Monday, 10 December 2018 | Lajme: 0

Bota

merkel-1

Trashëgimtari i Merkelit mund të mos jetë kancelari i ardhshëm

Ministri gjerman i Ekonomisë Piter Altermaer, i hodhi poshtë zërat se fituesi nga votimi i sotëm për trashëgimtar të Angela Merkelit në vendin lider i partisë CDU, sigurisht do të jetë kancelari i ardhshëm i vendit. “Sot votojmë...
1-42-780x439

Luksemburgu pritet të jetë vendi i parë në botë që transportin publik do ta ketë pa pagesë – e tëra po bëhet për një ambient më të pastër

Luksemburgu pritet të jetë vendi i parë në botë që do ta ketë transportin publik falas. Trenat, tramvajet dhe autobusët pritet të jenë pa pagesë nga viti 2020 në këtë vend në zemër të Evropës, pasi një propozim të tillë...
dron-750x426

Posta zvicerane dërgon mostrat laboratorike me dron nëpër spitale

Pas Luganos TI dhe Bernë, Posta e Zvicrës gjithashtu do të dërgojë rregullisht një dron në Cyrih javën e ardhshme. Ka për qëllim transportimin e mostrave laboratorike në mes të Spitalit Universitar Unispital dhe Irchel të Cyrihut,...
aa_1543996778-2188051

Vuan nga një kancer agresiv, 2-vjeçarja ka nevojë për gjakun më të rrallë në botë

Një kërkim mbarë botëror është nisur për të gjetur gjakun më të rrallë në botë për një vajzë dyvjeçare që po lufton kundër një kanceri agresiv. Zainab Mughal, nga Florida e Jugut, u diagnostikua me neuroblastoma, një lloj...
dreri

Në Norvegji kapet dreri i rrallë, i bardhë si bora (FOTO)

Fotot e një dreri të vogël rene, janë bërë virale në rrjetet sociale. Ndryshe nga lloji i tij, dreri i vogël është krejtësisht i bardhë. Fotografi norvegjez Mads Nordsvee e vuri re kafshën e rrallë gjatë një shëtitje në veri...
hong-kong-750x430

Hong Kongu qyteti më i vizituar në botë me 27.8 milionë turistë

Hong Kong mbetet qyteti më i vizituar në botë me plot 27.8 milionë turistë ndërkombëtarë në një vit. Sipas të dhënave të Euromonitor ky trend do të vazhdojë dhe vitin e ardhshëm. Është publikuar lista me 100 qytetet më të...
4602922-0-image-a-1_1538125453674

Një “mal” me euro gjenden të hedhura anës autostradës

Policia ka rikuperuar kartëmonedha bankare me vlerë më shumë se 200,000 euro, pasi një motorist që kaloi rrugës vuri re të hollat të shpërndara anës autostradës. Zyrtarët gjetën paratë e braktisura pasi iu përgjigjën një alarmi...
104603357-6fc98f0a-994b-4533-9526-e05bed0a815f-1_1543930069-1694797

Pamje e rrallë, tre ylberë kapen në një foto

Një fshat në Britani ka përjetuar pamjen e rrallë natyrore të tre ylberëve. BBC Weather Watcher Gordon fotografoi ylberet në fshatin e Frampton në Severn. Ai e përshkroi pamjen si “të mahnitshme”, duke shtuar: “S’kam parë...
6963118-6456491-image-m-56-1543873857745_1543920162-2047734

Peshon 136 kg, 44-vjeçarja ia merr jetën të dashurit duke i hipur sipër

Një 44-vjeçare nga Pensilvania, që peshon rreth 136 kg, ia ka marrë jetën të dashurit të saj duke i hipur sipër. Windi Thomas, e sulmoi të dashurin e saj, Keeno Butler, me thikë dhe me një këmbë tavoline pas një sherri që nisi...
protesta-france-750x430

Fitojnë “jelekë verdhët” në Paris, qeveria franceze do të pezullojë rritjen e taksës së karburantit

Kryeministri Édouard Philippe pritet të njoftojë pezullimin e planit të qeverisë franceze për rritjen e taksës së karburantit, pas shpërthimit të protestave të cilat po bëhen gjithnjë e më të dhunshme, thuhet në njoftimet e ndryshme...