Sunday, 20 May 2018 | Lajme: 0

Dalin pamjet e parë të shkatërrimit të bazës ushtarake në Siri nga SHBA (VIDEO)

Rreth orës 3:45 të mëngjesit, me orën lokale në Siri, 49 luftanije raketambajtëse të SHBA-së zbarkuar në Mesdhe me objektiv bombardimin e bazën të ushtrisë ajrore të Sirisë, si reagim kundër përdorimit të lëndëve kimike në popullsinë civile.

3F0606BD00000578-4388834-The_strikes_hit_the_government_controlled_Shayrat_air_base_in_ce-a-37_1491533491469

Raportimet e para bëjnë me dije se nga bombardimet kanë mbetur të paktën gjashtë të vdekur dhe disa të zhdukur, ndërsa janë regjistruar edhe dëme të konsiderueshme materiale, duke përfshirë këtu shkatërrimin e nëntë avionëve ushtarakë.

Në imazhet e parë të publikuara, shihen kratere dhe rrënojat që kanë mbetur në aeroportin Shayrat.