e Shtunë, 24 Qershor 2017 | Lajme: 14

Bota

trump

Ide e re e Trampit: Panele diellore në murin në kufirin me Meksikën

 Presidenti amerikan Donald Tramp synon ta shndërrojë murin e propozuar me Meksikën në një objekt teknologjik, pasi i tha mbështetësve të tij në Ajoua se mbi të mund të vendosen panele diellore. Sipas presidentit amerikan, panelet...
bruksel

20 vjeçari nga Maqedonia arrestohet si i dyshuar për sulmin në Bruksel

Gjatë fillimit të javës së kaluar, autoritetet belge kanë arrestuar një shtetas 20-vjeçar nga Maqedonia, me vendbanim në Hasselt të Belgjikës, i dyshuar se ka përgatitur një sulm terrorist, informojnë mediet belge, njofton „Shtegu.com“. Djaloshi...
133746746

Shpërthim para objektit të NATO-s në rajonin e Izmirit

Një shpërthim i dobët ka ndodhur mëngjesin e sotëm para një objektit të NATO-s në qarkun perëndimor turk Izmir, njofton Si-En-En Turk. Sipas televizionit, gjatë shpërthimit, që ka ndodhur rreth orës 8 sipas kohës lokale (ora 7...
A firefighter works to put out a forest fire near the village of Fato, central Portugal, June 18, 2017. REUTERS/Rafael Marchante

Lokalizohet zjarri i madh në Portugali

Zjarrfikësit portugezë gjatë natës së kaluar kanë arritur ta lokalizojnë zjarrin më vdekjeprurës në historinë më të re të Portugalisë, ku humbën jetën 64 persona, ndërsa mbi 150 janë lënduar. Siç kumtoi në mëngjes një...
133512508

Parlamenti rumun i votoi mosbesim Qeverisë së Grindeanus

Parlamenti rumun sot i votoi mosbesim Qeverisë së kryeministrit Sorin Grindeanu, njoftoi Agjencia Axherpres. Iniciativën për votimin e mosbesimit të Qeverisë e kanë përkrahur 241 deputetë nga radhët e koalicionit në pushtet, ndërsa...
be.turqi

BE-ja dhe Turqia tani për tani nuk kanë interes t’i kthejnë marrëdhëniet e ndërsjella në nivelin para puçit

BE-ja dhe Ankaraja në këtë moment aspak nuk e shqyrtojnë mundësinë për kthimin e marrëdhënieve të ndërsjella në nivelin që ekzistonte para tentimit për grusht shtet në Turqi dhe masat vijuese të autoriteteve turke, deklaroi sot...
Geneva, Switzerland / Antonio Guterres, United Nations High Commissioner for Refugees during the press conference after the Sixty-Third Session of the Executive Committee ( EXCOM ) 2012. UNHCR / Jean-Marc Ferré *** Local Caption *** OLD caption 
Palais des Nations, Geneva, Switzerland / Antonio Guterres, United Nations High Commissioner for Refugees during the press conference after the Sixty-Third Session of the Executive Committee ( EXCOM ) 2012. UNHCR Photo / Jean-Marc Ferré

Guteresh: Nëse SHBA-ja nuk angazhohen, dikush tjetër do t’i zëvendësojë

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guteresh e paralajmëroi administratën e Donald Trampit se dikush do ta zë vendin e SHBA-së nëse ajo nuk angazhohen për çështjet e numërta botërore. “Nëse SHBA-ja nuk...
temperaturat e larta

Temperatura ekstreme të larta janë regjistruar në pjesën perëndimore të SHBA-së

Temperatura të larta rekorde janë matur në një numër të madh vendesh në pjesën perëndimore të SHBA-së, për çka janë anuluar një numër i madh i fluturimeve nga aeroporti “Feniks” në Arizonë. Në Las Vegas dhe në...
133744946

Prokuroria belge: Incidenti në Bruksel është akt terrorist

Incidenti i mbrëmshëm në stacionin kryesor të hekurudhës në Bruksel, ku patrulla ushtarake ka goditur një burrë i cili me vete mbante një rrip me mjete shpërthyese dhe që kishte planifikuar të vetëvritet, paraqet akt terrorist,...
132547737

Europarlamenti propozon ndërprerjen e negociatave për anëtarësimin e Turqisë

Negociatat për inkuadrimin e Turqisë në Bashkimin Evropian duhet të ndërpriten, nëse ndryshimet e propozuara të Kushtetutës së vendit vazhdojnë, porositën sot eurodeputetët me miratimin e Rezolutës në Komitetin për Punë të Jashtme...