Wednesday, 25 April 2018 | Lajme: 53

Teknologji

aple

Mjerimi i fabrikës së iPhone, ja sa paguhen punëtorët aty

Shkallët kanë rrjeta për të shmangur incidentet ose vetëvrasjet. Fotot janë publikuar nga vetë kompania Apple pas presionit në rritje për të zbuluar detajet e fabrikës. Një punëtor këtu mendohet se fiton rreth 230 sterlina në...
largea_f_1461577775-9290431461578151

Facebook do të zhduket shumë shpejt

Një pjesë e madhe e Silicon Valley, që përfshinë selitë e kompanive teknologjike si Google dhe Facebook, do të zhduken si pasojë e rritjes së nivelit të detit. Bazuar në një grup shkencëtarësh të njohur si ‘Our Cast, Our Future’,...
largea_unnamed-11461429362

Nasa pamje të tokës nga Orbita

Këto pamje të publikuara nga NASA në faqen e saj zyrtare, shfaqin pamje të mrekullueshme të tokës, në pamje ultra HD. Video është filmuar nga orbita e planetit, shfaq masivet e tokave dhe sistemin atmosferik. Kjo është video e dytë...
viber5

Viber bëhet i papërgjueshëm

Viber së fundmi ka prezantuar enkriptimin fundor për të gjitha mesazhet dhe thirrjet në platformën e saj, duke përfshirë edhe grupet me deri në 200 anëtarë… Kompania, e themeluar në Izrael dhe blerë nga Rakuten në...
facebook33

Njihuni me ndryshimin më të fundit në Facebook

Së fundmi rrjeti social Facebook po punon për të sjellë një metodë të re të organizmit te “neës feed”. Kjo është një risi që për përdorimin e Facebook në telefon do të nxjerrë në pah seksione të shumëfishta të...
Apple-iPhone-SE-the-official-images-gallery-780x439

Apple pret që një iPhone të jetojë vetëm tre vjet!

Apple pret që ora e juaj Watch të jetojë jo më shumë se tre vjet, ndërsa kompjuteri juaj Mac duhet të ketë së paku katër vite jetë. Por sa duhet të zgjasë iPhone-i juaj? Apple e ka bërë të ditur se pret që iPhone, iPad dhe Apple...
1a936b5

Snapchat vs Facebook, ja kush preferohet më shumë

Të rinjët e amerikan thonë Snapchat është rrjeti më i rëndësishëm për ta. Pas këtij rrjeti social, ata konsideruan se pas tij vjen Instagrami, pasi ndihmon në shpërndarjen e fotografive. Kjo është hera e parë që aplikacioni...
largea_wefwef1460471367

10 gjërat që nuk i dini se mund të bëhen në Snapchat!

A e përdorni Snapchat-in? Ai nuk është thjesht një aplikacion për të dërguar foto të cilat nuk ruhen. Ju mund të komunikoni me miqtë tuaj, të lexoni lajme dhe të bëni telefonata video. Snapchat ofron dhe disa opsione të tjera përveçdërgimit...
pagesat-780x439

Lamtumirë kartela, pagesat do të bëhen nëpërmjet shenjave të gishtave

Lamtumirë portofola, karta krediti dhe celularë! Turistët mund të paguajnë tashmë edhe me shenjat e gishtave. “Duke filluar nga kjo verë, qeveria do të testojë një sistem, fillimisht për turistët, që do të konsistojë në pagesën...
largea_samsung-galaxy-note-6-1-780x4391460440050

Samsung Note 6 do të jetë rezistent ndaj ujit!

Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge janë dy modele të reja të telefonave të Samsung që janë të papërshkueshëm nga uji dhe tani duket se edhe fableti i ardhshëm i kompanisë jugkoreane – modeli Galaxy Note 6 do të jetë i njëjtë, dhe...