e Mërkurë, 24 Maj 2017 | Lajme: 1

Ekonomi

133643917

Arsovska në Stamboll: Në erë të progresit teknologjik, njerëzimi është në udhëkryq

Kryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike të Maqedonisë Danella Arsovska sot në ditën e dytë të Samitit të 20-të ekonomik euroaziatik që po mbahet në Stamboll, ishte mysafir nderi në kuadër të panel sesionit kushtuar sfidave me të...
turisti-520x292

Sezonin e ardhshëm priten më shumë turistë të huaj në Maqedoni

Sipas paralajmërimeve të tur-operatorëve të rinj, konkretisht sipas paralajmërimeve të “TUI-Holandë” përfundimisht me muajin e kaluar ka rritje prej 32 përqindëve të bukingjeve të përgjithshme për verën 2017. “TUI...
133643740

Kompania gjermane do të investojë në Zhelinë, janë paralajmëruar 350 vende të punës

Kompania gjermane për prodhim të ulëseve për autobusë dhe trena “Franc Kil” do të investojë në Zhelinë të Tetovës. Në fillim do tpë prodhojë ulëse për autobusë për nevojat e kompanisë belge “Vanhol”...
Ekonomska-zona-Bunardzik-17-Custom-520x300

Investim i ri gjerman në Maqedoni

Drejtoria për zonat zhvillimore teknologjiko-industriale sot do të paralajmërojë investim të ri gjerman në Maqedoni. Kompania gjermane, siç kumtoi Drejtoria e ZZHTI, do të investojë në rajonin e Tetovës. Në promovim është paralajmëruar...
133641943

Punëtori për përmirësimin e shërbimeve të kontabilitetit

Zbatimi i praktikave më të mira ndërkombëtare në zhvillimin e profesionit të kontabilitetit në Maqedoni, si dhe përmirësimi i kontrollit të kompanive të cilat kryejnë veprimtari të kontabilitetit, ishte qëllimi i punëtorisë së...
viz

Nga Shkupi deri në Budapest dy herë në javë me aeroplanët e “Uiz er”

Me arritjen e aeroplanit të “Uiz er” nga Budapesti në aeroportin e Shkupit “Aleksandri i Madh” sot zyrtarisht ësht promovuar linja e re ajrore Budapest-Shkup-Budapest. Deri te kryeqendra hungareze do të udhëtohet...
133641666

Takim i ministrit të Investimeve të Huaja Arlind Zeqiri me ministrin e Ekonomisë së Emirateve të Bashkuara Arabe

Në margjinat e konferencës Edicioni i 7-të i “Annual Investment Meeting” e cila mbahet prej 2 deri 4 Prill në Dubai, ministri për Investime të Huaja Arlind Zeqiri bashku, së bashku me kolegun e tij, Xheri Naumov, dje ka takuar...
133589993

Linjë e re ajrore Shkup – Budapest

Linjë  e re ajrore Shkup – Budapest do të promovohet sot në aeroportin e Shkupit “Aleksandri i Madh”. Në këtë relacion qytetarët do të mund të udhëtojnë me kompaninë ajrore “Viz er”. Në promovim është...
133372780

Eksporti në janar dhe shkurt më i madh për 7,2 për qind

Në dy muajt e parë nga Maqedonia janë eksportuar mallra për 7,2 për qind më shumë në raport me periudhën e njëjtë vitin e kaluar. Sipas të dhënave të publikuara të Entit shtetëror për statistikë, vlera e përgjithshme e eksportit...
benzin

Lirohet dizeli

Karburantet dizel prej sonte në mesnatë lirohen për 1,5 denarë për një litër, ndërsa çmimi i benzinave mbetet i njëjtë, vendosi sot Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE). Me vendimin u bë zvogëlimi i çmimeve rafinerike...