Tuesday, 16 October 2018 | Lajme: 38

Si kurrë më parë, ja sa skuadra shqiptare do të marrin pjesë në Kupat e Europës

Si kurrë më parë, numri i skuadrave shqiptare që do të marrin pjesë në Europë do të jetë plot 8.

Në rast se Skënderbeu fiton betejën në CAS do të marrë pjesë në eliminatoret e Champions Ligë, në të kundërt stafeta i kalon Kukësit dhe Partizani përfiton duke siguruar Europën.

Luftëtari dhe Laçi janë 2 skuadrat e tjera shqiptare që kanë siguruar Europën.

Pra sido që do ndodhë, Shqipëria do të përfaqësohet nga 4 skuadra.

Përsa i përket Superligës kosovare, 2 do të jenë skuadrat që do të shkojnë në Europë. Bëhet fjalë për kampionët e Dritës dhe nënkampionët e Prishtinës.

Drita do të fillojë rrugën drejt Ligës së Kampioneve në fazën paraeliminatore, kjo sepse, Kosova është e fundit në renditjen e federatave sipas koeficientit të UEFA-s.

Nuk mund të mungojë as përfaqësimi i skuadrave shqiptare në Maqedoni.

Si kurrë më parë, 2 ekipe shqiptare do të marrin pjesë në Kupat e Europës. Bëhet fjalë për kampionët e Shkëndijës dhe skuadrën tjetër shqiptare atë të Shkupit.

Pra, në total do të jenë 8 skuadra shqiptare në Europë, një rekord.