e Martë, 12 Dhjetor 2017 | Lajme: 0

Bota

mej

Tereza Mej propozoi marrëveshje për qytetarët e BE-së në Britani të Madhe

Kryeministrja britanike Tereza Mej, në Bruksel iu propozoi vendeve tjera evropiane marrëveshje për statusin e qytetarëve të tyre në Britani të Madhe, të cilën ajo e vlerësoi si “korrekte”. Mej theksoi se nuk dëshiron askush...
trump

Trump vazhdon Listën e Zezë, këta janë 37 shqiptarët “non grata” për Amerikën (Lista)

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka vazhduar edhe për një vit urdhrin ekzekutiv për emergjencë kombëtare në Ballkanin Perëndimor. Ky urdhër, i nënshkruar më 2001, nga presidentit i atëhershëm, George W.Bush, ka për...
auto_screenshot-1_1498122221-9160901498123731

Deputetja ushqen fëmijën me gji në parlament duke mbajtur fjalim (Video)

Larissa Walters ishte bërë e famshme kur në seancën e parlamentit në Australi ishte parë duke e ushqyer fëmijën e saj me gji. E njëjta e ka bërë një gjë edhe më të rrallë në parlament. Larissa dje ka mbajtur fjalim në parlament...
trump

Ide e re e Trampit: Panele diellore në murin në kufirin me Meksikën

 Presidenti amerikan Donald Tramp synon ta shndërrojë murin e propozuar me Meksikën në një objekt teknologjik, pasi i tha mbështetësve të tij në Ajoua se mbi të mund të vendosen panele diellore. Sipas presidentit amerikan, panelet...
bruksel

20 vjeçari nga Maqedonia arrestohet si i dyshuar për sulmin në Bruksel

Gjatë fillimit të javës së kaluar, autoritetet belge kanë arrestuar një shtetas 20-vjeçar nga Maqedonia, me vendbanim në Hasselt të Belgjikës, i dyshuar se ka përgatitur një sulm terrorist, informojnë mediet belge, njofton „Shtegu.com“. Djaloshi...
133746746

Shpërthim para objektit të NATO-s në rajonin e Izmirit

Një shpërthim i dobët ka ndodhur mëngjesin e sotëm para një objektit të NATO-s në qarkun perëndimor turk Izmir, njofton Si-En-En Turk. Sipas televizionit, gjatë shpërthimit, që ka ndodhur rreth orës 8 sipas kohës lokale (ora 7...
A firefighter works to put out a forest fire near the village of Fato, central Portugal, June 18, 2017. REUTERS/Rafael Marchante

Lokalizohet zjarri i madh në Portugali

Zjarrfikësit portugezë gjatë natës së kaluar kanë arritur ta lokalizojnë zjarrin më vdekjeprurës në historinë më të re të Portugalisë, ku humbën jetën 64 persona, ndërsa mbi 150 janë lënduar. Siç kumtoi në mëngjes një...
133512508

Parlamenti rumun i votoi mosbesim Qeverisë së Grindeanus

Parlamenti rumun sot i votoi mosbesim Qeverisë së kryeministrit Sorin Grindeanu, njoftoi Agjencia Axherpres. Iniciativën për votimin e mosbesimit të Qeverisë e kanë përkrahur 241 deputetë nga radhët e koalicionit në pushtet, ndërsa...
be.turqi

BE-ja dhe Turqia tani për tani nuk kanë interes t’i kthejnë marrëdhëniet e ndërsjella në nivelin para puçit

BE-ja dhe Ankaraja në këtë moment aspak nuk e shqyrtojnë mundësinë për kthimin e marrëdhënieve të ndërsjella në nivelin që ekzistonte para tentimit për grusht shtet në Turqi dhe masat vijuese të autoriteteve turke, deklaroi sot...
Geneva, Switzerland / Antonio Guterres, United Nations High Commissioner for Refugees during the press conference after the Sixty-Third Session of the Executive Committee ( EXCOM ) 2012. UNHCR / Jean-Marc Ferré *** Local Caption *** OLD caption 
Palais des Nations, Geneva, Switzerland / Antonio Guterres, United Nations High Commissioner for Refugees during the press conference after the Sixty-Third Session of the Executive Committee ( EXCOM ) 2012. UNHCR Photo / Jean-Marc Ferré

Guteresh: Nëse SHBA-ja nuk angazhohen, dikush tjetër do t’i zëvendësojë

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guteresh e paralajmëroi administratën e Donald Trampit se dikush do ta zë vendin e SHBA-së nëse ajo nuk angazhohen për çështjet e numërta botërore. “Nëse SHBA-ja nuk...