e Mërkurë, 24 Maj 2017 | Lajme: 1

Bota

133682079

KE: Junker e konsideron Tereza Mejin si “grua impresionuese dhe negocuese”

Kryetari i Komisionit Evropian Zhan Klod Junker ka mendim të lartë për kryeministren britanike Tereza Mej, deklaroi shefi i Kabinetit të njeriut të parë të Komisionit Evropian, Martin Selmajer. “Kryetari Junker e konsideron Mejin...
The-Queen-and-Prince-Philip-2

Princi Filip tërhiqet nga kryerja e obligimeve mbretërore

Duka i Edinburgut, princi Filip, bashkëshort i mbretëreshës britanike, Elizabeta e Dytë, në vjeshtë tërhiqet nga të gjitha obligimet mbretërore, kumtoi Pallati i Bakingemit. “Vendimin vetë e mori princi Filip dhe mbështetje...
133681443

Mediat: Diçka e pazakontë po ndodh në Pallatin e Bakingamit

Personeli i mbretëreshës britanike, Elizabeta e Dytë thirri takim të personelit të familjes mbretërore në mbarë vendin dhe nuk ka shkak për brengosje, deklaruan disa burime anonime të Pallatit të Bakingamit. Rreth pallatit, i cili...
mej

Mej e akuzoi BE-në se tenton të përzihet në zgjedhjet britanike

 Kryeministrja britanike Tereza Mej i akuzoi “politikanët evropianë, BE-në dhe mediat në Evropë” se i kërcënohen Britanisë së Madhe në tentim për të ndikuar ndaj rezultatit nga zgjedhjet e ardhshme parlamentare në vend. Mej...
133543433

Tramp dhe Putin biseduan për krijimin e zonave të sigurisë në Siri

Presidenti amerikan, Donald Tramp me homologun e ri rus, Vlladimir Putin “i shqyrtoi perspektivat” për krijimin e zonave të sigurisë në Siri, si një prej masave për arritjen e paqes në vend, kumtoi mbrëmë vonë Shtëpia...
119307352

Pothuajse 900 persona nga Jordania janë në radhët e xhihadistëve në irak dhe në Siri

Pothuajse 900 jordanezë luftojnë në radhët e SHI-së dhe janë të lidhur me Al Kaedën në Siri dhe në Irak, por megjithatë, numri i personave të rekrutuar është në nivel më të ulët, deklaroi mbrëmë një përfaqësues i lartë...
An Iranian anti-narcotics policeman stands guard beside a display of confiscated drugs during a ceremony concluding anti-narcotics manoeuvres in Zahedan, 1,605 kilometers (1,003 miles) southeast of Tehran May 20, 2009.  The head of the U.N. crime agency praised Iran during a visit on Wednesday for curbing the flow of smuggled heroin from Afghanistan and helping keep the drug off Western streets.  Picture taken May 20, 2009. REUTERS/Caren Firouz (IRAN CRIME LAW POLITICS SOCIETY) - RTXKL1B

Sasi rekorde e heroinës së konfiskuar në kufirin Turqi-Bullgari

Policia turke në vendkalimin kufitar “Hamzabejli-Lesnovo” në kufirin midis Turqisë dhe Bullgarisë ka konfiskuar 775 kilogramë heroinë, që paraqet konfiskim rekord të kësaj lënde narkotike nga ana e autoriteteve turke. Siç...
A wounded NATO soldier lies on the ground as a comrade stands guard between their disabled armored vehicles at the site of a blast targeting their convoy in Kabul, Afghanistan, Tuesday, June 30, 2015. It comes a week after an audacious attack on the nation's parliament, which highlighted the ability of insurgents, who have been fighting to overthrow the Kabul government for almost 14 years, to enter the highly fortified capital to stage deadly attacks. (AP Photo/Massoud Hossasini)

Katër të vdekur gjatë një sulmi ndaj një karvani të NATO-s në Kabul

Të paktën katër persona e humbën jetën, ndërsa 22 të tjerë janë plagosur gjatë një sulmi vetëvrasës ndaj një karvani automjetesh të forcave të NATO-s në kryeqytetin afgan Kabul, njofton DPA. Ministria afgane e Shëndetësisë...
133606865

Erdogan: Turqia nuk ka se për çfarë të bisedojë me BE-në derisa nuk hapen kapituj të rinj në negociata

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan sot deklaroi se BE-ja duhet të hapë kapituj të rinj në procesin negociator për anëtarësimin e Turqisë në BE, për shkak se rast të kundërt Ankaraja nuk ka se për çka të bisedojë me Unionin dhe...
epa04934678 European Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn gives a press conference at EU Commission headquarters in Brussels, Belgium, 17 September 2015. Earlier the day, Hahn opened the conference 'Beyond the borders: the EU's challenges in its neighbourhood' in Brussels.  EPA/OLIVIER HOSLET

Han: Të gjithë e kanë të qartë se Turqia po largohet nga BE-ja

Turqia në lidershipin e presidentit, Rexhep Taip Erdogan ia ktheu shpinën procesit të anëtarësimit në BE, të paktën tani për tani, deklaroi eurokomisari për zgjerim i BE-së, Johanes Han. “Të gjithë e kanë të qartë se Turqia...