e Mërkurë, 24 Maj 2017 | Lajme: 1

Bota

133697363

Dy persona e kanë humbur jetën gjatë rrëzimit të një aeroplani të vogël afër Nju-Jorkut

Dy persona e kanë humbur jetën kur një aeroplan i vogël i tipit “Lirxhet 35″ u rrëzua gjatë aterrimit në një aeroport në afërsi të Nju-Jorkut. Siç kumtoi policia lokale, aeroplani është rrëzuar në rreth 500 metra...
133694390

Kompania izraelite zbuloi një version të ri të virusit “Wanna Cry”

Kompania izraelite për teknologji informatike “Çek point softuer teknoloxhis” kumtoi se ka zbuluar një version të ri të virusit “Wanna Cry”, me ndihmën e të cilit hakerët e panjohur kanë kryer kiber sulme në...
haker

Japonia ndërmerr masa të jashtëzakonshme kundër sulmit global kibernetik

Pas kërcënimit global nga sulmi kibernetik me virus kompjuterik, në Japoni sot u hap Qendër e re për grumbullim të informatave në kuadër të Shtabit të krizës pranë Kabinetit të kryeminsitrit japonez, Shinxo Abe. “I ndërmarrim...
133694390

Ekspertët druajnë për sulme të reja kibernetike

Autoritetet në botë tentuan që gjatë fundjavës t’i zbulojnë fajtorët për sulmet e mëdha kibernetike, që e penguan punën e shumë fabrikave, spitaleve, dyqaneve dhe shkollave. Ekspertët për siguri kibernetike theksuan se virusi...
In this Dec. 12, 2012 photo released by Korean Central News Agency, North Korea's Unha-3 rocket lifts off from the Sohae launch pad in Tongchang-ri, North Korea. The satellite that North Korea launched on board the long-range rocket is orbiting normally, South Korea said on Thursday. (AP Photo/KCNA)

Koreja Veriore ka kryer testim të suksesshëm të një rakete të re balistike

Koreja Veriore njoftoi sot se mbrëmë ka bërë testim të suksesshëm të një rakete të re balistike me “rreze të mesme deri të madhe veprimi”, që mund të përshtatet të bartë edhe “mbushje të rëndë bërthamore”. Në...
haradinaj

Haradinaj fton Uashingtonin t’i mbyllë çështjet Kosovë-Serbi

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, thotë se Brukseli, duke aluduar kështu në Bashkimin Evropian, s’po mundet t’i përfundojë çështjet në mes Kosovës e Serbisë, ndaj ka ftuar Shtetet e Bashkuara...
trmet11

Tërmet në verilindje të Iranit, të paktën dy viktima dhe mbi 350 të lënduar

Të paktën dy persona e humbën jetën dhe mbi 350 janë lënduar në tërmetin me intensitet prej 5,7 sipas shkallës së Riterit që e goditi Iranin. Epiqendra e tërmetit të mbrëmshëm ka qenë në vendin Pishkaleh që gjendet rreth 800...
femije

Shënimi i Ditës Ndërkombëtare të Familjes

Me bazarin humanitar “Humanitet për të gjitha familjet” ku do të shiten gjësende të ndryshme të imëta ëmbëlsira…me mesazhe për familjet të bëra nga studentët e studimeve familjare, fëmijët nga shkolla internacionale...
133694953

Takim i G-7: SHBA-ja premtoi mbështetje për tregtinë botërore

Ministri i Financave të SHBA-së Stiven Mnaçun i premtoi mbështetje tregtisë botërore, deklaroi sot në takimin e ministrive të financave dhe guvernatorëve të bankave qendrore të vendeve të G-7 në qytetin italian Bari, ministri gjerman...
132750356

“Kasperski Lab”: Janë kryer 45 mijë sulme hakerike në 74 shtete në botë

Kompania më e madhe evropiane e specializuar për përpilimin e softuerit antivirus “Kasperski Lab” ka regjistruar dje 45 mijë sulme hakerike në 74 shtete në botë, me ç’rast më shumë tentime për sulme janë regjistruar...