Wednesday, 25 April 2018 | Lajme: 0

Lazanjë patëllxhanesh me gjizë dhe proshutë

Përbërësit: Patëllxhan (mjaftueshëm për një tavë) Domate të pjekura mirë Gjizë të ëmbël Proshutë Kripë, piper Borzilok Hudhër Vaj ulliri

Përgatitja: Pastroni dhe prisni patëllaxhanët në feta. Piqni secilën dhe lërini mënjanë. Gatuani doamtet e pastruara nga lëkura dhe të prera në kubikë, në vaj ulliri, duke i shtuar erëza e hudhër. Shtroni në një tavë shtresën e parë me patëllxhane, një shtresë domate, proshutë dhe më pas gjizë. Përsëriteni veprimin dhe mbylleni tavën me një shtresë patëllxhani.