e Dielë, 23 Prill 2017 | Lajme: 1

Bota

CNN

CNN: SHBA-ja kanë përgjuar bisedime në të cilat ushtarët sirianë dakordohen për sulmin kimik

Shërbimet amerikane për zbulim kanë përgjuar bisedime në të cilat ushtarët sirianë dhe ekspertët për armë kimike i kanë shqyrtuar përgatitjet për shfrytëzimin e substancave të shumta helmuese në provincën siriane Idlib, njoftoi...
ISIS-foto-ilustruese1

Forcat turke të sigurisë kanë arrestuar 43 të huaj, prej të cilëve 20 janë xhihadistë të dyshuar

Forcat turke të Sigurisë sot kanë arrestuar 43 të huaj, të cilët nga Siria ilegalisht kanë hyrë në Turqi dhe të cilët në qarkun Kilis kanë hyrë në zonë të armatës, njoftoi televizioni turk Si-En-En Turk. Gjatë bastisjeve tek...
largea_putinshades1450445686

Putin: Vendimi për dhënie të shtetësisë ruse mund të mos vlejë për njerëz nga SHI-ja

Vendimi për dhënie të shtetësisë ruse mund të mos vlejë për persona, të cilët janë të anëtarësuar në grupacionin Shteti Islamik, deklaroi presidenti rus Vlladimir Putin për televizionin “Mir 24″. “Në pajtueshmëri...
le pen

Le Pen: Menjëherë do ta pezulloja Zonën Shengen

Kandidatja ekstreme djathtiste për presidente e Francës, Marin Le Pen deklaroi se në rast të fitores, menjëherë do ta heq anëtarësimin francez në Zonën Shengen dhe do t’i deportojë të huajt të cilët janë në listë për...
Boris Xhonson

Boris Xhonson: Takimi ministror i G7 kaloi me sukses edhe pse nuk ka sanksione të reja për Rusinë

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Xhonson shprehi kënaqësi nga ajo që është arritur në takimin ministror të grupit G7, edhe pse nuk u arrit pajtueshmëri për kërkesën e tij për vendosje të sanksioneve për Rusinë, për...
133587239

Turqia ka ndërtuar 556 kilometra nga muri i betonit në kufirin me Sirinë

Turqia ka ndërtuar 556 kilometra nga muri i betonit në kufirin me Sirinë, publikoi Ministria turke e Mbrojtjes në Tuiter. Edhe krahas masave të ndërmarra shtesë të sigurisë, vitin e fundit janë parandaluar 57.186 tentativa për kalim...
Police cordons the truck which crashed into the Ahlens department store at Drottninggatan in central Stockholm, April 7, 2017.
 / AFP PHOTO / Jonathan NACKSTRAND        (Photo credit should read JONATHAN NACKSTRAND/AFP/Getty Images)

Suedi: Shoferi i dyshuar i kamionit e pranoi fajin

Rahmat Akilov, i dyshuar se me kamion ka hyrë në turmën e njerëzve në qendër të Stokholmit, ku e humbën jetën katër persona dhe 15 u lënduan, pranoi se ka bërë vepër penale terrorizëm, deklaroi sot avokati i tij, Johan Erikson. “Pozita...
133398538

Në Gjermani janë gjetur 384 kilogram kokainë në paketimet me banane

Policia gjermane kumtoi se ka zbuluar 384 kilogramë substancë, për të cilën dyshon se është kokainë, në paketimet me banane. Të punësuarit në kompaninë në Leverkuzen, i kanë bërë thirrje policisë gjatë ditës së shtunë,...
nintchdbpict000297466837

Tereza Mej dhe Donald Tramp konsiderojnë se mund ta bindin Rusinë që ta braktisë Bashar al-Asad

Kryeministrja britanike Tereza Mej dhe presidenti amerikan Donald Tramp mendojnë se është e mundur që ta bindin Moskën që ta ndërpresë mbështetjen e saj për regjimin e presidentit sirian Bashar al-Asad, kuptohet pas bisedës telefonike...
110220066

Mbi 200 persona nga Gjermania luftojnë kundër SHI-së në Siri dhe Iran

Më shumë se 200 persona nga Gjermania kanë shkuar në fushë betejat në Siri dhe Irak dhe luftojnë në anën e kryengritësve sirianë kundër Shtetit Islamik, njoftoi Ministria e Punëve të Brendshme. Bëhet fjalë për 204 persona prej...