Tuesday, 22 May 2018 | Lajme: 21

Ekonomi

Reshitaj-Duraku-780x439

Maqedonia dhe Kosova do të bashkëpunojnë në sferën e ekologjisë

Problemi me ajrin, ujin dhe llojet e ndryshme të jetës ishin temat kryesore që i biseduan sot në Shkup ministrat për Mjedis Jetësor dhe planifikim Hapësinor, Sadulla Durku dhe homologia nga Kosova, Albena Reshitaj. “Kemi folur për...
benzin

Këto janë çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

Çmimi i benzinës me pakicë prej sonte në mesnatë do të rritet për 0.50 denarë, ndërsa çmimi i dizelit dhe vajit ekstra të lehtë për 1 denarë. Sipas vendimit të Komisioni Rregullator për Energjetikë, çmimi i ri i Eurosuper...
cigare

Shtrenjtohen cigaret

Në tregjet në Maqedoni janë rritur çmimet e një pjese të cigareve. Sipas informacionit të publikuar nga portali Press24, nëse dëshironi të blini një kuti Marlboro, nga sot ju duhet të paguani 10 denarë më shumë. Pothuajse çdo...
domate

Në Maqedoni nuk ka domate të pasigurta nga Turqia

Në Maqedoni nuk janë importuar domate të pasigurta nga Turqia, kumtoi Agjencia për Ushqim dhe Veterinari (AUV). Agjencia, si  pikë kontakti  në Sistemin për paralajmërim të shpejtë të ushqimit të pasigurt dhe ushqimit për kafshë...
3

Bekteshi takoi Ministrin e Ekonomisë të Emirateve, Sulltanin Bin Said Al Mansuri

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi gjatë vizitës zyrtare në Emiratet e Bashkuara Arabe, sot u takua me Ministrin e Ekonomisë të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sulltan bin Said Al Mansuri. Takimi i Bekteshit me Al Mansurin u zhvillua...
30440820_799966433521378_4949629047597432832_n (1)

Bekteshi në samitin vjetor të investimeve në Dubai – prezantoi mundësitë e investimeve në Maqedoni

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, me ftesë të Ministrit të Ekonomisë të Emirateve të Bashkuara Arabe Sulltan bin Said Al Mansuri nga 9 deri më 11 Prill, merr pjesë në edicionin e tetë të Samitit Vjetor të Investimeve në...
euro-5001-780x439_1522333224-2871484

Ekonomistët kundër taksës 18% për të ardhurat mbi 1 000 euro

Qeveria të mos shpejtojë me rritjen e tatimit personal për subjektet që do të kenë mbi 1000 euro fitim sepse tatimi progresiv mund të jetë dështues për sektorin edhe ashtu të vogël të IT-së. Sipas anëtarëve të Odës së Teknologjive...
euro

Përkrahje financiare për kompanitë e vogla dhe të mesme në Maqedoni

Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore në bashkëpunim me Fondin për inovacione dhe zhvillim teknologjik kanë prezantuar sot para bizneseve masat e planit për rritje ekonomike nga shtylla e tretë, të cilat kanë të bëjnë me mbështetjen...
134151345

Maqedonia prezantohet në panairin turistik botëror në Berlin

Maqedonia edhe këtë vit është prezantuar në ngjarjen kryesore dhe qendrën e atraksionit për industrinë turistike, e cila ndikon  në përvojat e udhëtimit nëpër tërë botën ITB (ITB Berlin, Trade Skow Show). Përfaqësuesit e Agjencisë...
134150512

Takim Apostollska-Markush: Nevojitet rritje e bashkëpunimit ekonomik mes Maqedonisë dhe Sllovakisë

Ministrja pa dikaster i angazhuar për investime të huaja Zorica Apostolloska sot realizoi takim me ambasadoren e Republikës së Sllovakisë në Republikën e Maqedonisë, Henrik Markush dhe me konsullin e nderit sllovak në vend Vllade Stojanovski. Në...