Wednesday, 14 November 2018 | Lajme: 31

Bota

Cigarettes-750x430

Kontrabandon 12 milionë cigare, arrestohet shtetasi rus

Policia gjermane arrestoi një të dyshuar rus për kontrabandë të rreth 12 milionë cigareve në vend. Policia federale tha në një deklaratë se 43-vjeçari u arrestua në qytetin Kili, gjatë një kontrolli rutinë, raporton AP.Rusi i...
facebook-logo_1541068948-9786782

Evropianët largohen nga Facebook-u

Një milionë veta në Evropë janë larguar nga rrjeti online. Megjithatë, çdo muaj në Facebook janë aktivë 375 milionë anëtarë – vetëm në Evropë. Në mbarë botën janë shumë më tepër. Facebook ka probleme imazhi dhe...
1-1092

Itali, vazhdon alarmi i kuq për shkak të motit të keq

Pritet sërish mot i keq, pas atij katastrofik që përfshiu rajonin e Venetos të shtunën, të dielën dhe të hënën, ndonëse do të jetë më pak shkatërrues se sa ai që kaloi. Qendra e Mbrojtjes Civile e ka zgjatur deri në orën 14...
nuse-376x300-15-650x358_1540996714-8344649

Në Indi përurohet statuja më e lartë në botë

Dita e sotme do të memorizohet në historinë e Indisë. India përuroi sot, nën masa të larta sigurie, nga frika e protestave të komuniteteve lokale, statujën më të lartë në botë, një monument me konotacion shumë politik, i ndërtuar...
gjermani-1-696x364

Gjermania ndryshon rregullat e punësimit për të huajt

E quajnë “tetori i artë”, ose koha më e mirë në Gjermani që numri i të papunëve të bjerë në nivele rekord. Aktualisht, ne vend numërohen rreth 2,2 milionë të papunë që do të thotë më pak se 5%. Por jo vetëm kaq, në...
1-1050

Moti i keq gjunjëzon Evropën

Vala e motit të keq ka gjunjëzuar disa shtete europiane, ku vetëm në Itali regjistrohen 10 të vdekur, ndërsa dhjetëra mijëra banesa në kontinent vijojnë mungesën e energjisë elektrike. Në Austri, një pjesë e çative mesjetare...
thumbs_b_c_9ccdbb014acf14cfa0840349f7c8e0fb-480x270

Moti i keq në Itali ua mori jetën 9 personave

Të paktën 9 persona e kanë humbur jetën si rezultat i përmbytjeve dhe rrëzimit të pemëve të shkaktuara nga stuhitë e forta në Itali, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas agjencisë italiane të lajmeve ANSA mësohet se stuhia ka...
f17a9cb8-ab40-49b0-b32f-7cf5e9f12865-cx0-cy2-cw0-w1023-r1-s_1540906114-4578243

Trump synon t’i japë fund dhënies së shtetësisë për foshnjat e lindura në SHBA

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se planifikon të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv për t’i dhënë fund të drejtës së fitimit të shtetësisë për fëmijët, prindërit e të cilëve nuk janë shtetas amerikanë apo...
sau-720x480-720x430

Shkon me vonesë në panair, presidenti i Finlandës ulet në shkallë

Sauli Niinistö, presidenti i Finlandes i ulur në shkallë, në panairin e librit ne Finlandë… Presidenti është vonuar, vendet janë zenë dhe ai është ulur në shkallë, nuk ka pranuar që dikush nga qytetaret t’ja lirojë vendin.
thumbs_b_c_1f498bede6390c859c4ce3157c5f1a43-750x430

LIVE: Inaugurimi i Aeroportit të Ri të Stambollit

Me praninë e presidentit të Turqisë Recep Tayyip Erdoğan dhe pjesëmarrje të mysafirëve nga katër anët e botës, sot realizohet inaugurimi i Aeroportit të Ri të Stambollit, i cili, pas përfundimit të plotë, do të jetë aeroporti...