Saturday, 24 February 2018 | Lajme: 34

Bota

132362365

Filip Hamond: Britania nuk do t’i zvogëlojë tatimet pas Bregzitit

Ministri britanik i Financave, Filip Hamond deklaroi se Britania pas Bregzitit nuk do t’i zvogëlojë tatimet dhe t’i ndryshojë dispozitat, që t’i dëmtojë konkurrentët e saj të BE-së. Në intervistë për gazetën parisiene...
putin-700x466

Putin: Rusinë do të duhet ta braktisin 755 diplomatë amerikanë

Presidenti rus Vladimir Putin konfirmoi se 755 diplomatë amerikanë do të dëbohen nga Rusia deri më 1 shtator, që sipas tij  është “sasi e ndjeshme”, transmeton TASS. “Kjo është e ndjeshme” , tha ai. Dëbimi...
133798160

Pens me mesazh deri te aleatët në Evropën Lindore: SHBA-ja është me ju

Gjatë vizitës së nënpresidentit të SHBA-së Majk Pens më 2 gusht, në Podgoricë pritet ndërprerje e tërësishme e komunikacionit në trasetë ku ai do të lëvizë, ndërsa është paralajmëruar edhe komunikacioni ajror do të jetë...
treni_1501226476-4760356

Barcelonë, treni del nga binarët të paktën 48 të plagosur

Të paktën 48 persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidenit hekurudhor të ndodhur në orët e para të mëngjesit në Barcelonë të  Spanjës. 5 prej të plagosurve mësohet se janë të gjendje kritike për jetën Mediat...
110571690

Është shkatërruar një raketë jemenase e cila ka lëvizur drejt vendit të shenjtë mysliman, Mekës

Koalicioni ushtarak i kryesuar nga SHBA-ja shkatërroi një raketë e cila ka lëvizur drejt vendit të shenjtë kryesor mysliman, Mekës. Raketa ishte gjuajtur nga territori i Jemenit, ndërsa është shkatërruar 69 kilometra në jug të qytetit...
auto-lideret-e-europes1501186459_1501221501-2640625

Ja se çfarë kanë të përbashkët liderët e Gjermanisë, Italisë, Francës, Britanisë e Suedisë

Me zgjedhjen e Emmanuel Macron si presidenti ri i Francës të dielën e kaluar, arriti në katër numri i liderëve të vendeve kryesore që nuk kanë fëmijë, raporton “The Week”. As liderja gjermane, Angela Merkel, ajo e Britanisë,...
auto-turqi1501225560_1501226732-3852901

Stuhi në Stamboll, të lënduar dhe dëme materiale (Video)

Një stuhi e frikshme është derdhur mbi Stamboll, duke lëshuar shi të rrëmbyeshëm dhe breshër, që brenda pak minutash përmbytën rrugët, rrëzuan pemë dhe pezulluan trafikun ajror e atë rrugor. Të paktën dy persona u lënduan,...
133635717

SHBA-ja urdhëroi familjet e diplomatëve amerikanë të largohen nga Venezuela

 SHBA-ja urdhëroi familjet e diplomatëve amerikanë ta braktisin Karakasin para mbajtjes së votimit të dielën për Parlamentin kushtetues, që shkaktoi protesta masovike në Venezuelë. Departamenti i Shtetit, gjithashtu, i paralajmëroi...
Asylbewerber holen am Dienstag (16.11.10) in der hessischen Erstaufnahmeeinrichtung fuer Fluechtlinge in Giessen ihr Mittagessen an einem Ausgabeschalter ab. In der Dienststelle werden rund um die Uhr Fluechtlinge aus aller Welt aufgenommen, untergebracht, betreut und versorgt. "Unsere Zugangszahlen sind seit Mitte des Jahres deutlich angestiegen. Waren es im ersten Halbjahr durchschnittlich 300 im Monat, sind es jetzt 600 Asylsuchende", sagt der Leiter der Hessischen Erstaufnahmeeinrichtung fuer Fluechtlinge in Giessen, Volker Moeser. Der hessische Sozialminister Stefan Gruettner (CDU) hatte aus diesem Grund an Staedte und Landkreise appelliert, mehr Menschen aufzunehmen. (zu dapd-Text)
Foto: Thomas Lohnes/dapd

Për tre vite në BE kanë hyrë 118.000 azilantë shqiptarë, janë deportuar 101 mijë

Statistikat zyrtare konstatojnë se qytetarët shqiptarë vazhdojnë të emigrojnë me shkallë të lartë drejt vendeve të BE-së. “Sipas Eurostat, gjatë tre viteve të fundit, përkatësisht gjatë periudhës 2014-2016, në ndonjë...
breksit

“Ekspres”: Londra do të mund të tërhiqet nga negociatat për Bregzitin

Britania e Madhe do të tërhiqet nga negociatat për Bregzitin, nëse Brukseli vazhdon të insistojë për ruajtje të juridiksionit të Gjykatës Evropiane të Drejtësisë, pohon gazeta londineze “Dejli Ekspres”, duke iu referuar...