e Shtunë, 24 Qershor 2017 | Lajme: 14

Bota

298994

Tragjedia e Londrës, askush nuk mbijetoi në tre katet e sipërme

12 të vdekur dhe shumë më tepër të humbur, për të cilët nuk ka shpresa se mund të jenë gjallë është bilanci paraprak i zjarrit të madh që përfshiu një ndërtesë 24 katëshe në Londër gjatë mesnatës së djeshme. Zjarrfikësit...
112614778

UNICEF: Çdo i pesti fëmijë më shtetet e pasura jeton në varfëri

Çdo i pesti fëmijë në shtetet e pasura jeton në varfëri, thuhet në analizën e UNICEF-it. Mungesa për ushqim dhe arsim është po ashtu problem mjaftë i përhapur, njoftojnë ekspertët. Në përgatitjen e raportit janë analizuar 41...
auto_Saimir_Lleshi1497429615

‘Gjithçka ndodhi në 15 minuta’, shqiptari rrëfen tmerrin e zjarrit në Londër

Saimir Lleshi dhe Eliane Lara jetojnë në një apartament tek një bllok pallatesh pranë kullës rezidenciale “Grenfell” që u përfshi nga flakët sot në Londër. Ata i thanë gazetares së BBC, Claire Heald, se u zgjuan rreth orës...
The President of the Eurogroup Jean-Claude Juncker rings the bell to open the meeting during an Eurogroup finance ministers meeting at the EU Council in Brussels on Monday, Jan. 21, 2013.  The Eurogroup ministers will be choosing a new eurogroup leader. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

KE: Procedura kundërvajtëse kundër tri vendeve për shkak të refugjatëve

Kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker deklaroi se sot do të ngriten procedura kundërvajtëse kundër Çekisë, Hungarisë dhe Polonisë për shkak të mosplotësimit të premtimeve lidhur me pranimin e refugjatëve. Junker deklaroi...
Flames-and-smoke-billow-as-firefighters-deal-with-a-serious-fire-in-a-tower-block-at-Latimer-Road-in

Frikë për dhjetëra viktima/ Konfirmohen 6 të vdekur dhe më shumë se 50 të lënduar

Tmerr mes banorëve të një ndërtese 24 kate të lartë në Londër, pas shpërthimit të një zjarri të madh. Raportohen viktimat e para nga zjarri në kullën me 120 apartamente ne Londer. Të paktën gjashtë persona e kanë humbur jetën...
142

Zjarri në Londër: E hedh fëmijën nga kati i nëntë për ta shpëtuar

Rrëfime të jashtëzakonshme po dalin nga njerëz të cilët ndihmuan në shpëtimin e atyre që u bllokuan në ndërtesën në Grenfell – duke përfshirë një që kapi një fëmijë të hedhur nga kati i nëntë, transmeton Klan Kosova. Dëshmitarja...
133735828

Shërbimi zjarrfikës: Ka viktima në zjarrin në Londër

Shërbimi zjarrfikës në Londër kumtoi se ka viktima në zjarrin e madh që e përfshiu ndërtesën 27-katëshe banesore në Londër. “Mund të konfirmoj se ka shumë viktima në zjarrin. Në këtë moment nuk mund të saktësoj për...
53f9e7203b190f4f4e1704e26310e58a

Zbulohen dy administratorët e “Balenës Blu”, akuzohen për 157 vrasje

Quhet ndryshe loja e vetëvrasjes, pasi pas një serie sdash torturuese dhe një presioni të madh psikologjik, përfundon me vetëvrasjen. “Balena Blu” është shndërruar tashmë në terrorin e të gjithë prindërve në të gjithë botën,...
londra5-750x430

Rrëfimet rrëqethëse të banorëve në Londër dhe një detaj shokues…

Paul Munakr, i cili jeton në katin e shtatë te kulles ne Londer qe u perfshi nga flaket arriti të ikë. “Ndërsa shkova poshtë shkallëve, kishte zjarrfikës, zjarrfikës me të vërtetë të mahnitshëm që po shkonin lart, në zjarr,...
6-17

Britma banorësh mes flakëve, pamjet e tmerrit në Londër (video)

Pamje tmerri ato qe vijne nga Londra, teksa banore te deshperuar tentojne te shpetojne nga flaket qe perpine qe ne oret e para te mengjesit kullen e larte 27 kateshe me rreth 120 apartamente. Daily Mail publikon pamje nga situata, teksa duken...