Monday, 22 October 2018 | Lajme: 17

Bota

ad036125-53e4-4e53-94d1-c761d511d86b-cx0-cy8-cw0-w1023-r1-s_1534495637-2304841

Dy milionë myslimanë pritet ta nisin Haxhin javën e ardhshme

Është vlerësuar se rreth 2 milionë myslimanë do të bashkohen javën e ardhshme për Haxh në Arabinë Saudite. Këtë vit do të marrin pjesë edhe pelegrinët nga Irani, autoritetet e të cilit kishin bojkotuar këtë ngjarje në vitet...
180816-tsunami-climate-change-02-618x358

Ndryshimi i klimës do të rrisë kërcënimin e tsunamive që mund të shkatërrojnë shumë qytete

Një paralajmërim kanë dhënë shkencëtarët për “tsunamitë shkatërruese” të shkaktuara nga ndryshimet klimatike. Hulumtimet e reja sugjerojnë se nivelet në rritje të detit – të shkaktuara nga ngrohja globale – rrisin ndjeshëm...
papa_1534456544-9427737

Vatikani reagon rreth skandalit të Kishës Katolike

Vatikani ka thyer heshtjen pas lajmit skandaloz që ka të bëj me 300 priftërinj të cilët kanë bërë abuzime seksuale me mbi 1000 fëmijë.Të dhënat u publikuan nga Gjykata Supreme e Pensilvanisë, e cila i referohej hetimeve që përfshinin...
134071896

Senati amerikan e miratoi rezolutën: Mediat nuk janë armike të popullit

Senati amerikan njëzëri e miratoi rezolutën, e propozuar nga senatori i Partisë Demokratike, Brajan Shulc, në të cilën theksohet se “mediat nuk janë armike të popullit”. Shulc gjatë dorëzimit të propozimit iu referua...
2-203-750x430

Masakra: Deti mbushet me gjak (FOTO/VIDEO)

Fotot e frikshme zbulojnë pasojat e vrasjes brutale të një grupi balenash në një ishull të largët Arktik. Kafshët theren nga fshatarët disa herë në vit në një traditë që ka shkaktuar zemërim në mbarë botën. Njëri prej këtyre...
133951690

Ministri turk i financave: Turqia do të jetë më e fortë se kurrë

Ministri i Financave të Turqisë Berat Albajrak ka deklaruar sot para investitorëve ndërkombëtar dhe atyre në telekonferencën se Turqia do të del nga “oscilimet e kursit të këmbimit” më e fuqishme se kurrë. Albajarak sot...
Pallati-mbretëror-780x439-750x430

Pallati mbretëror “Buckingham” shpall konkurs për pjatalarës, paga vjetore 22.300 euro

Mbretëresha Elizabeth II ka hapur konkurs për një vend të lirë pune, bëhet fjalë për pozitën e pjatalarësit në kuzhinën e pallatit Buckingham. Ky punonjës përpos tri shujtave që do t’i ketë gratis dhe 33 ditë pushim vjetor,...
134267580

Bllokim për kapitullin 31 në negociatat me Serbinë për shkak marrëdhënieve me Rusinë

Lituania do ta bllokojë Serbinë për hapjen e kapitullit 31 në negociatat, kapitull i cili ka të bëjë me politikën e jashtme, deklaroi ministrja serbe e Integrimeve Evropiane, Jadranka Joksimoviq në një intervistë për “Veçerni...
droga-2

SHBA-ja dhe Meksika së bashku kundër narko kartelëve

Agjencia për Luftë Kundër Narkotikëve në SHBA dhe Meksikë do të formojnë ekip të përbashkët në Çikago kundër kartelëve,  udhëheqësit e tyre dhe financat. Formimi i ekipit është me qëllim që të ndërpritet  tregtia ilegale...
133961378

Roja bregdetare spanjolle ka shpëtuar 524 emigrantë

Pjesëtarët e rojës bregdetare spanjolle gjatë ditës së djeshme në ujërat e Ngushticës së Gjibraltarit dhe Detit të Alboranit kanë shpëtuar gjithsej 524 emigrantë. Siç kumtuan autoritetet spanjolle, emigrantët e shpëtuar ndodheshin...