Friday, 27 April 2018 | Lajme: 0

Teknologji

Facebook-750x430

Psikiatri i njohur: Facebook duhet mbyllur, është streha e të frustruarve

Facebook duhet mbyllur. I këtij mendimi është Vitorino Andreoli, psikiatër, shkrimtar dhe drejtues i Departamentit të Psikiatrisë në Verona-Soave, po ashtu edhe anëtar i Akademisë së Shkencave të Nju Jorkut.  Në një intervistë...
ipx-780x439

Modeli i ri i iPhone vjen me ekran më të madh, çmim më të lirë dhe bateri të madhe

Apple duket vendosur për lansimin e iPhone-it më të madh ndonjëherë dhe që mund të jetë iPhone 9 Plus (ose iPhone SE 2). Pavarësisht madhësisë që shtrihet në xhepin tuaj, telefoni me sa duket nuk do të zgjasë shpenzimet në kuletën...
1-716-750x430

Samsung Galaxy S10 – i tëri ekran dhe me kamerë 3D

Kanë kaluar rreth një muaj prej kur Samsung ka zbuluar Galaxy S9 e Galaxy S9+, por pavarësisht kësaj, ata tashmë kanë përfunduar dizajnin e smartfonit të ri, Galaxy S10. Samsung Galaxy S10 si duket do të përdor ekranin e njëjtë ‘infinit’...
Capture-4-650x358

Apple njofton se do të hedhë në treg iPhone 8 në ngjyrë të kuqe

Njoftohet se nesër Apple do të prezantojë një ngjyrë të re në linjën e iPhone 8 dhe 8 Plus: në ngjyrë të kuqe. Ngjyra e re është pjesë e partneritetit të kompanisë me (RED), një grup aktivistësh i dedikuar për luftimin e...
9ec34d6f13d8e37ddc04d3451a84cd20

Reklamuesit do të shpenzojnë 40 miliardë dollarë këtë vit më shumë në reklama në internet sesa në reklama televizive

Reklamuesit në internet pritet të tejkalojnë reklamuesit e TV me 40 miliardë dollarë këtë vit.Kjo do të thotë se 40 % e shpenzimeve të reklamave në botë pritet të bëhet online në 2018, sipas parashikimeve të reja nga kompania...
e969ae5a58cfb1adace49c34e0ea919d

Lëshohet iOS 11.3 për iPhone e iPad – sjell disa risi

Apple ka lëshuar versionin final të iOS 11.3 për të gjithë. Ky sistem operativ sjell disa përmirësime të rëndësishme dhe disa funksione të reja të dedikuara menaxhimit të baterisë. iOS 11.3 mund të instalohet në iPhone 5s dhe...
1-1748

Prezantohet telefoni me kamerën më të mirë në treg (FOTO)

Është prezantuar telefoni i kompanisë kineze Huawei P20 Pro. Sipas ekspertëve të tekonologjisë, ky smratphone ka kamerën më të mirë deri më tash në treg nga të gjithë smartphonet e tjerë. Kamera e Huawei P20 Pro ka një sistem...
TELEFONI

Zbuloni se cilat aplikacione kanë marrë të dhënat tona në Facebook

Sigurisht që shumica zgjedh të logohet nga Facebook duke mos humbur kohë për regjistrim dhe për të evituar harrimin e fjalëkalimit. Shumë përdorues të Facebook kur navigojnë në aplikacione ndodhen shpesh para alternativës për tu...
fb

SHBA nis hetimet ndaj Facebook-ut

Komisioni Federal amerikan i Tregtisë njoftoi se po heton lidhur me praktikat e kontrollit të privatësisë nga ana e gjigantit të medies sociale, Facebook. Vendimi vjen pas raportimeve se të dhënat personale të dhjetëra miliona përdoruesve...
shopping-cart-1-780x439

Google sfidon Amazon për blerjet online

Analistët thonë se Google po i shpall konkurrencë Amazon për blerjet online duke publikuar programin e ri të quajtur Shopping Actions, i cili lejon përdoruesit të blejnë produkte online nëpërmjet Google Assistant dhe reklamave në...