Monday, 22 October 2018 | Lajme: 0

Tag Archives: jeta

pse-ndjenjat-e-fajit-shkat-euml-rrojn-euml-marr-euml-dh-euml-nien_hd

Pse ndjenjat e fajit shkatërrojnë marrëdhënien

Kur ndjenja e fajit gjen strehë në zemrën e një prej partnerëve, çifti ndodhet përpara një rreziku real. Frika se tjetri mund të zbulojë sekretin, mund të hapë një humnerë në shpirtin e atij që ndihet fajtor. Një ndër faktorët...
torta

Jeta “përfundon” kur mbushni 26 vjeç

Nëse mendoni se jeta “përfundon” kur kaloni të dyzetat është momenti të bëheni merak pasi në fakt ajo “përfundon” shumë vite më parë. Sipas një studimi të fundit, njeriu ka kaluar momentet e tij më të mira para se të...
vajza

Vajza që pritet të jetojë 105 vjet

Një bebe shtatëmuajshe me flokë bionde ka pasur fatin të lind në lagjen e qetë të Norhumberland, vendi ku femrat jetojnë më së shumti në Angli. Vajzat e lindura në Northburn Estate në Cramlington zakonisht jetojnë deri në moshën...
567F774D-913A-4CC4-8B5E-9E48C2F62AD4_w640_r1_s

Si do të jetë jeta më 2064?

Më 1964, Isaac Asimov, autor i librave fantastiko-shkencorë si “Unë robot” dhe “Fundi i Përjetësisë”, ka marrë pjesë në Panairin Botëror në Nju Jork. Në të është paraqitur përparimi shkencor qysh në fillim të shekullit...
cigare

Cigaret elektronike shpëtojnë jetën

Kalimi nga cigaret tradicionale në cigare elektronike mund t’i kursejë jetën miliona duhanpirësve, është thënë në një konferencë për pajisjet gjithnjë e më të popullarizuara, ndonëse disa ekspertë kanë paralajmëruar se nevojiten...
gjum;

Si të zgjohen lehtë nga gjumi

  Të gjithë  kemi probleme me zgjimin në mëngjes kohë pas kohe. Por nëse zgjimi bëhet problem shqetësues, ai përveç që na pengon në kryerjen e aktiviteteve të përditshme, mund ta dëmtojë edhe shëndetin në aspekte të...
light-virus-1

Virus vderkjeprurës kërcënon botën

Virus i ri, që mund të transmetohet mes njerëzve nga kontakti i afërt, po kërcënuar botën.Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se mesa duket një koronavirus i ri (NCoV), po merr jetë njerëzish ndërsa shkakton pneumoni ose...
sun-thermometer-jpg1

Valë të nxehta priten këtë verë

Të gjitha prognozimet për këte verë janë në përgjithësi të njejta, posaçërisht se kjo verë do jetë nga më të nxehtët deti tani. Por, Stacioni meteorologjik i Britanis raporton se vera që vjen do të jetë një nga më të nxehtat...
kadaif-parjen

Si të gatuajmë kadaif me arra dhe rrush të thatë

Kadaifi ështe një ëmblsirë interesante dhe i shishëm, kjo nuk do ju lë indiferent. Ose do thoni -kjo ska lidhje me ëmblsirë, jepni diçka më konkrete ose do ti lutni të shpis sa më shpejt ta përgatitin, jo vetëm për festa.Përgatitet...