Wednesday, 18 July 2018 | Lajme: 50

Jetë

femija-pyetje-idiote-qe-i-behet-660x430

Pyetja idiote që shkatërron fëmijën. “Kë do ti më shumë? Mamin, babin, apo nënën”

Si fillim edhe mund të qeshni pak, duke lexuar këtë “histori” të shkurtër dhe më pas, le ta analizojmë ca në thellësi… Babai: Kë do më shumë ti, mamin apo babin? Djali: Të dy. Babai: Jo, thuaj kë! Djali: Të dy. Babai: Nëse...
gallstones-fb-780x439_1531127670-6565081

Gurët në tëmth, pse shkaktohen?

Formimi i gurëve në tëmth shkaktohet zakonisht nga një tepricë e madhe e kolesterolit në lëngun e tëmthit. Kur njeriu, p.sh., gjatë natës nuk ushqehet, lëngu (vreri) qëndron në qetësi në tëmth. Atëherë kolesteroli kristalizohet...
auto_evolucioni-i-njeriut-246x300-770x439_c1530969984-750x430

Gjymtyrë më të gjatë, sy më të mëdhenj, shikoni si do të ndryshojë njeriu në të ardhmen

The SUN përshkroi se si njeriu do të duket pas 1000 vjetësh. Pavarësisht se ky nuk është një fakt i sigurt, ekspertë të anatomisë njerëzore duke u bazuar në studimet e kryera kanë arritur në rezultatet e mëposhtme. Sipas fotos...
untitled-1_1530958987-1062188

4 arsyet përse keni probleme me kapsllëkun më shpesh gjatë verës dhe jo në dimër

Le ta pranojmë: kapsllëku është gjëja më e tmerrshme që mund t’ju ndodhë, sidomos gjatë pushimeve. Por, fatmirësisht, nuk jeni të vetmit. Rreth 16% e njerëzve mbi 20 vjeç kanë simptoma të kapsllëkut, dhe gratë janë më...
gjum

Shikon shpesh të njëjtin person në ëndërr? Ka një mister që duhet ta dish

Ëndrrat na ndjekin gjatë gjithë jetës, me sy hapur apo me sy mbyllur. Të parat, në mënyrë të vullnetshme, i drejtojmë si t’i duam dhe ku t’i duam, por të dytat veprojnë jashtë ndërgjegjes sonë dhe jashtë “komandave”...
xxxc_1530739699-6586992

Kështu mund të duken iPhone-at që do të dalin në shitje këtë vit

Fotografitë e reja, të cilat janë shfaqur në internet sot, tregojnë se si mund të duken dy nga tre modelet e reja të iPhonet të cilat priten të lansohen këtë vit. Dizajni i këtyre dy modeleve në këto fotografi është i bazuar...
razonku

Sa herë është e nevojshme të ndërroni briskun e rrojës pas depilimit?

Nëse nuk e mban mend se kur e ke ndërruar për herë të fundit briskun, atëherë urgjentisht duhet të lexosh këtë artikull, pasi mund të jesh duke dëmtuar lëkurën dhe njëkohësisht shëndetin tënd. Sigurisht që miti se brisku duhet...
Apple-iPhone-X-1118375-780x439

Ja sa i shpejtë do të jetë iPhone X i ri

Performanca e re e shpejtësisë për iPhone X 2018 është zbuluar dhe duket sikur RAM-i dhe një procesor i ri A12 mund të falënderohen për një shtytje në fuqi. Apple duket se ka filluar testimin e shpejtësisë të iPhone X të ri për...
auto_hudher-750x5001530797568-750x430

Këto janë ushqimet që largojnë menjëherë aromën e hudhrës dhe të qepës

Hudhra dhe qepa janë të pasura me ushqyes, të mira për zemrën dhe gjithë organizmin. Sekreti i gjithë kësaj mirësie vjen nga sulfidet, të cilat aktivizohen kur hudhra dhe qepa priten ose shtypen. Sulfidet duan 10-15 minuta që të...
kifeguard-800x450_1530863414-3822669

Pamjet rrëqethëse kur një fëmijë po mbytej në pishinë, por roja hero e shpëton atë

Një video tregon momentin kur një djalë gati sa nuk mbytet në një pishinë duke mos pasur askënd që t’i ndihmojë aty afër, por një roje kërcen dhe e shpëton atë. Djali shihet duke provuar dëshpërimisht për të qëndruar mbi...