e Enjte, 18 Janar 2018 | Lajme: 0

Ballkan

132386583

Mbi 40 gra dhe 37 fëmijë nga Kosova janë pjesë e SHI-së

Më shumë se 40 gra nga Kosova deri me tani u janë bashkuar grupeve ekstremiste të dhunshme në konfliktet e Sirisë dhe Irakut., u tha dit;n e djeshme në tryezën e organizuar nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë me temë për...
dacic

Daçiq: Si do të sillet Shkupi ndaj Serbisë, ashtu edhe ne ndaj tyre

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq, pas polemnikave ndaj deklaratës për emrin e Maqedonisë, ka thënë se do të ketë reciprocitet të raporteve në mes Shkupit dhe Beogradit. “Shumë herë ju kam thënë zyrtarëve të Maqedonisë,...
ballkan

Në samitin në Trieste është arritur marrëveshje për investime mbi 500 milionë euro në Ballkanin Perëndimor

Liderët e gjashtë shteteve ballkanike dhe homologët e tyre të Bashkimit Evropian u dakorduan sonte në takimin në Trieste për shtatë projekte të reja në lidhje me investime prej mbi 500 milionë euro. Kjo thuhet në dokumentin përfundimtar...
epa04934678 European Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn gives a press conference at EU Commission headquarters in Brussels, Belgium, 17 September 2015. Earlier the day, Hahn opened the conference 'Beyond the borders: the EU's challenges in its neighbourhood' in Brussels.  EPA/OLIVIER HOSLET

Han: BE dëshiron të investojë në Ballkanin perëndimor një miliardë euro

Bashkimi Evropian dëshiron të investojë në vitet në vijim rreth një miliardë euro në shtetet e Ballkanit Perëndimor, deklaroi komisari evropian për zgjerim, Johanes Han. Ai theksoi në intervistë për Dojçe vele se qëllimi është...
Ermal Hoxha

Nipi i Enver Hoxhës dënohet me 10 vjet burg për tregti me drogë

Gjykata jep dënimet për grupin e kokainës Grupi i “Xibrakës”, i konsideruar i tillë për shkak të fshatit me të njëjtin emër ku u zbulua laboratori i përpunimit të kokainës, i shpëtoi dënimit për akuzën e trafikut...
han

Hahn: Deklaratat për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, të rrezikshme dhe të papranueshme

Komisioneri për Fqinjësinë Europiane dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, hedh dritë mbi një sërë çështjesh të aktualitetit politik në vend, ku tregon prespektivën që ka Shqipëria për t’u anëtarësuar në BE. Në një...
133771821

Daçiq: Serbia ka gabuar që e ka njohur emrin kushtetues të Republikës së Maqedonisë

Mendoj se Serbia ka bërë gabim para 20 viteve kur e ka njohur Shkupin me emrin Republika e Maqedonisë. Kjo nuk ishte korrekte ndaj Greqisë, deklaroi ministri serb i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq pas takimit të djeshëm në Athinë me...
haradinaj_edhe_kater_vjet_ne_k

Haradinaj i bindur se Kosova deri në fund të korrikut do të ketë qeveri të re

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, njëherësh i nominuar nga koalicioni PAN për postin e kryeministrit të Kosovës, e ka konfirmuar se si koalicion i kanë numrat për ta bërë Qeverinë. Haradinaj ka thënë...
A Bosnian Muslim women weeps as she searches for her relative among coffins of Srebrenica victims displayed at a  Memorial center in Potocari near Srebrenica, 120 kms northeast of Sarajevo on Wednesday, July 9, 2008. The 307 bodies were excavated from mass-graves in Eastern Bosnia and were identified as Muslims killed by Bosnian-Serb forces in the Srebrenica area. Bosnian Serb troops massacred up to 8,000 Bosnian Muslim men after capturing Srebrenica on July 11, 1995, during the 1992-1995 war in Bosnia-Herzegovina. The 307 identified victims will be buried on July 11, 2008 in the Memorial Center next to some 3,200 victims of the massacre already buried there. (AP Photo/Amel Emric)

Njëzet e dy vite nga gjenocidi në Srebrenicë

Në Qendrën memoriale në Potoçari, afër Srebrenicës sot do të mbahet komemoracioni i 22-të tradicional për viktimat të cilët pësuan në gjenocidin në atë qytet gjatë luftës në Bosnjë e Hercegovinë. Për herë të parë prej...
komandant_sokoli-640x347

Familja e Komandant Sokolit: Ose drejtësi, ose gjak për gjak! (FOTO)

Familja e Sami Ukshinit-Komandant Sokolit ka reaguar ashpër pas informacioneve se Sokoli me disa shokë nga Grupi i Kumanovës, do të dënohen me burg të përjetshëm. “Koka jote, do t’ju kushton shtrenjtë armiqve sllavë, bashkë me...