Monday, 10 December 2018 | Lajme: 0

Bark i fryrë nga ushqimet e gabura? Shpëtoni njëherë e mirë duke ndjekur këto mënyra

Ndonjëherë kur flasim për fryrjen e barkut e lidhim shpesh këtë çështje me birrën, por harrojmë që çdo pije e gazuar apo alkolike është një ndikues I fryrjes. Kjo nuk do të thotë që most ë pini më alokol,por këshillohet një gotë në ditë. Por përveç kësaj disa ushqime të tjera që do t’ju ndihmojnë duke I hequr nga dieta juaj ose duke is htuar janë:
1.Hiqni dorë nga kafeja: Është e ditur që ajo ndihmon për të hequr kripën dhe ujin që mbledh trupi nga ushqimet e shumta, por shkakton gjithashtu dehidratim. Kjo gjë e bën sistemin tuaj të tretjes të ngadaltë dhe ndoshta mund t’ju cojë në bllokime në organizëm.
2.Anshkaloni pijet energjike. Këto pije janë njësoj sit ë tjerat, nuk duhen përdorur nqs nuk jeni një sportiest profesionist. Në momentin që nuk bëni një aktivitet të përditshëm këto pijë përmbajnë kalori të tepërta dhe shumë sheqer.
3. Ne të gjithë e dimë se fasulet shkaktojnë gazra, por e dini se lulelakëra dhe brokoli përmbajnë të njëjtët përbërës që shkaktojnë gazra? Për shkak se trupi ynë nuk është në gjendje të tresi tërësisht këto përbërës, bakteret në zorrës së trashë e fermentojnë atë, dhe krijojnë fryrjen.
4.Respektoni ritmin e trupit tuaj. Trupi juaj ndjek ciklin e tij të sistemit të tretjes. Ashtu si truri juaj, stomaku juaj ai është më aktiv gjatë ditës dhe më i qetë gjatë natës. Kjo do të thotë se nqs ju konsumoni një vakt në orët e vona të natës sistemit të tretjes I duhet më shumë kohë për të kryesr funksionin që ka. Pra nëse dëshironi të dilni për të ngrënë, shkoni për drekë ose për një mëngjes.
5.Hiqni dorë nga cigarja: Gjatë pirjes së duhantit ju përfundoni duke thithur shumë ajër. Toksinat e tymin të cigareve shkaktojnë inflamaciontë stomakut dhe të zorrëve, gjë që ju bën të ndiheni të fryrë.