e Martë, 27 Qershor 2017 | Lajme: 5

Bota

LONDON, ENGLAND - MAY 26: David Davis, the former Shadow Home Secretary of the Conservative Party, delivers a speech in Westminster on May 26, 2016 in London, England. Mr Davis today warned of the potential cost to British jobs if Britain votes to remain in the European Union, as he campaigns for a vote to leave ahead of the June 23rd EU referendum. (Photo by Jack Taylor/Getty Images)

Dejvis: Negociatat me BE-në për Bregzit do të fillojnë më 19 qershor

Ministri britanik për Bregzitin, Dejvid Dejvis e mbështeti sot kryeministren Tereza Mej dhe konfirmoi se më 19 qershor do të ulet në tryezë negociuese për daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja. “Puna jonë është të vazhdojmë...
133708289

Tereza Mej e prezantoi Qeverinë e saj të re

Kryeministrja britanike Tereza Mej e prezantoi Qeverinë e saj të re, të përbërë vetëm nga ministrat e Partisë së saj konservatore, e cila në zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga 8 qershori fitoi më shumë vende të deputetëve,...
paris-e1497254321246-780x439

Tre persona janë lënduar më rëndë gjatë një sulmi me “Koktej molotov” në një restorant të Parisit

Tre persona mbrëmë janë lënduar rëndë kur një sulmues i panjohur ka hedhur “Koktej molotov” në një restorant në Paris, bënë të ditur mediat lokale. Të lënduarit të cilët kanë marrë djegie të rënda, janë transferuar...
French Minister of Territorial Cohesion Richard Ferrand (C) delivers a speech during a campaign meeting for the 90 La Republique en Marche (REM) party candidates in the Ile-de-France region for the upcoming legislative elections, on May 23, 2017, in Aubervilliers, near Paris. / AFP PHOTO / GEOFFROY VAN DER HASSELT

Partia e Makron në epërsi bindëse në zgjedhjet në Francë

Blloku i partisë së presidentit francez Emanuel Makron, Republika në Lëvizje (REM) dhe i Lëvizjes demokratike (MoDem) është në epërsi pas raundit të parë të ditës së djeshme nga zgjedhjet parlamentare në Francë, me 32,32 për...
133698888

Komisioni për zbulim i kërkoi nga Shtëpia e Bardhë regjistrimet nga bisedat midis Tramp dhe Komi

Komisioni për zbulim në Dhomën përfaqësuese të SHBA-së, i cili është i obliguar për hetim në lidhje me përfshirjen ruse në zgjedhjet presidenciale në SHBA, kumtoi dje se ka dërguar letër deri te ish-shefi i FBI-së, Xhejms Komi,...
trump

Tramp: SHBA-ja dhe Britania e Madhe do të kenë “marrëdhënie speciale”

Presidenti amerikan Donald Tramp në bisedë telefonike me kryeministren britanike Tereza Mej i konfirmoi nevojat për “marrëdhënie speciale” mes Uashingtonit dhe Londrës. Ai deklaroi se padurim pret që të punojë së bashku...
merkel

Merkel është e brengosur për shkak të situatës në Katar

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi se është e brengosur për shkak të situatës rreth Katarit, duke shtuar se të gjitha vendet nga Gjiri, e po ashtu edhe Irani dhe Turqia, duhet të punojnë së bashku me qëllim që të gjendet...
170603183725-11-london-bridge-incident-0603-super-169

Arrestohet edhe një person për sulmin në Londër, ishte përgatitur sulm më vdekjeprurës

 Policia britanike në pjesën lindore të Londrës ka arrestuar edhe një person të dyshuar në kuadër të hetimit për sulmin terrorist në qendër të kryeqytetit britanik më 3 qershor, kumtoi Skotland Jard. Një djalë 27 vjeçar është...
133035430

Junker paralajmëron dënime për mosplotësimin e kuotave të migrantëve

Kryetari i Komisionit evropian, Zhan Klod Junker u kanos me parashtrimin e procedurës juridike kundër atyre anëtarve të BE-së të cilët nuk do ta plotësojnë kuotën e konfirmuar për pranim të migrantëve. “Javën e ardhshme do...
unicef-620x310

UNICEF: Jeta e mbi 40.000 fëmijëve është rrezikuar në Rakë

UNICEF paralajmëron se lufta në Rakë – vatrën e Shtetit Islamik në pjesën veriore të Sirisë, e rrezikon jetën e mbi 40.000 fëmijëve. Në kumtesën e UNICEF-it thuhet se dhuna ka rezultuar me zhvendosjen e madhe në qytet dhe...