Wednesday, 21 March 2018 | Lajme: 24

Ballkan

134133951

Në Durrës konfiskohen mbi 500 kilogramë kokainë

 Policia e Republikës së Shqipërisë në portin e Durrësit, ka konfiskuar mbi 500 kilogramë kokainë, që kishte ardhur nga Kolumbia, e cila duhej të transportohej drejt Italisë. Siç raportoi korrespondenti i MIA-s, droga, e fshehur...
132966856

Temperaturat e ulët pezullojnë mësimin në Kosovë

Për shkak të motit të keq që po mbretëron këto ditë në Kosovë dhe paralajmërimit për temperatura të ulëta, sot në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme të Kosovës nuk do të mbahet mësim. Vendimi, siç citojnë mediat kosovare, ...
moti

Bllokohen rrugët nga dëbora, në Lezhë pezullohet mësimi

Reshjet e shumta të dëborës kanë krijuar probleme qarkullimi në disa akse rrugore në Shqipëri. Në Lezhë për shkak të pamundësisë së transportit të nxënësve është pezulluar mësimi në të gjithë qarkun. Edhe Qarku i Elbasanit...
132607898

Vazhdon dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës

Në Bruksel sot po vazhdon dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës në nivel teknik, në të cilin, siç informoi zëdhënësja e Komisionit Evropian Maja Kocijançiq, do të bëhet fjalë për implementimin e marrëveshjes për Bashkësinë e...
134067736

Rreth 30 miliardë euro do të kushtojë ndërtimi i korridoreve transportuese në Ballkanin Perëndimor

Rreth 30 miliardë euro do të kushtojë ndërtimi i korridoreve transportuese të Ballkanit Perëndimor, deklaroi sot kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov në hapjen e Forumit të investimeve të Bankës Evropiane për Rindërtim  dhe ...
Cars stuck in the snow in the national road near the city of Librazhd, south-east Albania on December 28, 2014. Albania, as most of Europe, has been engulfed by cold weather with temperatures below zero and snowfall that has caused road blocks and accidents in several main axes. AFP PHOTO / GENT SHKULLAKU

Verilindja dhe juglindja e Shqipërisë janë zbardhur nga dëbora, akset rrugore të kalueshme me zinxhirë

Verilindja dhe juglindja e Shqipërisë janë gdhirë këtë të hënë nën petkun e bardhë të dëborës, e cila ka rënë dhe ka shtruar gjatë gjithë natës. Në Peshkopi kanë rënë gjithë natën reshje bore dhe për pasojë rruga Peshkopi-...
bore

Vala e të ftohtit e përfshiu Ballkanin

Nën ndikim të valës së të ftohtit siberian që nga lindja u shpërnda drejt Gadishullit Ballkanik, i gjithë rajoni është përfshirë nga temperaturat e ulëta dhe reshjet e dëborës, që ra edhe në pjesë të bregdetit të Adriatikut. Sipas...
134057646

Grekët e Pavarur nuk do të votojnë për emrin me termin e përfshirë Maqedonia

Partneri i koalicionit në Qeverinë greke, partia Grekët e Pavarur, nuk tërhiqet nga qëndrimi i fuqishëm, që mos ta mbështesë marrëveshjen për emrin me term të përfshirë Maqedonia. Këtë  pozicion, edhe një herë e përsëriti...
termet-1-804x380

Shqipëri: Dy tërmete në dy minuta

Në dy minuta Shqipëria është lëkundur nga dy tërmete njëri pas tjetrit. Mësohet se ato u shënuan në Veri të Shqipërisë dhe sipas IGJEUM, tërmeti i pare ka qenë 3 ballë dhe ka goditur Thirren, ndersa i dyti, 2.3 ballë, 26 km...
134127758

Mbi 2.600 të sëmurë nga fruthi në Serbi

Prej tetorit të vitit të kaluar deri më tani në Serbi janë regjistruar gjithsejt 2.607 raste të fruthit, kumtoi Instituti për shëndet publik i Serbisë, “Dr Millan Jovanoviq Batut”. Pacienti më i ri është 15-ditësh, ndërkaq...