e Mërkurë, 24 Maj 2017 | Lajme: 1

Bota

soros

Fox News: George Soros përballet me padi 10 miliardë Dollarë për ndikim politik

Një padi 10 miliardë dollarë kundër George Soros sjell akuza kundrejt të vetëquajturit humanitar në ndërhyrjen e politikës së një vendi të varfër afrikan, me qëllim që të gjejë zgjidhje, një akuzë që kritikët e miliarderit...
133556453

“Shpigel”. Gjithnjë e më shumë shtetasit turq kërkojnë azil në Gjermani

Rritet numri i shtetasve turq të cilët kërkojnë azil në Gjermani dhe për momentin shërbimi federal për migrantë dhe refugjatë shqyrton rreth 450 kërkesa të diplomatëve, ushtarëve, gjykatësve dhe nëpunësve tjerë shtetërorë...
133654129

Ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergej Lavrov dhe sekretari amerikan i shtetit, Reks Tilerson, përmes telefonit kanë biseduar për deeskalimin e situatës në Siri pas bisedimeve në Astanë, kumtoi MPJ-ja ruse. Temat e bisedimeve ishin...
133669961

Mbrëmë është kryer një operacion i madh dhe i koordinuar hakerësh mbi shtabin zgjedhor të Makron

Shtafi zgjedhor i kandidatit të pavarur presidencial në Francë Emanuel Makron kumtoi se është viktimë e një operacioni të madh dhe të koordinuar hakerësh, pasi që mbrëmë u publikuan numër i madh i mjeleve nga fushata, vetëm një...
junker

Junker: Brekzit është tragjedi, por do të ketë bisedime korrekte me Britaninë e Madhe

Kryetari i Komisionit Evropian Zhan Klod Junker deklaroi një konferencë për shtyp në Firence se dalja e Britanisë nga BE-ja është moment i dhimbshëm dhe se Brekzit paraqet “tragjedi”, por se do të ketë “bisedime korrekte”,...
133422946

Gjermania do të ndalojë votim në territorin e vet të referendumit për kthim të dënimit me vdekje në Turqi

Qeveria gjermane do të ndalojë që banorët e shtetit me prejardhje turke të votojnë në një referendum të mundshëm për kthimin e dënimit me vdekje në Turqi, deklaroi zëdhënësi i Qeverisë, Shtefan Zajbert. “Politikisht është...
133437812

Liderët e BE-së i dëshiruan Makronit në rrethin e dytë të zgjedhjeve

Liderët evropianë para raundit të dytë të dielën të zgjedhjeve presidenciale në Francë, që sipas shumicës vendosin për të ardhmen e Bashkimit Evropian, qëndruan në anën e kandidatit centralist dhe proevropian Emanuel makron dhe...
senat-building

Senati e miratoi ligjin për financim të qeverisë së SHBA-së

Senati amerikan mbrëmë e miratoi Propozim-ligjin për financim të punës së qeverisë federale deri në fund të vitit fiskal 2017, i cili përfundon më 30 shtator. Ligji ishte miratuar me 79 vota “për” dhe 18 “kundër”....
avion-620x310

Fluturoi aeroplani i parë kinez i udhëtarëve i prodhimit vendor

Aeroplani i parë kinez i udhëtarëve i prodhimit vendor sot fluturoi nga aeroporti në Shangai, që shënon se Kina po hyn në tregun për aeroplanë ku dominojnë “Boing”-u dhe “Erbas”-i. Aeroplani C919 fluturoi sot nga aeroporti...
133682270

Madrid: Gjatë një serie shpërthimesh janë lënduar 15 persona (Video)

Të paktën 15 persona janë lënduar gjatë një serie shpërthimesh në një fabrikë kimike në periferi të Madridit. Tre persona janë lënduar rëndë, lajmëroi Bi-Bi-Si. Mbi Madrid është ngritur tym i dendur, ndërsa shkaku për shpërthimet...