Wednesday, 18 July 2018 | Lajme: 50

Ballkan

1-130_1527678102-832710

Kujdes me pushimet në Shqipëri, mësoni se kush janë plazhet më të pastra dhe më të ndotura!

Studimi i fundit i Agjencisë Europiane të Mjedisit i rendit plazhet shqiptare ndër të fundit në Europë për nga cilësia e ujit. Për 2017-ten, vlerësimi “shkëlqyeshëm” i jepet 54.9% te plazheve tona me ujë të një cilësie të...
4-108

“Shqiptarët janë kafshë, ne i bëmë njerëz” Denoncohet gazeta e famshme greke

Komiteti i Helsinkit në Greqi ka denoncuar gazetën “Proto Thema” për qëndrime raciste ndaj shqiptarëve. Reagimi erdhi pas botimit të një shkrimi nga ana e gazetarit Themis Anastesiadhis. Ai i ka quajtur shqiptarët, “kafshë...
pacoll-1_1527672999-2860035

Si rrallë herë, ish presidenti Pacolli prezanton djemtë e tij

Për shkak të posteve të shumta publike që ka mbajtur, ai është komentuar shumë. Ish presidenti i Kosovës e tani Ministër i Punëve të Jashtme, ka një familje që rrallë herë e prezanton me publikun. Pacolli që vjet më parë ishte...
klsh-640x340_1527599604-3089184

Kallëzohet penalisht kryebashkiaku shqiptar

Kontrolli i Lartë i Shtetit kallëzon në prokurori kryetarin e bashkisë Belsh, Arif Tafani. Gjithashtu janë kallëzuar edhe drejtori i Bujqësisë, përgjegjësin e Urbanistikës, juristen (anëtarë të KVO), 2 kolaudatorë dhe 1 mbikëqyrës...
v_1527578354-7028527

Tronditet Serbia: Sheshel paralajmëron vrasjen e Vuçiq-it

Lideri i Partisë radikale serbe, Voisllav Sheshel, ishte në qendër të vëmendjes muajin e fundit,ai fillimisht përdhosi flamurin kroat dhe shau delegacionin e Kroacisë në Beograd e pastaj duke qenë faktorë në ndalimin e deputetëve...
h_1527493153-7667547

Hajnat i hyjnë në shtëpi, ia vjedhin 100 mijë euro pronarit në Prizren

Në orët e vona të mbrëmjes, policia në Prizren është njoftuar për një vjedhje të rëndë e cila ishte raportuar të ketë ndodhur në shtëpinë e një qytetari në fshatin Piranë. Sipas raporteve hetimore thuhet se në intervalin...
2-387

Tronditëse: Vajzat e vetëvrara në Prizren ishin shoqe klase, të dyja kërcyen nga banesat

Prizreni është tronditur në dy javët e fundit nga dy ngjarje të rënda. Dy femra të reja janë vetëvrarë në dy javët e fundit për arsye deri më tani të panjohura. Tragjedia e parë ndodhi në natën e 8 majit rreth orës 1-00 të...
ivanov-1

Vrasja e Ivanoviqit: Dikush ndali kamerat e sigurisë 12 ditë para vrasjes

Kanë kaluar 5 muaj nga vrasja Oliveri Ivanovicit, ish- liderit të SDP-së në Kosovë, ende nuk është zbardhur si rast nga autoritetet kosovare, madje agjencia serbe e lajmeve ‘Beta’ thuhet se në njëra nga kamerat e vendosura në zyrat...
ff_1527057521-4924904

Foto e rrallë e Ramush Haradinajt, me uniform të Ushtrisë Jugosllave

Përveç që ishte komandant në Zonën Operative të Dukagjinit të UÇK-së, gjatë luftës në vitet 1997-99, Haradinaj sii ri kishte kryer edhe shërbimin ushtarak në Ushtrinë Jugosllave. Pas kthimit nga Zvicra, në vitin 1987-88, ai...
p_1526971566-1285259

Ligji për Prishtinën sjell etapë të re zhvillimore për kryeqytetin

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Selim Pacolli, ka mirëpritur miratimin e Ligjit për Prishtinën. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai është shprehur i bindur se ky ligj do ta sjellë fillimin e një...