Saturday, 23 June 2018 | Lajme: 0

5 mënyra natyrale si të eliminoni lythat në kushte shtëpie

Prania e lythave në këmbë e bën tejet të vështirë ecjen dhe përpos metodave mjekësore, duhet të dini që ekzistojnë dhe shumë mënyra natyrale si të shpëtoni një herë e mirë nga këto të fundit.

Më poshtë do t’ju listojmë të gjitha produktet natyrale që mund të trajtojnë lythat në kushte shtëpie, shkruan Living.al.

Shënim: përpara çdo trajtimi duhet të zbusni këmbët në një legen me ujë ku është tretur një kupë sode buke. Tabletat Vitaminë C

Formoni një pastë me disa vitamina C dhe pak raki dhe me ndihmën e një fashoje vendoseni këtë masë që përfituat në vendin e kallos.

Për shkak të vetisë antiinflamatore dhe antiseptike, mjalti përdoret në shumë maska për kujdesin e lëkurës. Ju mund të lyeni kallot dhe lythat me të në mënyrë që të parandaloni zhvillimin e mëtejshëm.

Aplikimi i lëngut të hudhrës, apo hudhrës së shtypur direkt në kallo, do të përshpejtojë shërimin e saj. Sigurohuni që hudhra të kapë vetëm zonën e lythit dhe jo lëkurën e shëndetshme pasi mund ta dëmtojë atë.

Nëse përzieni vajin e pemës së çajit me vajin e bajames do të shihni se si kjo e fundit do të bëjë mrekulli për këmbët tuaja.

Këto vajra kanë veti kuruese ndaj është mirë t’i bëni pjesë të rutinës së kujdesit dhe nëse nuk vuani nga kallot.