Wednesday, 19 September 2018 | Lajme: 12

Libri i Kuzhinës

largea_13052649_1555440464750238_505018715_o-640x3581461253971

Petulla me qumësht

Petulla shumë të shijshme. Përbërësit: 2 gota qumësht 2 lugë gjalpë 5 lugë gjelle sheqer 2 lugë çaji maja 2 vezë Miell deri sa të bëhet brumi si për burek Përgatitja: Pas e bëni brumin e leni të pushojë për 30 minuta. Pastaj...
largea_170655-r3l8t8d-650-101-650x3801461170828

Tortë me qershi – ja receta! (Foto)

Për brumin nevoitet: 200 gr gjalpë Një majë e lugës kripë 3 filxhane miell 1 filxhan qumësht i thartuar Vanilla ose vanilje sheqer Për mbushjen: 500 gr kokrra qershi mundësisht të jenë të forta. Gjysmë filxhani sheqer pluhur Për...
largea_roasted_tomato_sauce-1-8-780x4391460611826

Njoki me domate të pjekura, spinaq dhe djath

Përmbajtja: ▪ 500 gr njoki të gatshme ▪ 200 gr gjysma-domate të freskëta, të pjekura lehtë në furrë ▪ 200 gr domate të prera në kubikë dhe të kulluara ▪ 300 gr gjethe spinaqi, të ziera dhe të kulluara mirë ▪ 2 thelpinj...
largea_bonnbb1460470888

Bonbone me maskarpone

Përbërësit për 35-40 bonbone: ~ 200gr çokollatë e zezë ~ 100gr maskaropne ~ 80gr sheqer pluhur ~ 4 lugë kakao pluhur pasheqer ~ 4 lugë gjelle me fëstëkë Përgatitja: Thërrmojmë çokollatën në thërrime jo shumë të vogla, e...
largea_gullash-780x4391460213033

Gullash viçi në mënyrën bavareze

Përbërësit: ▪ 400 g qepë të kuqe ▪ 1 karotë ▪ 4 patate të mëdha ▪ 1 kg mish viçi ▪ 4 lugë gjalpë ▪ kripë, piper ▪ 2 lugë koncentrat domateje ▪ 1 lugë piper të kuq ▪ gjysmë luge kumin të bluar ▪ 600 ml lëng...
bakllava-780x439

Bakllava me biskota dhe çokollatë

Pëbërësit: ▪ 500 g kore për pite ▪ 200 g biskota të bluara ▪ 200 g çokollatë për zierje ▪ 1 margarinë ▪ 2 gota sheqer ▪ vaj Përgatitja: Sheqerin dhe 2 dl ujë zieni derisa sheqeri të shkrihet. Bluani çokollatën në...
largea_biss-pjesshh1459834801

Biskota me ngjyra në formë pjeshke

Përbërësit: 100g sheqer ● 1 vezë ● 30ml qumësht ● 140g gjalpë i tretur i ftohtë ● 330g miell ● 1 bustinë sodë për ëmbëlsira ● ½ lugë me lëkurë limoni të grirë ● 1 bustinë vanilje Na duhen gjithashtu: reçel pjeshke...
largea_musake-me-patellxhan-780x4391459780943

Musaka me patëllxhanë

Nevojiten: ▪ 2 patëllxhanë të mëdhenj ▪ 4 patate ▪ 5 vezë ▪ 2 qepë ▪ 500 g mish të bluar ▪ një lugë mëlmese bimësh të thata ▪ piper, kripë ▪ 5 dl qumësht ▪ 1 dl vaj ▪ 200 g miell Përgatitja: Qëroni patëllxhanët,...
largea_pannn-haa1459672524

Panine me sallam dhe perime

Është gjithnjë zgjidhje e mirë për t’i shpëtuar blerjeve të rastësishme në rrugë. Për të përgatitur këtë panine mund të zgjidhni përbërësit që dëshironi. Një nga perimet tuaja të pëlqyera, pak djathë të bardhë dhe...
largea_r-2-780x4391459401780

Gjysmë ore, tre përbërës dhe drekë të shijshme do të keni në tryezë

Nevojiten: ▪ 500 g feta mishi pule ▪ 1 pavllakë për zierje ▪ 2 qese supë instant kërpudhash Përgatitja: Në një enë rezistuese ndaj zjarrit rendisni mishin e prerë të pulës, pastaj qitni supën nga qesja dhe lyeni me pavllakë...