Friday, 16 November 2018 | Lajme: 0

4 të burgosur shqiptarë alarmojnë Greqinë, bëjnë arratisje spektakolare (FOTO-VIDEO)

4 të burgosur shqiptarë janë arratisur mbrëmjen e djeshme nga Porti i Pireut.

Lajmi është bërë me dije nga mediat greke, të cilat raportojnë se ngjarja ka ndodhur në orën 20:00 teksa 11 të burgosur po transferoheshin nga Athina për në Gretë.

Në momentit që anija me të burgosurit po nisje për në Hania, 4 shqiptarët e burgosur kanë mundur që të heqin prangat dhe kanë ikur me vrap.

Shqiptarët e arratisur nga porti janë të dënuar që nga vrasaja e deri të trafikut i drogës.

Bëhet fjalë për Xhuliano Halili i dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen e një fëmije 4 vjeç, së bashku me të babain e tij, krim i porositur prej rivalit grek të viktimës Vasilis Varelas për çështje droge.

Ndërsa 3 shqiptarët e tjerë që u arratisën janë: Alfons Doçi, Robert Xhimaj dhe Petris Luçi të dënuar me 25 vjet burg për trafik droge.

Polici mundi që dy prej tyre t’i kapte ndërsa ende janë në kërkim dy të tjerë. Ngjarja është shoqëruar me tensione në port, mes gazetarëve dhe policisë, ku ka pasur debate mes tyre.

“U ikën te burgosurit, dhe përhiqen t’i nxjerrin nervat tek ne”, shprehet ai kur polici i kërkon te largohet nga furgoni i policisë.

32169757-10156243432773771-939224663765024768-n_1525932010-2447585shqiptari-i-arratisur2_1525932010-5616745shqiptari-i-arratisur_1525932012-1966714