e Mërkurë, 18 Janar 2017 | Lajme: 0

Bota

133528303

Sahin: Sulmuesi në klubin e natës në Stamboll e pranoi fajin

Kryeministri turk Binali Jilldirim sot e konfirmoi arrestimin e sulmuesit i cili e kreu sulmin e përgjakur për Vitin e Ri në klubin e natës në Stamboll, transmetojnë mediat amerikane. Para gazetarëve në Ankara, Jilldirim deklaroi se...
turqi

Ja në cilin shtet ishte trajnuar sulmuesi që kreu sulmin në Stamboll

Personi që dyshohet se ka kryer sulmin në klubin e natës në Stamboll, natën e Vitit të Ri është trajnuar në Afganistan. Abdulkadir Masharipov besohet se është futur në Turqi në muajin janar të vitit 2016. I dyshuari tashmë ka...
world

Kina, Tramp dhe Bregzit prej sot në fokusin e Forumit ekonomik botëror në Davos

Kina, Donald Tramp dhe Bregzit pritet të jenë temat kryesore të Forumit të sivjetmë ekonomik botëror (WEF) në Davos, që nga sot e deri më 20 janar do ta mbledhë elitën globale politike dhe afariste, transmeton servisi publik britanik...
mej

Mej: Nuk duam dalje gjysmake nga Bashkimi Evropian

Kryeministrja britanike, Tereza Mej ka thënë sot se Britania nuk do të kërkojë zgjidhje “gjysëm brenda, gjysëm jashtë” gjatë negociatave për daljen e shtetit të saj nga Bashkimi Evropian. Sipas një pjese të një fjalimi...
133527937

Policia turke e arrestoi autorin e sulmit gjatë natës së Vitit të Ri në Stamboll

 Në operacionin e policisë turke është arrestuar autori i sulmit të përgjakshëm gjatë natës së Vitit të Ri në klubin “Riena” në Stamboll, shtetas i Uzbekistanit, Abdulgadir Masharipov, i cili vrau 39 dhe plagosi 66...
German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier (R) and NATO Secretary General Jens Stoltenberg of Norway address a press conference at the foreign ministry in Berlin June 30, 2015 following a celebration to commemorate the 60th anniversary of Germany becoming a member of NATO and talks focused on the situation between Ukraine and Russian federation. 
AFP PHOTO / JOHN MACDOUGALL        (Photo credit should read JOHN MACDOUGALL/AFP/Getty Images)

Shtajnmaer: Deklaratat e Trampit për NATO-n se shqetësuese

Deklaratat e presidentit të zgjedhur amerikan Donald Tramp se NATO është organizatë e vjetruar, shkaktojnë shqetësim mes përfaqësuesve të Aleancës, vlerësoi sot shefi i diplomacisë gjermane Frank-Valter Shtajnmaer. “Deklaratat...
133526686

Masa të jashtëzakonshme të sigurisë në inaugurimin e Trampit

Snajperistë të vetmuar, kamionë si armë sulmuese, drone të armatosura… e gjithë kjo llogaritet si rrezik i mundshëm i sigurisë në inaugurimin presidencial të Donald Trampit të premten në Uashington, në të cilin priten rreth...
w_1484558124-1047191

Walker: Amerika nuk do të jetë e njëjta/ Shqiptarët kanë arsye të brengosen me fitoren e Trumpit

Ish-ambasadori i OSBE-së në Kosovë, William Walker në emision “Personale” të RTV Dukagjinit ka thënë se shqiptarët kanë shumë arsye të brengosen me fitoren e Donald Trumpin pasi Amerika siç tha ai nuk do të jetë e njëjta. Ai...
133526655

Tetë persona posedojnë shumicën e pasurisë së botës

Vlerësimet e reja tregojnë se vetëm tetë persona posedojnë pasuri aq sa edhe gjysma e popullsisë së varfër të botës. Derisa prej rritjes ekonomike përfitojnë vetëm më të pasurit, pjesa tjetër e shoqërisë, veçanërisht të...
133526328

Të paktën 37 të vdekur nga rrëzimi i një aeroplani transportues turk në Kirgizi (video)

Tridhjetë e shtatë persona sot e humbën jetën nga rrëzim i një aeroplani transportues turk në një fshat në afërsi të Bishkekut, kryeqendrën e Kirgizisë, transmeton DPA. Njëmbëdhjetë persona me lëndime të rënda janë transferuar...