e Shtunë, 24 Qershor 2017 | Lajme: 14

Ballkan

133733408

“To Vima”: Greqia nuk do të pranojë hyrje në NATO me emrin e përkohshëm

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov të mërkurën do ta vizitojë Athinën që është vizita e parë zyrtare me ftesë të shefit të diplomacisë greke Nikos Koxias, informon gazeta greke “To Vima”. “Vizita...
99967813

Raportet për përparimin e Maqedonisë, Kosovës dhe Serbisë në rend dite të seancës së PE-së

Parlamenti evropian nesër do t’i shqyrtojë raportet për përparimin e Maqedonisë, Kosovës dhe Serbisë në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Eurodeputetët të mërkurën do të votojnë për rezolutat e ndara për përparimin e Kosovës...
111182129

Afër 50 mijë vota të pavlefshme në zgjedhjet e djeshme të parakohshme parlamentare në Kosovë

 Numri i fletëvotimeve të pavlefshme në zgjedhjet e djeshme të parakohshme parlamentare në Kosovë është rreth 50 mijë vota. Komisioni Qendror Zgjedhor ka bërë procesimin e të dhënave të 2248 vendvotimeve nga 2490 sa janë gjithsej,...
drog itali

Policia italiane vjet ka konfiskuar 41,6 tonë marihuanë nga Shqipëria

 Drejtoria Qendrore për Shërbimet e Antidrogës në Itali publikoi raportin e saj për vitin 2016, ku vlerësohet një rritje e ndjeshme e trafikut të marijuanës në të dy anët e Kanalit të Otrantos, mes Shqipërisë dhe Italisë, njofton...
133732703

Koalicioni PAN i Thaçit dhe Haradinjat fitues në zgjedhjet në Kosovë

Koalicioni PAN, i përbërë nga Partia Demokratike e Kosovës, e Kadri Veselit, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, e Ramush Haradinjt dhe Iniciativa për Kosovën e Fatmir Limajt, fitoi në zgjedhjet e djeshme të parakohshme parlamentare...
111182129

Zgjedhjet në Kosovë do t’i ndjekin 29,264 vëzhgues

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Kosovës njoftoi se në mbledhjen e fundit ka akredituar grupin e IX të vëzhguesve dhe të fundit, që do të vëzhgojnë këto zgjedhje. Me këtë rast, në një njoftim të KQZ-së së Kosovës, thuhet se...
lavderim-muhaxheri1

Policia e kosovës konfirmon vrasjen e një kosovari në Siri/ Familja e Lavdrim Muhaxherit hap të pame

Mediat në Kosovë kanë raportuar se Lavdrim Muhaxheri, pjesëtar i organizatës terroriste ISIS, është vrarë gjatë një sulmi amerikan kundër të ashtuquajturit Shteti Islamik në Siri. Po sipas medieve kosovare, të thirrura në burime...
133728192

Borisov: Në kryesimin e ardhshëm me BE-në, Bullgaria mund të bëjë shumë për Ballkanin

I çmoj lart përpjekjet e Bullgarisë, e cila ende nuk është anëtare e Shengenit, ndërsa krahas asaj shumë qartë e kontrollon kufirin bullgaro-turk dhe i ruan kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian. Bullgaria e meriton mirënjohjen...
SASIE

Historia e jetimes: Si më mashtroi shkrimtari i njohur, më zhvati 15 mijë euro

Një rrëfim i pazakontë vjen sot në emisionin ‘Me zemër të hapur’, në ‘News24’, ku në qendër të saj është një histori që nisi si lidhje dashurie dhe përfundoi në mashtrim. Protagoniste e historisë së trishtë është...
105267390

“Veçernje novosti”: Gjermania ka përgatitur mini Plan të Marshallit për Ballkanin

Gjermania ka përgatitur mini Plan të Marshallit për Ballkanin, që në vitet në vijim duhet t’i përforcojë ekonomitë e rajonit dhe në njëfarë mënyre duhet të jetë edhe kompensim për pritjen e gjatë të anëtarësimit të...