Saturday, 23 June 2018 | Lajme: 0

Libri i Kuzhinës

largea_lsquo-mafina-rsquo-me-banane_hd-780x4391458578219

‘Mafina’ me banane

Përbërësit: ▪ 3 banane të shtypura ▪ 2 ve ▪ Gjysmë gote qumësht ▪ 1 grusht me ara të copëtuara ▪ 1/ e gotës shurup ▪ 260 gram miell ▪ 1 lugë çaji sodë buke ▪ ½ lugë çaji kanellë ▪ 1 lugë çaji me ekstrakt vanilje Përgatitja: Në...
largea_byrecka-me-nutella-650x4451458333693

Bryreçka me Nutella në tigan

Përbërësit: 250 gr miell 30 gr sheqer 120 ml ujë 25 ml vaj luledielli 1 lugë maja për ëmbëlsira Pak kripë Nulella Pluhur sheqeri Përgatitja: Për të përgatitur byreçkat bashkojmë në një tas miellin, sheqerin, pak kripë dhe majanë. Shtojmë...
1385297822-20586-780x439

Dreka që e zbut thartirën e organizmit

Ju nevojiten: ▪ 1 kokë qepe ▪ 2 speca të kuq dhe 2 të gjelbër ▪ 2 karota ▪ 500 ml lëng domateje ▪ 300 gr mel ▪ erëza sipas shijes ▪ pak vaj, pak kripë dhe piper Përgatitja: Priteni një kokë qepe dhe fërgojeni në zjarr...
largea_creamy-coconut-cauliflower-potato-soup-vegan-gluten-free-71458282083

Supë me patate dhe salmon

Përbërësit për 4 persona: 2 patate ● 1 pras ● 750ml lëng zarzavatesh i valuar (i përgatitur me dado vegjetale) ● 500ml qumësht me yndyrë ● kopër e freskët ● 3 lugë lëng limoni ● 150g salmon I tymosur ● vaj ulliri, kripë,...
largea_japrak-euml-t-euml-shijsh-euml-m_hd-780x4391458197548

Japrakë

Përbërësit: ▪ Gjethe rrushi ▪ Një gotë ujë oriz ▪ 3 qepë ▪ 2 tufa nenexhik ▪ Spinaq dhe lakra të tjera ▪ Hudhër ▪ Piper i zi Përgatitja: Ziejmë gjethet e rrushit deri sa të marrin valë, më pas i lemë të kullojnë. Grijmë...
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-03-14 12:03:00Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Qoftere me spinaq

Përbërësit: ▪ 350 g spinaq të ngrirë ▪ 200 g krem djathi ▪ 6 lugë thërrmija buke ▪ vezë dhe të bardhët e vezëve ▪ një thelb hudhre ▪ krip, piper ▪ pak miell Përgatitja: Marinoni spinaqin, kullojeni dhe lëreni të...
largea_makarona-me-kunguj-n-euml-furr-euml_hd-780x4391458110013

Makarona me kunguj në furrë

Përbërësit: ▪ 320 g makarona me forma ▪ 40 djathë i fortë deleje ▪ 30 kikirikë ▪ 500 kungulleshka ▪ 3 qepë të vogla ▪ 200 g djathë i përzier lope dhe dhie ▪ 1 tufë borzilok ▪ vaj ulliri ▪ kripë dhe piper Përgatitja: Fillimisht...
largea_1458023077

Çorba me mish të grirë

Për 6 persona nevojiten: ▪ 450 g mish i grirë viçi ▪ 300 g rriska të gjera mishi ▪ 3 karota të prera në katrorë ▪ 2 rrënjë majdanoz të prerë në rrathë ▪ 2 degëza selinoje ▪ 1 qepë ▪ 2 thelpinj hudhre ▪ 550 g domate...
largea_untitled1457645579

Ëmbëlsirë e ngrirë

Një ëmbëlsirë e shijshme që duhet ta provoni! Përbërësit: 200 gr çokollatë për zierje 150 gr cokollate e forte e zeze e coptuar 600 ml ajke e embel 20 gr sheqer pluhur 4 luge leng portokalli 1 luge levore portokalli ne rende Për...
largea_473714-1-eng-gb_spinach-bacon-and-cheddar-muffins1457678605

Mufin me spinaq dhe salçiçe

Përbërësit: 300 gr miell 2 vezë 1 gotë kos gjysmë luge maja birre spinaq 200 gr salçiçe Hako 100 gr djathë cheddar 150 gr kripë, piper vaj ulliri Përgatitja: Në një enë, rrahim vezët me miellin dhe shtojmë majanë e birrës të...