Friday, 16 November 2018 | Lajme: 32

Kek me qershi

Përbërësit

3 vezë
2/3 gota sheqer
½ gote vaj vegjetal
½ gote ujë
1 Pluhur pjekje
1 vanilje
2,5 gota miell
1 gote qershi
½ gote arra të bluara

Hapat

1
Vezët dhe sheqerin e përziejmë mirë, ia shtojmë vajin vegjetal dhe ujin.
Pluhur pjekjën, vaniljën dhe miellin ia bashkangjesim glazurës.

2
Ndërsa qershit ia shtojme së bashku me miellin dhe arrat e bluara.

3
Glazurën e përgatitur e derdhim në enën e pjekjës të lyer me vaj, në temperaturë 180 gradë celsius e pjekim.
Ju bëftë mirë!