e Shtunë, 24 Qershor 2017 | Lajme: 14

Ballkan

133705694

HDZ fitoi shumicë në 12, ndërsa SDP në pesë qytete të Kroacisë

Në zgjedhjet e djeshme lokale për këshillat e qytetit në Kroaci, Bashkësia Demokratike Kroate (HDZ) fitoi shumicë prej 12 qyteteve të mëdha, tregojnë rezultatet e para jozyrtare të Komisionit Shtetëror Zgjedhor, transmeton Hina. Agjencia...
kuvendii shqiperi

Kuvendi i Shqipërisë mblidhet në seancë të jashtëzakonshme

Me kërkesë zyrtare të kryeministrit shqiptar Edi Rama, parlamenti në Shqipë[ri sot mblidhejt në një seancë të jashtëzakonshme në të cilën do të votohet dekreti i Presidentit të Republikës për lirim dhe emërim të zëvendëskryeministrit...
Turkish President Tayyip Erdogan, accompanied by his wife Emine Erdogan, greets members of his party during the Extraordinary Congress of the ruling AK Party (AKP) in Ankara, Turkey, May 21, 2017. REUTERS/Burhan Ozbilici/Pool

Erdogan sërish në krye të partisë në pushtet

Procesi për përcaktimin e kandidatit të Kryetarit të përgjithshëm në Kongresin e madh të 3-të të jashtëzakonshëm të Partisë qeveritare të Drejtësisë dhe Zhvillimit (AKP) i cili mbahet në pallatin e sporteve në Ankara ka përfunduar. Presidenti...
vota

Në Kroaci sot mbahen zgjedhje lokale

Në Kroaci sot mbahen zgjedhje lokale në të cilat të drejtë vote kanë mbi 3,7 milionë qytetarë. Për 9.500 funksione të ndryshme në nivel lokal dhe rajonal të pushtetit janë paraqitur mbi 47.000 kandidatë. Në zgjedhje marrin pjesë...
Federika Mogerini

Mogerini i pret kryeministrat aktual të gjashtë shteteve ballanike në Bruksel

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri e Bashkimit Evropian, Federika Mogerini, në darkën joformale me kryetarët e qeverive të Maqedonisë, Kosovës, Shqipërisë, Serbisë, Bosnje e Hercegovinës dhe Malit të Zi,...
133385421

Zbardhet konkretizimi i marrëveshjes Rama-Basha, zgjedhjet mbahen më 25 qershor

Partia Socialiste ka zbardhur marrëveshjen e plotë të arritur mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe kreut të opozitës, Lulzim Basha. ATSH-ja e ka publikuar  të plotë  deklaratën me pikat konkrete të marrëveshjes së konkretizuar: Palët...
refugjat migrant

OJQ e cila iu ndihmon refugjatëve në Greqi akuzohet për eksploatim seksual

Bashkimi Evropian ka suspenduar financimin e organizatës joqeveritare (OJQ) e cila iu ndihmon refugjatëve në Greqi, për të cilën pritet të fillojë hetim për gjoja eksploatim seksual dhe korrupsion financiar, kumtoi kancelarja e eurokomisarit...
mesuesi-durres

Mësuesi bën për spital nxënësin nga Suhareka

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në një shkollë në Sahurekë, ku një mësues ka rrahur dhe ka bërë për spital nxënësin e tji. Sipas policisë mësohet se nxënësi është lënduar si pasojë e shkelmave, ndaj dhe është dërguar...
basha

Është arritur marrëveshje mes opozitës dhe pushtetit në Shqipëri

Takimi prej më tepër se tre orësh, kokë më kokë, mes kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe kreut të opozitës, Lulzim Basha, duket se ka sjellë zgjidhjen e krizës politike në vend. Siç njofton Top-Channel, të dy liderët dolën...
133699147

Haredinaj, Veseli dhe Limaj lidhën marrëveshje parazgjedhore koalicioni

Partia Demokratike e Kosovës ka përmbyllur, në minutat e fundit të afatit për regjistrim të koalicioneve, një marrëveshje koalicioni me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës të Ramush Haradinajt dhe Nismën për Kosovën të Fatmir...