e Shtunë, 24 Qershor 2017 | Lajme: 14

Bota

auto-nintchdbpict0003325605811497849661_1497852296-6726455

“Do t’i vras të gjithë myslimanët”: Ky është terroristi që sulmoi mbrëmë Londrën (Video)

Ky është momenti kur shoferi i kamionit që goditi këmbësorët në Finsbury Park, në Londër, u mor nga Policia. Videoja tregon sesi ai po mbahet nga oficerët e policisë, ndërkaq turma e zemëruar e njerëzve është mbledhur rreth...
auto-main-finsbury-park1497858811_1497858987-4132765

Ja çfarë bëri imami i xhamisë ndaj sulmuesit që vrau myslimanë

Një imam thuhet se ka mbrojtur shoferin e përfshirë në sulmin terrorist pranë një xhamie në Londër, nga turmat e zemëruara. Një person ka vdekur dhe 10 u plagosën kur një fugon u fut me shpejtësi mes këmbësorëve pranë një...
bregzit

Fillojnë negociatat për Bregzit

Pothuajse një vit pas referendumit në Britani të Madhe për dalje nga Bashkimi Evropian, sot Brukseli dhe Londra i fillojnë negociatat për dalje të vendit nga Unionit. Dejvid Dejvis, sekretar shtetëror britanik për Bregzitin dhe Mishel...
French Minister of Territorial Cohesion Richard Ferrand (C) delivers a speech during a campaign meeting for the 90 La Republique en Marche (REM) party candidates in the Ile-de-France region for the upcoming legislative elections, on May 23, 2017, in Aubervilliers, near Paris. / AFP PHOTO / GEOFFROY VAN DER HASSELT

Fitore bindëse e partisë së Makronit në zgjedhjet në Francë

Partia e presidentit francez Emanuel Makron, Republika Përpara (REM) pas raundit të dytë të djeshëm të zgjedhjeve parlamentare në Francë fitoi 308 vende të deputetëve, me ç’rast së bashku me 42 deputetë të partnerit të koalicionit...
Police officers attend to the scene after a vehicle collided with pedestrians in the Finsbury Park neighborhood of North London, Britain June 19, 2017. REUTERS/Neil Hall

Një i vdekur dhe 10 të plagosur gjatë një sulmi para një xhamie në Londër

Një person ka humbur jetën, ndërsa 10 të tjerë janë lënduar kur një fugon ka goditur këmbësorët në parkun Fajnsburi, pranë një xhamie, në veri të Londrës, ka deklaruar policia. Policia britanike është duke bërë hetime nëse...
katar-2-520x298

Rrahje masive mes arabëve në Konferencë, për çështjen e Katarit (VIDEO)

Eskalon situata në Konferencën Rajonale për çështjen e Katarit, ku merrnin pjesë zyrtarë politik nga Arabia Saudite, Vendet e Gjirit, dhe Katarit. Delegacionet nga Katari dhe Arabia Saudite kanë filluar përleshje fizike mes tyre. Ata...
zjarre_1497770481-1313611

Zjarr masiv në Portugali, 45 të vdekur nga zjarret masive në pyje (video)

Dhjetëra persona humbën jetën nga pasojat e një zjarri të furishëm që përfshiu pyjet në Portugalinë qendrore. Shumica e viktimave u dogjën derisa po udhëtonin me makina në zonën e goditur nga zjarri. Mesohet se të paktën 45 persona...
1-1132

17 vjeçari nga Maqedonia barrikadohet në klasë dhe kërcënon personelin e shkollës në Zvicër

Një nxënës 17 vjeçar me prejardhje nga Maqedonia ka disa muaj që është bërë tmerri dhe lemeria e nxënësve dhe mësuesve në një shkollë të Schaffhausen-it. Ai është bërë i njohur për sharjet dhe kërcënimet që u ka bërë...
298994

Policia konfirmon: 30 persona të vdekur pas zjarrit në kullën e Londrës

Policia britanike ka thënë se është rritur në 30 numri i personave që kanë vdekur nga një zjarr që përfshiu një kullë banimi në Londër gjatë kësaj jave. Komandanti i policisë së qytetit, Stuart Cundy, ka thënë se mund të...
auto-screen-shot-2017-06-14-at-0828121497516489_1497517111-9023145

Rëfim/“Zemrat e të gjithëve ndalën, nëna hedh nga 50 m të bijën 4 vjeçe dhe…”

Një moment thuajse i pabesueshëm ka ndodhur kur një burrë ka arritur të mbaj 4 vjeçaren e fqinjit të tij, pasi u hodh nga 50 metra lartësi nga ballkoni i ndërtesës 24 katesh i Grenfell Tower. Vendasit e tmerruar nxituan për tek vendi...