Friday, 16 November 2018 | Lajme: 32

Libri i Kuzhinës

largea_qusshhh-salm1459177224

Quiche me salmon dhe kopër

Quiche-ja është një variant i tortës së kripur që përgatitet shpejtë dhe të ngel në mendje gjatë, sidomos kur është me salmon. Mjafton t’i shtoni drekës edhe një sallatë dhe nuk ju duhet gjë tjetër. Përbërësit për brumin...
largea_fffooott1459070920

Vezë të mbushura me proshutë

Përbërësit: Vezë (zjeni aq kokrra sa mendoni të servirni) Proshutë Hako Domate Kopër Spec të kuq Kripë, piper Vaj ulliri Pak majonezë Përgatitja: Zjeni vezët, pastrojini nga lëkura dhe pritini përgjysmë. Të verdhën e të gjithave...
largea_the-easiest-way-to-make-sliders-youtube-780x4391458944995

Ka vënë mishin e bluar në tepsi, kur ta shihni përse edhe ju do të provoni që sot (video)

Të gjithë i duam hamburgerët me dhjathë (cheeseburger), mirëpo përtojmë t’i bëjmë vetë, andaj më me dëshirë shkojnë në ndonjë Fast fond. Kur të shihni se është e mundshme të përgatiten një mal çizburgerësh për njëherë,...
largea_pbfdgck1k1-650x3581458840985

Tortë çokollate me gjalpë kikiriku

Tortë çokollate, fill çokollate, por me një dallim të madh. Gjalpa e kikirikut është përbërësi magjik. Shpërndahet në mes të tortave dhe fillit Përbërësit: 250g miell 375g sheqer 1 lugë e mesme sodë buke 250g gjalpë 50g kakao 250ml...
largea_hott-do1458627756

Hot dog me fara susami

Përbërësit: 2 lugë fara susami Hot dog (për aq hot dog sa do bëni) Maja birre gjysmë luge Vaj ulliri 300 gr miell 80 gr mustardë Kripë Përgatitja: Meremi së pari me përgatitjen e brumit. Bashkojmë miellin me pak kripë, majanë,...
largea_lsquo-mafina-rsquo-me-banane_hd-780x4391458578219

‘Mafina’ me banane

Përbërësit: ▪ 3 banane të shtypura ▪ 2 ve ▪ Gjysmë gote qumësht ▪ 1 grusht me ara të copëtuara ▪ 1/ e gotës shurup ▪ 260 gram miell ▪ 1 lugë çaji sodë buke ▪ ½ lugë çaji kanellë ▪ 1 lugë çaji me ekstrakt vanilje Përgatitja: Në...
largea_byrecka-me-nutella-650x4451458333693

Bryreçka me Nutella në tigan

Përbërësit: 250 gr miell 30 gr sheqer 120 ml ujë 25 ml vaj luledielli 1 lugë maja për ëmbëlsira Pak kripë Nulella Pluhur sheqeri Përgatitja: Për të përgatitur byreçkat bashkojmë në një tas miellin, sheqerin, pak kripë dhe majanë. Shtojmë...
1385297822-20586-780x439

Dreka që e zbut thartirën e organizmit

Ju nevojiten: ▪ 1 kokë qepe ▪ 2 speca të kuq dhe 2 të gjelbër ▪ 2 karota ▪ 500 ml lëng domateje ▪ 300 gr mel ▪ erëza sipas shijes ▪ pak vaj, pak kripë dhe piper Përgatitja: Priteni një kokë qepe dhe fërgojeni në zjarr...
largea_creamy-coconut-cauliflower-potato-soup-vegan-gluten-free-71458282083

Supë me patate dhe salmon

Përbërësit për 4 persona: 2 patate ● 1 pras ● 750ml lëng zarzavatesh i valuar (i përgatitur me dado vegjetale) ● 500ml qumësht me yndyrë ● kopër e freskët ● 3 lugë lëng limoni ● 150g salmon I tymosur ● vaj ulliri, kripë,...
largea_japrak-euml-t-euml-shijsh-euml-m_hd-780x4391458197548

Japrakë

Përbërësit: ▪ Gjethe rrushi ▪ Një gotë ujë oriz ▪ 3 qepë ▪ 2 tufa nenexhik ▪ Spinaq dhe lakra të tjera ▪ Hudhër ▪ Piper i zi Përgatitja: Ziejmë gjethet e rrushit deri sa të marrin valë, më pas i lemë të kullojnë. Grijmë...