e Shtunë, 24 Qershor 2017 | Lajme: 14

Bota

epa06027670 People react after flames engulfed the nearby  Grenfell Tower, a 24-storey apartment block in North Kensington, London, Britain, 14 June 2017. According to the London Fire Brigade (LFB), 40 fire engines and 200 firefighters have been deployed to put out the blaze. At least six residents died in the fire and a number of others have been treated for a range of injuries. The blaze broke out at around 1:00 am GMT.  EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

“San” publikoi listë prej 65 personave të zhdukur në zjarrin në Londër (Foto)

Tabloidi britanik “San” sot publikoi listë me 65 emra, të cilët edhe më tej po llogariten të zhdukur ose druhet se e kanë humbur jetën në zjarrin në ndërtesën 27-katëshe në Londër, ku të mërkurën e humbën jetën...
153

‘Mami faleminderit’, telefonata e fundit e çiftit italian që u dogjën në krahët e njëri-tjetrit në Londër

Mes historive tragjike dhe dhimbjes së madhe që la pas zjarri që mori 17 jetë në kullën Grenfell në Londër ka befasuar ajo e një çifti italian, që banonin në katin e 23-të. Veprimi i tyre i fundit para se të vdisnin nga zjarri...
images

Zbulohet letra rrënqethëse e një fëmije në rrënojat e kullës së Londrës (Foto)

Një letër prekëse është gjetur mes rrënojave të kullës Grenfell në Londër pas zjarrit të fuqishëm që shkrumboi ndërtesën 27-katëshe. Letra ka qenë e shkruar nga një fëmijë i vogël, që shpjegon aty se është i lumtur dhe...
auto-1497534100-12-1-650x3581497580706_1497596419-8439839

“Po vdes, nuk ia dal dot!” Zbulohen mesazhet e lamtumirës nga Londra

Personat e bllokuar brenda ndërtesës së ferrit në Londër u kanë dërguar mesazhet e tyre të fundit familjeve kur e kuptuan se do të ishte thuajse e pamundur të mbijetonin. Disa janë lutur për shpëtim derisa tymi dhe flakët pushtonin...
breksit

Londra dhe BE-ja të hënën i fillojnë bisedimet për Bregzit

Departamenti i Britanisë së Madhe për daljen nga Bashkimi Evropian, ka njoftuar se ministri i Britanisë së Madhe për Breksit, Dejvid Dejvis dhe kryenegociatori i Bashkimit Evropian, Mishel Bernier, të hënën do të fillojnë bisedimet...
aeroplan-640x264

Panik dhe të qara në aeroplanin Prishtinë–Cyrih, ja çka ndodhi (VIDEO)

Të mërkurën, pasagjerët e aeroplanit Prishtinë Cyrih janë tmerruar derisa ishin duke fluturuar drejt Zvicrës, raportojnë mediat zvicerane. Bateria tejmase e nxehur e një telefoni celular ka shkaktuar një tym të dendur në bordin e...
298994

Numri i të vdekurve në zjarrin në Grinfell tauer të Londrës rritet në 17

Numri i personave të vdekur në zjarrin në ndërtesën e Londrës Grinfel është rritur në 17. Një numër i madh llogariten të zhdukur, ndërsa shefi i shërbimit të zjarrfikësve paralajmëroi “javë” për të kërkuar në...
Flames-and-smoke-billow-as-firefighters-deal-with-a-serious-fire-in-a-tower-block-at-Latimer-Road-in

Deni Koton: Do të ishte mrekulli dikush të gjendet i gjallë në ndërtesën në Londër

Do të ishte mrekulli dikush të gjendet i gjallë në ndërtesën në Londër, e cila dje u kaplua nga zjarri, deklaroi sot komisarja e shërbimit qeveritar në Londër, Deni Koton. Në deklaratë për Skaj, ajo tha se autoritetet nuk presin...
133590871

“Uashington post”: Hetimi për tentimet e Trampit për ta penguar drejtësinë

 Këshilltari special Robert Miller në hetimin për gjoja involvimin e Rusisë në zgjedhjet presidenciale në SHBA vitin e kaluar i ka analizuar tentimet eventuale të presidentit Donald Tramp për ta penguar drejtësinë, shkruan gazeta...
auto-screen-shot-2017-06-14-at-0828121497516489_1497517111-9023145

‘Kulla e ferrit’: I zoti i apartamentit ku shpërtheu zjarri kishte bërë gati valixhet

Banori i katit të katërt të kullës Grenfell, e cila u përpi nga flakët ditët e djeshme, kishte bërë gati valixhet para se zjarri të shpërthente nga kuzhina e tij. Pavarësisht se zjarri më vdekjeprurës që la 12 banorë të vdekur,...