Thursday, 21 June 2018 | Lajme: 2

Shpërthen fabrika e barutit, 17 të plagosur dhe dy të zhdukur në Poloni

Dy persona rezultojnë të zhdukur dhe shtatëmbëdhjetë të tjerë të plagosur gjatë shpërthimit në një fabrikë baruti në Makolno, në jugperëndim të Polonisë, njoftoi një zëdhënës i forcave zjarrfikëse.

”Shpërthimi u shënua rreth orës 10:00 duke shkaktuar shembjen e godinës së prodhimit të barutit ku kanë nisur operacionet për gjetjen e dy personave”, sipas Jozef Koszalka, cituar nga agjencia e lajmeve PAP.

Referuar forcave zjarrfikëse, 17 persona të tjerë kanë marrë plagë të lehta.

Tre janë shtruar në spital.

Zjarrfikësit po vijojnë kontrollet nën rrënoja me ndihmën e qenve të shpëtimit.

Pas shpërthimit, ku ende shkaku mbetet i paqartë, një re e madhe tymi ishte e dukshme në një rreze të gjatë rreth pesëmbëdhjetë kilometra.

Në disa shtëpi pranë uzinës ku u regjistrua shpërthimi u konstatuan xhama të thyer.