë

Zv.ndihmës sekretari shtetëror për Çështje Evropiane i SHBA-së, Matthew Palmer sot do të qëndrojë për vizitë në Maqedoni. Palmer do të takohet me kryeministrin Zoran Zaev dhe me ministrin e Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov,...
ahmeti-koxias-750x430

Ali Ahmeti i shkruan letër lamtumirëse Nikos Koxias

I dashur mik Nikos, me dëshpërim e pranova lajmin për dorëheqjen tënde nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Greqisë pasi që tashmë katër vite po punojmë bashkërisht për vlera evropiane, fqinjësi të mirë, rajon...
moti

Moti sot me vranësira, pas dite reshje shiu

Moti sot pasdite dhe gjatë natës pritet reshje lokale të shiut. Shpejtësia e erës do të jetë 2 kilometra në orë. Temperatura maksimale e ditës do të jetë 18 gradë Celsius, ndërsa temperatura minimale e ditës do të jetë 7 gradë...
vmro-6-680x430

Reagon përsëri VMRO-ja: Mbrëmë u varrosën vlerat evropiane në Maqedoni

VMRO-DPMNE nëpërmjet një komunikate me shkrim ka reaguar ndaj zhvillimeve të djeshme në Kuvend. Ata thanë se kryeministri Zoran Zaev dhe pushteti kanë treguar se për ta asgjë nuk vlejnë vlerat demokratike dhe vullneti i popullit. “Mbrëmë...
kuvend

Vazhdon seanca plenare për ndryshimet kushtetuese, pushteti dhe opozita mbeten në qëndrimet e njëjta

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot në mesditë duhet të vazhdojë debati për Propozimin për ndryshimet kushtetuese. Shumica dhe opozita ende janë në pozicionin e njëjtë – deputetët e pozitës konsiderojnë se propozimi...
moti

Mot me diell me vranësira mesatare

Moti në Maqedoni do të jetë me diell me vranësira mesatare dhe me erë të dobët mesatare veriperëndimore. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej dy deri në 10 gradë, ndërsa ajo e ditës prej 22 deri në 28 gradë Celsius. Në...
Screenshot_3

Enti Shtetëror i Pronësisë Industriale shënoi 25 vjetorin e formimit të saj

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi  mori pjesë në shënimin e 25 vjetorit të Entit Shtetëror të Pronësisë Industriale, me ç’rast tha se mbrojtja më e madhe e të drejtave të pronësisë intelektuale sjell më shumë investime...
kuvendi-mk-780x439-750x430

Debati kuvendor për ndryshimet kushtetuese vazhdon nesër, në Greqi Koxias largohet nga funksioni

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë të premten do ta vazhdojë seancën në të cilën deputetët debatojnë për përcaktimin e nevojës prej propozimit të Qeverisë për ndryshime kushtetuese për implementimin e Marrëveshjes së Prespës...