e Premte, 19 Janar 2018 | Lajme: 0

Teknologji

ttt_1464159027-911524

A mund t’i identifikoni terroristët vetëm nga fytyra?

Një kompani po thotë se mund t’i identifikojë terroristët e pedofilët vetëm duke i analizuar fytyrat e tyre, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova. “Faception”, një kompani izraelite, po konsideron se teknologjia e tyre mund...
largea_laptopi-780x4391464153278

Çdo laptop e ka këtë pjesë, por ndoshta nuk e keni ditur se për çfarë shërben

Kjo pjesë e mbushësit për laptop quhet thelb, bllok ose unaza EMI, dhe shumica e njerëzve nuk e dinë se për çfarë në të vërtetë shërben. Shumica prej nesh kemi vërejtur një cilindër të vogël që gjendet në mbushësin e laptopit,...
largea_largea_gmail-hack14640928661464092884

Fjalëkalimi më i sigurt në botë

Kërkuesit e universitetit të Binghamtonit, në Nju Jork, kanë kryer një studim që mund të ndryshojë sistemet e sigurisë në të ardhmen. Sipas shkencëtarëve, pasi shohim një objekt çfarëdo, truri i secilit prej nesh lëshon valë...
largea_1-827-620x3251463934339

Shpiket aplikacioni që gjurmon të dashurin tuaj

Kompania Uber e cila operon në fushën e teknologjisë së transportit, ka përditësuar aplikacionin e saj “Family Profiles”, duke ofruar mundësinë për të gjurmuar individualisht personat, në grupin e të dashurve tuaj. “Trip Tracker”...
largea_unnamed1463776865

Facebook do të bëjë ndryshimin më të madh në faqen kryesore

Facebook pritet të bëjë ndryshimin më të madh në faqen kryesore, që kur është lansuar për herë të parë. Rrjeti social po planifikon të ndajë postimet sipas temave të ndryshme, bazuar në disa foto që tregojnë versione të pamjes...
largea_ss1462178555

Kujdes me fotot që i postoni në Facebook!

Rrjetet sociale tashmë janë bërë pjesë e pandashme e njerëzve. Çdo moment me shokë, me familje, çdo aktivitet po ekspozohet në rrjete sociale, pa menduar për efektet negative që mund të shkaktojë një gjë e tillë. Një gjë shumë...
Snapchat-300x173

Snapchat parakalon Facebook, 10 miliard vizita në ditë

Boom vizitorësh përsa i përket videove të para në rrjetin social, Snapchat. Aplikacioni që lindi për shkëmbimin e fotove dhe mesazheve, “përdor dhe fshi” është më e pëlqyera e adoleshentëve. Sipas faqes Bloomberg, videot e...
largea_capture-6_2651004a1461919420

iPhone 7 rezistent ndaj ujit, kufjet në përdorim me wireless

iPhone 7 raportohet se do të jetë rezistent ndaj ujit. Burimet e TechRadar kanë bërë të ditur se Apple ka testuar sistemin e rezistencës ndaj ujit dhe butonin e ri “Home”, i cili është përshkruar më shumë si “sensor” sesa...
largea_instagram-black-white-test-630x4791461908719

Instagram do të bëhet bardh e zi

Instagram po teston një dizajn minimalist. Aplikacioni për postimin e fotove dhe videove, në pronësi të Facebook që prej 2012, po sheh një version të ri. Ky version për iPhone dhe telefonët Android do të jetë një stil pothuajse...
largea_leaving-your-phone-charging-1500x1000-11461739502

Lamtumirë karikuesa, ja si mund të zgjasë më shumë bateria juaj

Në përditshmërinë tonë, për shkak të intensitetit të lartë të jetesës, një nga shkaktarët e stresit mund të jetë edhe bateria e telefonit. Në momentet kur ajo na duhet më shumë, na lë në baltë. Hulumtuesit në Universitetin...