Thursday, 21 June 2018 | Lajme: 2

Ballkan

serbet58-676x430

Më shumë se 96 mijë femra në Beograd s’kanë të dashur

Të paktën 96.647 gra në kryeqytet nuk kanë partnerë, dhe disa nga arsyet për këtë janë se burrat migrojnë më shpesh, të rinjtë po vdesin dhe gratë migrojnë në kryeqytet në numër të madh. Edhe pse mesatarisht çdo vit 1.5 për...
untitled_1529172254-8574915

Rrëfimi i 75 vjeçarit i cili thotë se askush nuk ia uroi Bajramin

75 vjeçari Rrahman Shala, banor i Shtëpisë së Pleqve i vetëm ishte edhe ne festën e mëshirës dhe solidaritetit. Ai që nga mëngjesi priti që dikush t’ia urojë festën e Fitër Bajramit. “Jo, valla mu hala kërkush s’më erdh...
treni

Trenat express, së shpejti edhe në Shqipëri

Shina hekurudhore të lidhura me Greqinë, Maqedoninë e Malin e Zi (e si rrjedhojë edhe me rrjetin hekurudhor europian) dhe trena që ecin me 100-120 apo 140 kilometra në orë janë disa prej projekteve të transformimit të rrjetit hekurudhor...
1200px-city-of-saranda-albania-2016_1528809765-6384845

Amerikanët: Saranda, ndër destinacionet me të nënvlerësuar

Amerikanët e “thisinsider”, në hapësirën e tyre dedikuar destinacioneve turistike i kanë rezervuar një qoshe edhe Shqipërisë, përkatësisht Sarandës. Në një artikull të botuar dy ditë më parë, me titull ‘40 nga destinacionet...
John-Alite-634x430

Ish-mafiozi shqiptar që shkatërroi “Cosa Nostran”: Dua që të rinjtë të më shohin si idhull (historia e shqiptarit që u dashurua me vajzën e kapos së mafies italiane në New York)

John Alite, shqiptari me origjinë nga Gjirokastra, i lindur dhe i rritur në Queens të NYC, nga i biri i një taksixhiu, tek i besuari i John Gotti, bosit të organizatës mafioze më të famshme në botë ka mbërritur dje në Kosovë. Ish-mafiozi...
eee-1024x576_1528797789-4101575

“Djalit s’i shkojmë as në gjyq”, flasin prindërit e burrit që vrau nënën e 6 fëmijëve

“Djalin e kemi bërë lanet, nuk duam që t’i shikojmë sytë. Nuk do i shkojmë as në gjyq”. Kështu shprehen të pikëlluar prindërit e moshuar të Çlirim Shahollit, i cili vrau gruan. Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmjen e së premtes. Në...
darka-e-fundit_1528793561-9524580

Ministrat milionerë të Qeverisë “Haradinaj”

Agjencia Kundër Korrupsionit ka publikuar deklarimet e pasurisë të zyrtarëve shtetërorë. Në listën e deklarimeve mungon vetë kryeministri Ramush Haradinaj, por edhe fytyra të tjera të larta në qeveri, si zëvendëskryeministrat...
gjilan

E rëndë/ Mbi 70 persona helmohen në një restorant në Gjilan pas darkës së iftarit

Mbi 70 persona janë shtruar në Spitalin e Gjilanit që nga data 8 qershor, pasi dyshohet se janë helmuar pas një darke të iftarit. Lajmi u bë i ditur nga shefi i Departamentit të Emergjencës me reanimacion, Ukshin Ismajli. Sipas...
auto-auto-childeyetest14909050181490905077_1528713883-3922723

Tjetër shqetësim tek shqiptarët, rritet numri i fëmijëve që kanë problem me shikimin

Numri i fëmijëve me probleme në shikim është rritur vazhdimisht. Të paktën kështu tregojnë mjekët okulistë, megjithatë një shifër zyrtare mbi këtë problematikë nuk ka, pasi në Shqipëri mungon një databazë që të japë...
d_1528719741-4618627

Dilema e myslimanëve shqiptarë: A lejohet të hahen hurmat e Iranit?

Te disa myslimanë shqiptarë, tash gjatë muajit të Ramazanit është shfaqur dilema, nëse është haram të hahen hurmat që vijnë nga Irani. Propaganda e tillë ka filluar të përhapet në komunitetin islam, dhe shumë besimtarë që...