Friday, 16 November 2018 | Lajme: 32

Tag Archives: recetë gatimi

homemade-raffaello-recipe

Si të përgatisim raffaello

Përbërësit : 2 dcl ujë 450 gr sheqer 1 margarinë 200 gr kokos 400 g qumësht pluhur 100 gr lajthi Përgatitja: Uji dhe sheqeri vlohen, i hedhim margarinën dhe e përziejmë deri sa të shkrihet margarina. E largojmë enën nga zjarri...
torta-di-mele

Si të përgatisim kek me mollë

Përbërësit: 3 veze 3 luge supe margarine e tretur 250 gr miell. Nese masa behet shume e qullet mund te shtoni 2-4 luge miell te tjera 100 gr sheqer 2-3 luge kakao per embelsira 2 molle te ziera me pare (me arome kanelle) dhe të bera pure...
pastico1

Si të përgatisim pastiço me djathë

Përbërësit : 300 gr makarona 2 kokrra vezë 100 gram djathë 1 e 1/2 filxhan çaji qumësht kripë piper gjalpë e djathë kackavall të grirë 1 lugë gjelle Përgatitja: Makaronat spageti ziejnë në ujë të valuar me kripë për 10-15...
rolade

Si të përgatisim roladë me kaçkavall

Përbërësit: 150 gr mish të thatë 3 vezë të ziera  2 karota të ziera 3 tranguj turshi 100 gr gjalpë 1 lugë mustardë kripë piper Përgatitja: Kaçkavalli i mbështjellë në pecetë pëlhure zihet ½ ore, mandej vihet në folie...
cheesecake

Si të përgatisim chesecake me çokollatë

Përbërësit: 200 gr biskota me kakao 150 gr gjalpe 500 gr philadelphia (lloj djathi me këtë paketim) 100 gr pana (lloj krem qumështi me këtë emër paketimi) 100 gr sheqer 1 pako vanilje 2 vezë + 1 te bardhë veze lëngun e 1 kokrr e...
krem_me_banane

Si të përgatisim krem me bajame të thata

Përbërësit:  300 ml qumësht 1 lëvore limoni 3 të verdha vezësh 150 g sheqer 20 g miell i bardhë misri 100 g bajame të thata Përgatitja: Zijeni qumështin me lëkurën e limonit, hiqeni nga zjarri dhe hidheni lëkurën e limonit....
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Si të përgatisim tiramisu me kakao

Përbërësit: 4 të verdha vezesh ½ filxhani caji sheqer 1 filxhan cream mascarpon 1 e ½ filxhan me ajkë qumështi 2 filxhane kafe e zjerë pa sheqer biskota të gjata që ngjajnë si mafishe kakao pudër Përgatitja: Në një tenxhere...
lazanje1_1361814509_670x0

Si të përgatisim lazanja bolonjeze

Përbërësit : 12 peta lazanjash 200 g Parmigiano Reggiano i grirë 1kg krem beshamel Për kimën 1 karotë 1 kokërr qepë 4 lugë gjelle vaj ulliri 1 gotë qumësht 50g gjalpë 1 gotë verë e kuqe kripë, piper sipas dëshirës 100g pançetë,...
download (11)

Si të gatuajmë peteza me mjeder

Përbërësit: – 200 gr brumë për petë – 200 ml ajkë për t’u rrahur – 1 lugë sheqer – 200 gr mjedra – 2 lugë marmelatë kajsie – 2 lugë ujë Përgatitja: Vendosni ca pika ujë të ftohtë brenda...
qysh-me-gatu-rizoto-me-kerpudha1

Si të gatuajmë rizoto me kërpudha

Përbërësit: 100 g rizoto 50g kërpudha 40g djathë parmixhan 2g majdanoz 3g kripë 5g verë e bardhë Përgatitja: Në fillim ziejmë rizoton. Marrim një tigan shtojmë në të pak vaj ulliri, shtojmë kërpudha sipas racionit të prera në...