Sunday, 21 October 2018 | Lajme: 4

Ekonomi

shporta

Jeta në Maqedoni po shtrenjtohet

Shpenzime për jetesë në muajin prill të këtij viti kanë hasur në rritje prej 0.3 % në raport me muajin paraprak, ndërsa në raport me muajin prill të vitit të kaluar janë rritur për 1.4 %, transmeton Almakos. Në muajin prill...
Mila-Carovska-780x439

Carovska: Firmat nuk do të mund t’i largojnë punëtorët lehtë nga puna (Video)

Ministresha për Punë dhe Politik Sociale, Mila Carovska, sot në konferencën për shtyp theksoi se Qeveria i ka rritur rrogat e 19.000 punëtorë. Sipas asaj, ndryshimet në ligjin për lidhje pune ngritin sigurinë e punëtorëve për mbajtjen...
auto_Bill-Paper-Money-Bank-Note-Banknote-Euro-Money-1005476-780x4391509990147-750x430

Zaev sërish premton rroga 500 euro në Maqedoni, ja si do ta bëj

Përderisa protestat e punëtorëve zhvilloheshin para godinës së qeverisë, brenda saj kryeministri Zaev me dy ministrat mbajti takim me sindikalistët. Shefi i ekzekutivit tha se ngritja e pagës minimale nga sa ishte 9.500 denarë në 12...
euro-m

“Tetë kompani të huaja pritet të investojnë në Maqedoni”

Tetë kompani të huaja kanë vendosur që të investojnë në Maqedoni, ndërsa pritet edhe konfirmimi i tyre dhe të nënshkruhet marrëveshja. Këtë sot e deklaroi kryeministri Zoran Zaev në intervistë për Radio Evropa e Lirë. “Për...
16022016_benzin

Nga e hëna çmime të reja të karburanteve në Maqedoni

Para thuajse dy javëve, Komisioni Rregullator Energjetik ka sjell vendim të ri për ndryshimin e çmimeve të karburanteve në Maqedonisë. Benzini është shtrenjtuar për gjysmë denar, ndërsa çizeli për një denar në litër. Sipas...
tevdovski-dhe-bogov

Tevdovski dhe Bogov në Uashington

Delegacioni i udhëhequr nga ministri i Financave Dragan Tevdovski dhe guvernatori i Bankës Popullore Dimitar Bogov, prej sot marrin pjesë në Takimet pranverore të FMN-së dhe Bankës Botërore në Uashington. Gjatë vizitës është paraparë...
Reshitaj-Duraku-780x439

Maqedonia dhe Kosova do të bashkëpunojnë në sferën e ekologjisë

Problemi me ajrin, ujin dhe llojet e ndryshme të jetës ishin temat kryesore që i biseduan sot në Shkup ministrat për Mjedis Jetësor dhe planifikim Hapësinor, Sadulla Durku dhe homologia nga Kosova, Albena Reshitaj. “Kemi folur për...
benzin

Këto janë çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

Çmimi i benzinës me pakicë prej sonte në mesnatë do të rritet për 0.50 denarë, ndërsa çmimi i dizelit dhe vajit ekstra të lehtë për 1 denarë. Sipas vendimit të Komisioni Rregullator për Energjetikë, çmimi i ri i Eurosuper...
cigare

Shtrenjtohen cigaret

Në tregjet në Maqedoni janë rritur çmimet e një pjese të cigareve. Sipas informacionit të publikuar nga portali Press24, nëse dëshironi të blini një kuti Marlboro, nga sot ju duhet të paguani 10 denarë më shumë. Pothuajse çdo...
domate

Në Maqedoni nuk ka domate të pasigurta nga Turqia

Në Maqedoni nuk janë importuar domate të pasigurta nga Turqia, kumtoi Agjencia për Ushqim dhe Veterinari (AUV). Agjencia, si  pikë kontakti  në Sistemin për paralajmërim të shpejtë të ushqimit të pasigurt dhe ushqimit për kafshë...