Wednesday, 19 September 2018 | Lajme: 12

Libri i Kuzhinës

000000000000000000000.pispili

Pispili me gjizë dhe spinaq

340 kcal për racion Ju furnizon me proteina, të cilat ngadalësojnë përthithjen e sheqerit në gjak. Në këtë mënyrë parandaloni rritjen e glicemisë. Sasia: Për dy persona Vështirësia: Minimale Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha...
Capture

Qofte në qepë

Përbërësit qepë mish i grirë Speca te gjelbër Biber i zi kripë vaj vegjetal domate qepë të vogël PËRMBI 2 lugë të gjellës uthull molle 1 lugë të gjellës Salcë domate vaj vegjetal Biber i zi trumzë 1 gote ujë Hapat 1 Qepet...
makarona

Makarona me kungulleshka në furrë

Përbërësit: ▪ 320 g makarona me forma ▪ 40 djathë i fortë deleje ▪ 30 kikirikë ▪ 500 kungulleshka ▪ 3 qepë të vogla ▪ 200 g djathë i përzier lope dhe dhie ▪ 1 tufë borzilok ▪ vaj ulliri ▪ kripë dhe piper Përgatitja: Fillimisht...
133687388

Patate në furrë

Kjo është një mënyrë shumë e veçantë e përgatitjes së patateve të pjekura në furrë. Përbërësit: 1.3 kg patate 9 lugë gjelle miell 6 lugë gjelle gjalpë 950 ml qumësht Kripë Piper Përgatitja: Së pari ngrohni furrën në...
kk150910-gullash

Gullash me domate

Përbërësit: ▪ 330 g mish viçi, ▪ 6 lugë vaj, ▪ Piper, ▪ Spec i kuq i bluar, ▪ 250 ml supë perimesh, ▪ Kripë, ▪ 250 g domate të verdha (bën edhe të kuqe), ▪ 250 g domate të kuqe, ▪ Gjysmë luge kanellë. Përgatitja: Mishin...
burek

Byrek i njelmët në mënyrën turke: Pitja e njohur me djathë në formë zarfi (Video)

Nje recetë që mund të gatuhet nga të gjithë, shumë e shijshme dhe pa shpenzime, transmeton Telegrafi. Përbërësit: ▪ 4 petë Për shtojcë: ▪ 250 g djathë ▪ 4 degë majdanoz Për lyerje të petëve: ▪ 2 vezë ▪ 2lugë qumësht ▪...
11820444_856117994441268_784908868_n

Receta për mëngjes: Gjevrek me susam (Foto)

Receta për mëngjes. Përbërësit: • 250 gr. gjalpë • gjysme gote me vaj luledielli ose vaj misri • çerek ¾ gote çaji me sheqer • 1 gote çaji me uthull ( molle ose rrushi ) • 1 vezë ( e verdha brenda në brumë, e bardha për...
largea_largea_piadinnn14640210201464021039

Piadin me hot dog dhe perime

Përbërësit: Petë të gatshme për piadin Hot dog hako Sallatë jeshile Avokado Salcë të kuqe pikante Domate Përgatitja: Përgatisni së pari sallatën duke prerë avokadon në shirita të hollë të gjatë. Sallatën jeshile mund ta lini...
largea_largea_patell-lazz14640012011464001218

Lazanjë patëllxhanesh me gjizë dhe proshutë

Përbërësit: Patëllxhan (mjaftueshëm për një tavë) Domate të pjekura mirë Gjizë të ëmbël Proshutë Kripë, piper Borzilok Hudhër Vaj ulliri Përgatitja: Pastroni dhe prisni patëllaxhanët në feta. Piqni secilën dhe lërini mënjanë....
largea_untitled1463841112

Simite bullgare

Përbërësit: 200 gr. miell 4 vezë 300 gr. djathë delesh Bakinë 100 ml. vaj për ushqim Ajkë 100 ml. jogurt Për përgaditjen e këtij ushqimi nevojiten 20 minuta Përgatitja: Hapi i parë: Në një enë më të thellë të madhe e vendosim...