Monday, 17 December 2018 | Lajme: 0

Presidenti Hashim Thaçi i pret partitë për tejkalimin e ngërçit politik

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka ftuar përfaqësuesit e të gjitha partive parlamentare në një takim për ta caktuar datën e seancës konstituive.

“Ju njoftojmë se në orën 10:00, presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, mban takim konsultativ me përfaqësuesit e partive parlamentare për caktimin e datës për mbajtjen e mbledhjes së parë të Legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, pas certifikimit të rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Kosovës, të mbajtura më 11 qershor 2017″, thuhet në njoftimin e Presidencës.

Por Lëvizja Vetëvendosje para disa ditësh ka bërë të ditur se nuk do të marrë pjesë në ftesën që iu ka bërë Thaçi, ndërsa njëjtë kanë deklaruar edhe zyrtarë të koalicionit LDK-AKR-Alternativa.

Refuzimin ndaj ftesës së Thaçit e ka njoftuar edhe Lista Serbe nëpërmjet kryetarit, Goran Rakiq.

Deri më tani vetëm zyrtarë të koalicionit PDK-AAK dhe Nisma kanë konfirmuar se do t’i përgjigjen pozitivisht ftesës së Thaçit.

Ndryshe, rezultatet e zgjedhjeve janë certifikuar më 8 korrik dhe brenda 30 ditësh presidenti duhet ta caktojë datën e mbajtjes së seancës konstituive ku zgjidhet kryetari dhe betohen deputetët e rinj.