Sunday, 23 September 2018 | Lajme: 0

Ekonomi

133876061

Thirrje për subvencionimin e kompanive ajrore me buxhet të ulët

Hollësira për thirrjen e paralajmëruar për mbështetje financiare të kompanive ajrore me buxhet të ulët, me kriteret për shpërndarje, do të prezantojë sot në pres konferencë ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Goran Sugareski. Me...
103605647

Prezantim i analizës për ndikimin e subvencioneve në bujqësi

Në Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave sot do të prezantohet analiza e financuar nga Bashkimi Evropian për ndikimin e pagesave të drejtpërdrejta në bujqësi. Analiza u zbatua si Projekt për vlerësimin...
toka-e-kosoves

Maqedoni, nënshkruhen marrëveshjet e para nga IPARD 2

Në Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujrave sot do të nënshkruhe marrëveshjet e para nga IPARD 2 programi, kurse marrëveshje do të nënshkruajnë 13 bujq. Më parë në konferencën për shtyp, ministri Lupço Nikollovski,...
2fuploads2fthumbs2fresize2f800x4202f338771_1529324606-3059647

Qeveria do të negocioje me Helenik Petrolium, vitin e ardhshëm do të kemi gazifikim drejt Greqisë

Helenik Petrolium ka iniciuar, ndërsa Qeveria me kënaqësi do të pranoje takim dhe do të negocioje për gazifikimin, tha sot zëvendës kryeministri, Koco Angjushev. Në pres konferencën në Qeveri, Angjushev duke u përgjigjur në pyetjet...
prej-nes-euml-r-ulen-ccedil-mimet-e-derivateve-t-euml-naft-euml-s_hd-780x439

Këto janë çmimet e reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator Energjetik (KRRE) ka publikuar çmimet e reja të derivateve të Naftës në Maqedoni. Kështu, çmimet me pakicë kanë rënë për 1,5 denarë. EuroSuper BS-95 do të shitet për 72 denarë për litër, kurse EuroSuper...
bujqesi

Maqedoni: Janë definuar fushat nga bujqësia të cilët do të financohen me 15 milion euro nga IPA 2019

Për financimin e bujqësisë në Maqedoni nëpërmjet IPA fondeve 2019 do të fitojnë 15 milion euro. Sektori i grupit punues në të cilën marrin pjesë përfaqësues nga Ministria për Bujqësi Pylltari dhe Ujra (MBPU), Delegacioni nga...
presp-moti-810x453-750x430

Breshëri i “mblodhi” mollët e Prespës, sistemi i raketave, 6 vjet jashtë funksionit

Këtë vit në treg do të ketë shumë pak nga mollët e rajonit të Prespës. Breshëri dy herë brenda një muaji e goditi këtë rajon duke shkaktuar dëme të mëdha. E gjithë ajo që duhej të përfundonte në tryezë, tani ka rënë...
Hapje-650x369

Hapja solemne e projektit “Skopje East Gate”, Balfin Group do të investojë 300 milion euro në Maqedoni

Shkupi do të bëhet edhe me një qendër të re tregtare, por kjo do të jetë ndër më të mëdhatë në rajon me një sipërfaqe prej  45 mijë m2 ose 8 mijë m2 më e madhe se Skopje Sity Mall. Sonte në mënyrë solemne u promovua projekti...
zaev-nafta-903x480-750x430

Çmimet të reja të derivateve të naftës

Çmimet me pakicë të dizelit dhe naftës prej sonte në mbrëmje do të rriten, vendosi Komisioni Rregullator për Energjetikë. Sipas vendimit, çmimi i ri i benzinës EUROSUPER BS 95 do të jetë 73.50 denarë për litër, ndërkaq i EUROSUPER...
Kartela-elektronike-bankare-Mk

Rriten blerjet e shtetasve të Maqedonisë, në tregun e jashtëm

Vitin e kaluar, shtetasit e Maqedonisë kanë realizuar 5,3 milionë transakcione me jashtë, përmes kartelave të vendit. Kjo paraqet një rritje prej 30%, respektivisht janë harxhuar rreth 217 milionë euro. Kështu thonë të rejat më...