Tuesday, 18 December 2018 | Lajme: 25

Sugjerim per iftar: Qofte me leng

Perberesit:
300 gr mish i grire,
1 patate e zier,
3 luge gjelle djath i grire i tipit parmesan,
1 veze,
majdanoz,
kripe, piper,
lekura e 1 limoni e grire,
miell.
Per lengun:
1 qepe,
1 karrote,
2 luge vaj,
1 kub vegjeta,

Pergatitja:
Shtypim pataten dhe e perziejme me gjithe perberesit e tjere per qoftet, derisa te behet nje brum homogjen. Krijojme qoftet me permasat sipas deshires dhe i lyejme me miell. Nderkohe ne tigan kaverdisim me zjarr te embel qepen dhe karroten e prere holle. Shtojme 1 gote uje dhe kubin e vegjetes ( kubin per supe), dhe kur te marre nje vale, shtojme qoftet . Mbulojme tiganin dhe i leme te gatuhen ne zjarr te embel derisa te gatuhen qoftet rreth 20-25 minuta. Jane gati te shijohen te shoqeruara me sallate ose patate.